Reklama

Geopolityka

Przywódcy UE przeciwko izraelskiej operacji w Rafah w Strefie Gazy

Autor. Unsplash

Przywódcy Unii Europejskiej na szczycie UE, który odbędzie się w dniach 21 - 22 marca w Brukseli, mają wezwać Izrael, aby nie rozpoczynał operacji lądowej w Rafah w Strefie Gazy oraz zaapelować o „natychmiastową przerwę humanitarną prowadzącą do trwałego zawieszenia broni” - wynika z projektu konkluzji.

„Rada Europejska wzywa rząd Izraela do powstrzymania się od operacji lądowej w Rafah, gdzie obecnie ponad milion Palestyńczyków szuka schronienia przed walkami i dostępu do pomocy humanitarnej” – napisano w projekcie tekstu, który widziała PAP.

Przywódcy mają wyrazić głębokie zaniepokojenie katastrofalną sytuacją humanitarną w Gazie i jej wpływem na dzieci, a także bezpośrednim ryzykiem głodu.

„Pełny, szybki, bezpieczny i niezakłócony dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i na jej terenie jest niezbędny. (…) Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje otwarcie szlaku morskiego dla pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych z Cypru do Gazy. Należy podjąć natychmiastowe działania, aby zapobiec dalszemu przesiedlaniu ludności i zapewnić jej bezpieczne schronienie. Rada Europejska wzywa rząd Izraela do powstrzymania się od operacji lądowej w Rafah, gdzie obecnie ponad milion Palestyńczyków szuka schronienia przed walkami i dostępu do pomocy humanitarnej” - napisano w projekcie.

Reklama

Przywódcy mają podkreślić, że strony konfliktu zbrojnego muszą przestrzegać prawa międzynarodowego, w tym międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka.

Czytaj też

„Unia Europejska pozostaje zdecydowanie zaangażowana w trwały i zrównoważony pokój oparty na rozwiązaniu dwupaństwowym. Palestyńczycy i Izraelczycy mają równe prawo do życia w bezpieczeństwie, godności i pokoju. Rada Europejska potępia decyzje rządu Izraela o dalszej ekspansji nielegalnych osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu. Wzywa Izrael do zmiany tych decyzji. Rada Europejska wzywa wszystkie strony do powstrzymania się od działań podważających zasadę rozwiązania dwupaństwowego i trwałość przyszłego państwa palestyńskiego” - podsumowano.

Reklama

Rządzący w Strefie Gazy Hamas przeprowadził 7 października 2023 roku zbrojny najazd na Izrael, w wyniku którego zginęło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło ponad 31 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa większość budynków na tym terytorium.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Monkey

    Z międzynarodowego punktu widzenia tym razem Izrael przegiął. UE jak UE, ale już nawet USA zaczynają się wypowiadać bardzo krytycznie o operacji w Strefie Gazy. Również uważam rozwiązanie dwupaństwowe za optymalne.

    1. bezreklam

      Raczej nie. Izrael rządzi w usa , tylego siedzenia. Cokolwiek zrobią beda miel wsparcie. Broń i amunicja będzie plunąć

  2. bezreklam

    Mówią to co powie usa. Kropka w kropkę

Reklama