Reklama

Geopolityka

Pucz w Nigrze. Klęska Zachodu, zwycięstwo Rosji?

Ćwiczenia wojskowe w Nigrze.
Ćwiczenia wojskowe w Nigrze.
Autor. AFRICOM

Przedłużenie przez ECOWAS ultimatum udzielonego Nigrowi będzie oznaką słabości tej organizacji. Nic nie wskazuje na to, by junta w tym kraju gotowa była na kompromis. Rośnie też prawdopodobieństwo wykorzystania sytuacji przez Rosję. Dlatego kluczowe znaczenie ma to, co w tej sytuacji zrobi Francja.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że ECOWAS nie zdecyduje się na interwencję zbrojną w Nigrze. Zamiast tego dojdzie do przedłużenia ultimatum. Jednak trudno znaleźć jakiekolwiek uzasadnienie dla takiego kroku, gdyż junta w Nigrze nie wykazuje żadnej gotowości do ustępstw. Oznacza to zatem, że groźby ECOWAS nie były poparte gotowością ich spełnienia, a to stawia pod znakiem zapytania wiarygodność tej organizacji i jej przyszłość jako lokalnego stabilizatora. Zwiększa też prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych zamachów stanu, a co za tym idzie, rozszerzenia wpływów rosyjskich w Sahelu, co będzie miało katastrofalne skutki dla Europy.

Nie ma obecnie żadnego znaczenia to, czy Rosja miała bezpośredni udział w przeprowadzeniu puczu w Nigrze, czy też jej rola sprowadzała się do użyźniania gruntu w tym celu poprzez działania hybrydowe, a w szczególności antyzachodnią propagandę. Podobne schematy można było zaobserwować w Mali i Burkina Faso. O ile w Mali były pewne przesłanki sugerujące uprzednie zaangażowanie Rosji w przewrót (jak choćby udział kilku czołowych puczystów w szkoleniu w Rosji tuż przed przewrotem), to w przypadku Burkina Faso brak było takich okoliczności. Ponadto jeszcze w grudniu Burkina Faso zdecydowanie zaprotestowała, gdy prezydent sąsiedniej Ghany Nana Akufu-Addo stwierdził, że współpraca tamtejszej junty z Wagnerowcami stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa jego kraju. Burkina Faso twierdziła, że nie ma Wagnerowców na terytorium tego państwa. Również stanowisko Francji w tym czasie (tj. kilka miesięcy temu) w odniesieniu do Burkina Faso było inne niż wobec Mali.

Reklama

Mali już w styczniu 2022 roku uznało francuskiego ambasadora za persona non grata, a także nakazało opuszczenie kraju przez wojska francuskie w trybie, który Paryż uznał za uwłaczający. Następnie junta zakazała działania w Mali jakichkolwiek organizacji pozarządowych finansowanych przez Francję i ogłosiła, że francuski przestaje być językiem urzędowym w tym kraju. Jeżeli chodzi o Burkina Faso, to w styczniu 2023 r. tamtejsza junta również nakazała wycofanie wojsk francuskich, a ambasador Francji opuścił Wagadugu, lecz odbyło się to w sposób znacznie bardziej cywilizowany. Dyplomaci francuscy uspakajali wówczas, że kanały współpracy między Paryżem a Wagadugu wciąż są otwarte, a nastawienie junty oraz nastroje społeczne w tym kraju są inne niż w Mali. Jednak pucz w Nigrze najwyraźniej ośmielił lidera junty w Burkina Faso Ibrahima Traore do zdecydowanie bardziej antyfrancuskich i prorosyjskich działań. Jego wypowiedzi na szczycie Rosja-Afryka w Petersburgu, będące praktycznie hołdem lennym złożonym Putinowi, nie pozostawiły tu żadnej wątpliwości. Również gotowość jego kraju, podobnie jak Mali (i prawdopodobnie Gwinei, choć tamtejsza junta tego nie oświadczyła wprost), do wsparcia junty w Nigrze przeciwko potencjalnej interwencji ECOWAS spowodowała, że nadzieje Francji jednak się rozwiały. W poniedziałek Paryż ogłosił wstrzymanie pomocy rozwojowej udzielanej Burkina Faso. W 2022 r. wyniosła ok. 550 mln usd, przy PKB tego kraju na poziomie 19 mld usd.

