Reklama

Geopolityka

Rosja: Duma ratyfikowała umowy w sprawie przedłużenia dzierżawy baz wojskowych w Azji Środkowej

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Rosyjska Duma ratyfikowała w piątek umowy w sprawie przedłużenia dzierżawy swoich baz wojskowych w Tadżykistanie i Kirgistanie.Kirgistan jest gospodarzem rosyjskiej bazy lotniczej Kant, centrów łączności w miejscowościach Chaldovar i w pobliżu miasta Karakol oraz laboratorium sejsmicznego w Mailuu- Sai, które jest częścią globalnego systemu wykrywającego testowanie i stosowanie broni jądrowej.

Przeczytaj również: Serbia i Afganistan uzyskały status obserwatorów w „rosyjskim NATO”

W skład bazy rosyjskiej w Tadźykistanie wchodzą trzy garnizony, pierwszy usytuowany w tadżyckiej stolicy, kolejne w miastach Kulob i Qurgonteppa. Łącznie chodzi o obecność 7500 żołnierzy FR, to największe zgrupowanie armii rosyjskiej poza granicami Federacji.

Zobacz także: Baza w Kant będzie siedzibą kolektywnych sił powietrznych CSTO

Obecność wojskowa Rosji w obu krajach jest traktowana priorytetowo. Duma podkreśliła, że to "zapora przeciwko zagrożeniu ze strony islamskich bojowników i handlu narkotykami". Nie jest tajemnicą również fakt, że baza Kant będzie siedzibą tworzonych właśnie przez Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (tzw. rosyjskie NATO) "kolektywnych sił powietrznych".

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama