Reklama

Geopolityka

Rosja na wspólnych manewrach z Indonezją

Autor. Russian Embassy Indonesia/X

Federacja Rosyjska oraz Indonezja przeprowadzają wspólne manewry na Morzu Jawajskim. To kolejny bardzo wyraźny sygnał, że władze w Dżakarcie chcą dążyć do zbliżenia z Moskwą.

Orruda 2024 - tak brzmi kryptonim ćwiczeń, w których uczestniczą oba państwa. Mają one potrwać do 8 listopada i będą się odbywały u wybrzeży Jawy. Rosja wysłała na manewry trzy korwety, tankowiec, helikopter wojskowy i holownik.

Reklama

To drugi bardzo wyraźny sygnał płynący z Indonezji za kadencji nowego prezydenta Prabowo Subianto, który wskazuje na chęć zbliżenia z Moskwą i jej partnerami. Wcześniej takim gestem było nie tylko uczestnictwo w szczycie BRICS w Kazaniu, ale także deklaracja indonezyjskiego szefa dyplomacji o chęci aktywnego partycypowania w grupie. Szef tamtejszego MSZ dodał, że „przystąpienie Indonezji do BRICS jest przejawem jej niezależnej, aktywnej polityki zagranicznej” po czym dodał „to nie oznacza, że dołączamy do pewnego bloku, ale aktywnie uczestniczymy w każdym forum”.

Czytaj też

Tuż po zakończeniu manewrów Orruda 2024 indonezyjski przywódca ma rozpocząć pierwszą zagraniczną podróż od czasu objęcia urzędu pod koniec października. W okresie od 8 do 24 listopada ma odwiedzić pięć państw, w tym Chiny, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię.

Indonezja, która jest największą gospodarką Azji Południowo-Wschodniej, od wielu lat prowadzi politykę niezaangażowania, mimo presji ze strony Zachodu, który zabiega o poparcie Dżakarty m.in. w sprawie konfliktów w Strefie Gazy i Ukrainie. Natomiast należy pamiętać, że państwo to regularnie prowadzi ćwiczenia wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi. Od 2006 r. organizuje wraz z USA coroczne ćwiczenia Super Garuda Shield. W manewrach w sierpniu 2024 r., które trwały dwa tygodnie, wzięło udział 4,4 tys. indonezyjskich żołnierzy.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. andys

    Indonezja ćwiczy z Rosją, Filipiny z USA. Jaka jest różnica między Filipinami i Indonezja ? Odległość od Chin.

    1. Przyszłość

      Za poprzedniego prezydenta - Durate Filipiny i Chiny też ćwiczyły..nowy prezydent postawił na USA. Odległości od Chin nie zmieni. Tylko polityke

  2. Str.Wiosna

    Nie wróży dobrze...Indonezja to ponad 250mln muzułmanów...za technologię, zrobią dosłownie WSZYSTKO....czas na refleksje....

  3. Przyszłość

    85% Panstw na swiecie nie popiera Ukrainy - jest neutralna lub pro Rosja Za Ukraina jest glownie NATO = japonina, Australia i kilka innych krajow.

    1. Wania

      No Górna Wolta (tak. Zmieniła nazwę) jest neutralna, tak jak kraje Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Dla nas też konflikt w Afryce między dwoma krajami jest neutralny jeśli chodzi o opinie, kto ma rację. Twój wpis to typowa manipulacja. W czasie II wojny światowej opinia czy Rosja się broni procentowo tak samo wyglądała. Jak obliczyłes 85%? Ilość krajów na świecie czy populacja? Cała Ameryka Północna, prawie cała Europa (z wyjątkiem obrana). Jeśli spojrzysz na gospodarki to okaże się, że 70% potępia Rosję. I każdy normalnie myślący w Europie widzi, kto jest agresorem a kto ofiarą.

    2. Immortan Joe

      wanius, ale o czym ty mówisz? Azjatów czy Australijczyków nie obchodzi wojna na Ukrainie. ba, jak zapytasz takiego Filipyńczyka, obywatela Malezji czy Indonezji to oni nawet nie wiedza gdzie ukraina jest.

    3. Przyszłość

      Wania - Nie chodzi o odleglosc. NP Afganistan - Wchodzi tam ZSRR " TO ZLO" wchdzi tam USa "TO DOBRO" - Rozumesz? Nie chdzi czy kraj jest dalejo od Europy czy blisko - tylko kto wchdzi i kto ma media. A Blisko to masz np Jugoslawie, 85% Krajow po glosowaniu w ONZ. Ale bywa i gozej np glosowanie kilka dni temu o zniesianiu sankcji na KUBE - 192 kraje ZA, tylko 2 przeciwko (Izeal i Kuba)

  4. user_1047527

    Polska w odpowiedźi na działania Moskwy zawiązuje strategiczne sojusze z Mołdawią, Kosowem, Gruzją i San Marino.

Reklama