Czytaj też

Doświadczenia z Mali i Burkina Faso nie pozostawiają wątpliwości, ż bez względu na rolę Rosji w samym puczu w Nigrze, Moskwa prędzej czy później zostanie jego beneficjentem. W tym kontekście warto podkreślić, że ta skuteczność rosyjskiej ekspansji w Afryce nie wynika z tego, że Rosja dysponuje tam ogromną siłą militarną. Działania rosyjskie oparte są przede wszystkim na działaniach kognitywnych, którym Francja ze względu na kolonialną przeszłość nie jest się w stanie przeciwstawić. Rozwiązaniem byłoby współdziałanie francusko-polskie w tym zakresie, o czym wielokrotnie pisałem, ale brak wzajemnego zrozumienia spowodował, że do tego nie doszło. Użycie "hard power" w postaci Wagnerowców jest tylko suplementem. Francja nie miałaby najmniejszego problemu z neutralizacją rosyjskich żołnierzy, ale musiałaby najpierw zdecydować się na taki krok, a jest to wielce wątpliwe. Problem polega bowiem na tym, że obecność Wagnerowców legitymizowana jest przez faktyczne władze (junty) lub nawet legalne władze, jak to ma miejsce w Republice Środkowoafrykańskiej. Uderzenie Francji w Wagnerowców byłoby zatem uderzeniem w juntę, czyli władze de facto, a to z kolei oznaczałoby powrót do klasycznych zasad polityki Francafrique, od których odejście dopiero co Macron ogłaszał.

Jeden z liderów junty w Nigrze, gen. Salifou Mody, w czasie wizyty w Mali poprosił już Wagnerowców o wsparcie. Warto więc podkreślić, że z perspektywy ewentualnej interwencji ECOWAS lub Francji w Nigrze nie ma to żadnego militarnego znaczenia. Jeśli ma to być tarcza przeciwko interwencji, to tylko w tym kontekście, że wszyscy wiedzą, że Wagner nie jest niezależny od rosyjskich władz. Jest to pewien paradoks, gdyż dalsze używanie tej formacji (mimo buntu Prigożyna) dla realizacji interesów Rosji w Afryce wynika z tego, że Rosja nie chce tego robić otwarcie. To właśnie pozwala jej z jednej strony oficjalnie być przeciwko przewrotowi, a jednocześnie udzielić militarnego wsparcia juncie. Tyle, że państwa afrykańskie, o ile nie będą miały jasnego wsparcia, np. ze strony Francji, mogą obawiać się ryzyka konfliktu z Rosją z powodu zabicia rosyjskich żołnierzy, choćby Rosja oficjalnie się od nich odcinała. Nie chodzi przy tym o groźbę rosyjskiej inwazji w ramach odwetu, bo Rosja oczywiście nie ma takich zdolności, ale o skoncentrowanie na nich rosyjskich działań hybrydowych. Ponadto rola Wagnerowców polega na siłowym wsparciu konserwowania prorosyjskich nastrojów w krajach, w których są obecni, a także zabezpieczenia, by władze prowadziły politykę zgodną z interesami rosyjskimi i nie zostały obalone przez inne siły (dotyczy to również "zabezpieczenia" ew. wyborów, tak jak to miało miejsce w RŚA).

Czytaj też

Formacje zbrojne większości państw w tym regionie są rachityczne, więc Rosja nie potrzebuje dużych sił, by zabezpieczyć junty przed ewentualnym kontrprzewrotem, zwłaszcza jeśli kontroluje opinię publiczną. Wagnerowcy nie są natomiast w stanie skutecznie prowadzić działań przeciwko dżihadystom z Al Kaidy czy ISIS, którzy są bardzo silni w Sahelu. W ostatnich latach w Nigrze dzięki obecności militarnej Francji, USA i Włoch, a także stabilizacji za rządów poprzedniego prezydenta Mohammadou Issoufou, zagrożenie dżihadystyczne bardzo zmalało. Issoufou osiągnął również porozumienie z Tuaregami, którzy wcześniej wzniecali częste rebelie. Problem w tym, że teraz wszystko to może zostać zaprzepaszczone, jeśli Francuzi (a także USA oraz Włochy) zostaną zmuszeni do opuszczenia Nigru, tak jak miało to miejsce w przypadku Mali i Burkina Faso. Póki co junta wypowiedziała umowy wojskowe z Francją, żądając wycofania przez nią wszystkich wojsk z tego kraju, ale Paryż odrzucił to żądanie, uznając, że tylko legalny rząd może podjąć takie kroki. Według ultimatum junty Francuzi mają opuścić Niger do 3 września. Junta nie odniosła się przy tym równie jednoznacznie do kwestii obecności wojskowej USA i Włoch, niemniej w piątek nakazała opuszczenie Nigru przez ambasadorów Francji, Nigerii, Togo i USA.

Zatem pozwolenie na utrzymanie się junty u władzy w Nigrze oznaczać będzie, że wejdzie on w orbitę wpływów rosyjskich. Oczywiście interesy takich państw jak Chiny, Turcja czy (prawdopodobnie) Zjednoczone Emiraty Arabskie pozostaną nienaruszone. Rola ZEA jest nie do końca oczywista. W niedzielę pojawiły się informacje, że Emiraty przesłały sporą ilość sprzętu wojskowego do sąsiadującego z Nigrem Czadu, którego prezydent Mahamat Deby jest kluczowym sojusznikiem Francji. W ubiegłym roku USA ujawniły, że Wagnerowcy planowali zabicie Deby'ego, a Rosja sondowała możliwości zastąpienia go przez innego członka jego rodziny, który prowadziłby politykę prorosyjską. Jednak Czad wykluczył możliwość udziału w interwencji w sąsiednim Nigrze, gdyż ma zbyt wiele problemów wewnętrznych, a także na granicach, w tym nieustabilizowaną sytuację w Libii (gdzie są Wagnerowcy współpracujący z czadyjskimi rebeliantami) oraz nową wojnę domową w Sudanie (gdzie również są Wagnerowcy). Jeśli Niger znajdzie się w obozie rosyjskim, to Czad zostanie otoczony wpływami Kremla (w Republice Środkowoafrykańskiej też są Wagnerowcy) i nie można wykluczyć, że zmieni swoją politykę. W kontekście nagłego wzmocnienia ZEA przez Czad warto pamiętać o makiawelicznej polityce tamtejszego przywódcy Mohmamada bin Zajeda, w wyniku której kraj ten stał się głównym kierunkiem ucieczki rosyjskiego kapitału przed sankcjami. ZEA korzystało też ze wsparcia Wagnerowców w Libii, a w Sudanie współpracuje z Rosją w kwestii wywozu tamtejszego złota. Tymczasem największym partnerem eksportowym Nigru są właśnie Emiraty, które sprowadzają stamtąd przede wszystkim złoto. Do tej układanki warto dodać to, że jeden z głównych puczystów, gen. Mody, przez ostatnie dwa miesiące był ambasadorem w ZEA.

Czytaj też

Fakt, że dżihadyści staną się coraz większym zagrożeniem dla prorosyjskich władz w Sahelu, a Wagnerowcy niewiele w tym zakresie zdziałają i będą celem dla terrorystów, jest niewielkim pocieszeniem. Chaos i rozwój terroryzmu będzie stymulował migrację oraz tworzył uzasadnienie dla przyjmowania migrantów jako uchodźców. To da szerokie możliwości Rosji weponizacji tej migracji, w tym wykorzystania jej do organizowania prowokacji, a także przemytu (np. narkotyków). Da to jej instrument nacisku na południową Europę. Natomiast jeśli Rosja poniesie klęskę w starciu z dżihadystami, to będzie to równoznaczne z opanowaniem przez nich regionu, co również będzie wiązac się z ogromnym zagrożeniem dla Europy.

Obecnie coraz mniej wskazuje na gotowość ECOWAS do interwencji. Po bardzo ostrych pierwszych reakcjach prezydent Nigerii Bola Tinubu, zwrócił się o zgodę na interwencję do Senatu tego kraju i jej nie uzyskał. Nie można przy tym wykluczyć, że właśnie tego oczekiwał, bowiem Nigeria znajduje się pod bardzo silnym wpływem Chin, które nie mają powodu, by bronić obecności Francji w Sahelu, a rosyjskie wpływy w tym regionie nie stanowią dla nich zagrożenia. Tymczasem junta w Nigrze nie próżnuje i coraz ostrzej przygotowuje się do odparcia interwencji. W poniedziałek m.in. zamknęła przestrzeń powietrzną. Pojawiają się też pierwsze doniesienia o wkroczeniu do Nigru wojsk Burkina Faso i Mali. Oznacza to, że z każdym dniem przeciwnik będzie coraz lepiej przygotowany na interwencję.

W obecnej sytuacji zarówno interwencja, jak i jej brak, będą miały bardzo poważne, negatywne konsekwencje. Interwencja, nawet jeśli opór junty zostanie szybko złamany, może wiązać się z koniecznością utrzymania obecności wojskowej ECOWAS w tym kraju. Wiąże się więc z wieloma ryzykami. Z drugiej strony, brak interwencji po tak wyrazistych zapowiedziach ECOWAS oznaczać będzie kompromitację tej organizacji i zachęci do przeprowadzania kolejnych przewrotów i rozszerzania się rosyjskiej strefy wpływów. Choć pojawiają się obawy, że może to uderzyć w Nigerię (co byłoby całkowitą katastrofą), to jest to mało realne. Bardziej zagrożone są mniejsze państwa leżące nad Zatoką Gwinejską, które znajdują się również pod rosnącą presją dżihadystycznych terrorystów naciskających od północy.

Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze (15)

  1. wojghan

    Czas zakończyć epokę neokolonializmu. Tym bardziej, że główny terrorysta świata coraz bardziej schodzi ze sceny.

  2. hermanaryk

    Interwencja zbrojna byłaby przedwczesna. Puczyści mają poparcie społeczne i dopóki go nie stracą - a stracą na pewno, bo nie są w stanie spełnić nadziei, które wiążą z nimi ludzie - nie ma się co tam pakować.

  3. easyrider

    Nie da się z jednej strony pozwalać na zabawy typu BLM i dr facto ściągać czarnych do Europy a z drugiej prowadzić polityki twardego gracza wobec Afryki. Moskwa nie ma tych dylematów. Nie chodzi o to by wykorzystywać Afrykę jak w XIX wieku ale nie wolno też ich niańczyć. Nam są potrzebne ich surowce, im jest potrzebny dobrobyt. Pomóżmy im go zbudować nie dojąc ich ale i nie kajając się za czasy Afryki kolonialnej. A oddziały rosyjskich najemników? Wybić.

    1. Odyseus

      @easyrider słuszna koncepcja , jak jakieś Państwo Europejskie jak dajmy Belgia robiła jakiemuś narodowi tam barbażyństwa to oficjalnie przeprasza jak się to robi na całym cywilizowanym świecie i idzie się do przodu , tylko że my tam nic nie budowaliśmy i nic nie budujemy , nie ma tam żadnych znaczących Europejskich inwestycji, nikt tam nie buduje fabryk samochodów itd. dlatego cały czarną Afrykę przejmują po kawałku Chiny bo inwestują w te kraje i budują tam fabryki szukając tańszej siły roboczej bo u nich już tak tanio nie ma to co prawda też jakaś forma kolonializmu tylko z tą różnica dajmy dla takiego Nigeryjczyka że ma autostradę , wodociągi, kanalizację, elektrownie, szkoły , szpitale itd. w odróżnieniu od tego co mu zostawili po sobie Europejczycy czyli tylko kopalnie , plantację z jakimś portem i drogą do niego by to wywozić i nic więcej

  4. andys

    Francuzi interweniowali w czasie wojny domowej w Rosji- ladowali w Odessie. Chcieli pomóc białym. Robili to , ot ka, z dobrego serca (jak wyprawa Napoleona). Z Odessy Francuzi wycofali sie szybko, głównie na skutek protestów we Francji.

  5. xiomy

    Jeżeli Francja chce uderzyć w grupę Wagnera, to najlepiej niech uzbroi Ukrainę z pociski dalekiego zasięgu.

    1. Davien3

      @xiomy Francja własnie przekazała Ukrainie SCALP-EG wiec zrobili to co postulujesz ale wagnerowców nie ma juz w Ukrainie a Białorusi Ukraińcy nie zaatakuja.

    2. OS-INT

      Davien3: "Białorusi Ukraińcy nie zaatakuja"... W czerwcu br. pojawiła się informacja, że białoruska straż graniczna zestrzeliła drona, który nadleciał z terytorium Ukrainy. Nie należy również zapominać o BYPOL, czyli o tzw. opozycyjnej inicjatywie byłych białoruskich wojskowych i funkcjonariuszy oraz o planie Pieramoha...

    3. Odyseus

      @xiomy Francji nie interesuje Ukraina bo tam nie ma swoich interesów , interesuje ich Sahel bo to byłe ich kolonie i mają tam od groma swoich interesów , nie każdy Francuz wie dokładnie gdzie i co to jest ta Ukraina o którą ten wielki szum za to każdy Francuz wie gdzie jest Niger, inna percepcja my się z Ukrainą spinamy bo mamy ją za miedzą jak i Rosję , Francuzi nie za to Francuzi od wieków mają własną Rację Stanu , tak samo jak i Brytyjczycy oni nie mają przyjaciół tylko interesy i dobrze by było gdyby ta część naszego społeczeństwa wydoroślała i przestała być taka infantylna. Tu każdy fajnie gada do kamery ale jak co do czego to każdy pilnuje swoich interesów

  6. Odyseus

    Ultimatum minęło jakoś puki co z wielkiej chmury nic nie spadło ,ECOWAS pokrzyczał i tyle , szkoda bo fajnie że ta organizacja tam wzięła sprawy w swoje ręce i rzeczywiści sytuacja w regionie się uspokoiła ale tam rządzą Chiny , wszyscy są tak potężnie u nich zadłużeni że muszą być grzeczni żeby im Chińczycy te kredyty na budowę infrastruktury przynajmniej częściowo umorzyli bo nigdy ich nie spłacą a z tym zamachem stanu w Nigrze to chyba poszło o ich prezydenta , był za bardzo proamerykański i robił Chińczykom pod górkę z Uranem a Niger to Uran a Chińczycy go kupują na potęgę bo gonią USA z głowicami, Wagnery to najemnicy kto im płaci dlatego robią jak pewnie tylko dostaną błogosławieństwo Władymira z Moskwy

  7. Odyseus

    Tam ani USA ani Rosja ani Francja czy kto tam co chce nic nie może , Afryką już rządzą Chiny , wszystkie państwa Sahelu są tak w Chinach zadłużone poprzez ich kredyty na budowę infrastruktury że bez wyraźnej zgody Chin nikt tam nic nie zrobi

    1. Davien3

      @Odyseus Chiny juz ewakuuja swojch obtwateli z Nigru wiec daj sobie spokój

    2. Odyseus

      @Davien może ty daj sobie spokój 80% podatków Nigerii idzie na spłatę Chińskich kredytów , tam wszyscy im liżą tyłki żeby tylko częściowo im umorzyli , wpisz sobie Davienku w doktora G Afrykańskie zadłużenie w Chinach i tam ci wszystko czarno na białym wyskoczy a potem komentuj ;)

  8. Adam S.

    Rosja jest mistrzem przekształcania lokalnych problemów innych krajów w katastrofy. Nic się w świecie nie zmieni, póki nie wyeliminuje się rosji ze światowej polityki. Oni muszą być ściągnięci do poziomu, na którym będą musieli walczyć o przetrwanie na WŁASNYM terytorium, a nie eksportować konflikty na cały świat, od Korei Północnej po Amerykę Południową.

    1. Monkey

      @Adam S.: Masz rację, ich może rozłożyć tylko wewnętrzna wojna, tak jak to było z Wielką Rusią vs. Złota Orda czy z caratem vs. Państwa Centralne. Ale trzeba im przyznać, że o ile w pierwszym przypadku odrodzenie się zajęło im trochę czasu, to w drugim bolszewicy byli znacznie sprawniejsi. Jeszcze dodałbym Wielką Smutę, też dość szybko jak na tamte czasy ogarnęli sytuację. Teraz też sankcje ich nie łamią, oni prędzej zapadną się (a może i rozpadną) od środka.

  9. oko

    Jak na eksperta od spraw afrykańskich to słaba analiza. Całkowity brak analizy na czym polegały i polegają błędy wszystkich państw Zachodnich za ostatnie kilkadziesiąt lat w sprawach finansowych , gospodarczych i sprzedaży uzbrojenia przez Zachód poszczególnym krajom Afryki , nadzoru i kontroli Zachodu wydawanych pieniędzy na rozwój gospodarczy , rozwój rolnictwa , w tym głodu ludności, melioracje i handlu z Zachodem co ma wpływ na migracje ludności z Afryki i Bliskiego Wschodu do państw Zachodnich .

  10. Monkey

    Jeszcze chciałem tylko dodać, że Pan, Panie Repetowicz jest jednym z moich ulubionych autorów. Szkoda, że dosyć rzadko Pan pisze, bo naprawdę Pańskie artykuły dają dużo do myślenia. Byc może właśnie dlatego Pan tak rzadko pisze😁 W końcu trzeba dać czas takim tłukom jak ja na zastanowienie. Szczególnie, że specjalizuje się Pan w tematyce państw bliskowschodnich i północnoafrykanskich, a jedyną wykładnią jest tu islam. Za moich studenckich czasów bardzo lubiałem historyczne książki uwzględniające tą jakże szeroką część świata Janusza Daneckiego, ale także Albert Hourani czy Steven Runciman (tak, powrót do czasów krucjat🤪) nie byli mi obcy. W końcu to dobrze uczyć się od każdego, kto ma wiedzę, tak po prostu. A jeśli jeszcze umie ją przekazać, to już skarb niesamowity. Pozdrawiam.

  11. Monkey

    W obecnej sytuacji albo ECOWAS cos zrobi, albo bedzie bałagan. Moim zdaniem kroi się druga opcja. USA ma już wystarczająco problemów w Europie Wschodniej oraz na Dalekim Wschodzie, Francja jak zwykle więcej gada niż robi. ChRL i Rosja podbierają Zachodowi Afrykę. To widac juz od dawna. Najsilniejsze kiedys państwo afrykańskie, czyli RPA nie jest w stanie nawet utrzymać swojej niewielkiej floty okrętów podwodnych. Jest wolnośc zamiast apartheidu, ale z drugiej strony jest również degrengolada zamiast dyscypliny. Coś za coś. Nigryjską armię mogą zmieść nawet dżihadyści. Ale nie ma co kryć, w Sahelu gotuje się wrzątek już od dłuższego czasu. A zaczęło się od Libii, a mniejszym stopniu od Tunezji. I syf sie rozprzestrzenił na południe.

  12. Sorien

    Francja nic nie może... Jak była linia o bombardowania zabrakło im rakiet i bombardowania po 2 tygodniach. Do mali latali na transporterach USA bo francuskie nie dawały rady . Francja ma papierowa armię zresztą jak całą Europą. Bez udziału USA nikt nic ruskim w afryce nie zrobi

  13. Milutki

    Francja w Sahelu obecną jest dziesiątki lat i nie zaprowadziła tam porządku, jeżeli zdecyduję się zaprowadzać przez kolejne kilkadziesiąt lat to też odniesie porażkę. Polska, jak proponuje autor, jeżeli zdecyduję się współpracować z Francją w sprawie Sahelu to też dołączy do przegranych , finalnie Francuzi za to nie podziękują, tak jak nie dziękują za upadłe Księstwo Warszawskie i współpracę z Napoleonem

  14. ManiekPRL

    To fatalne dla nas wiadomości. W Afryce może rozpętać się zaczątek przyszłych problemów skutkujących nawet wybuchem III wojny światowej, a co najmniej wzmacniających siłę rosji przy stole negocjacyjnym. Nie można wykluczyć tym samym opanowania z czasem ukrainy i rozstawienia wojsk rosyjskich przy naszej granicy. A to w końcu może doprowadzić do inwazji na nas. Idą naprawdę mroczne czasy, wiek XXI wiekiem dyktatury i przemocy.

  15. Markus

    Jak zwykle świetna analiza pana Repetowicza.

Reklama