Geopolityka
Prezydent podpisał decyzję ws. wysłania PKW do Libanu
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie udziału Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon - UNIFIL) – poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Oznacza to powrót Polaków do udziału w operacjach Błękitnych Hełmów po 10 latach nieobecności.
Zgodnie z zapowiedziami, które pojawiły się jeszcze w marcu bieżącego roku, polski kontyngent ma liczyć 250 żołnierzy (plus pracownicy cywilni) i rozpocznie służbę już w listopadzie (przerzut na przełomie października i listopada). Pierwszą zmianę ma wystawić 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. Będzie to kompania zmechanizowana wsparta przez logistyków. Wraz z żołnierzami wysłane mają zostać KTO Rosomak i samochody HMMWV. Certyfikacja komponentu miała miejsce w sierpniu br.
"Kontyngent formowany jest na bazie 12DZ/12BZ - liczy do 250 żołnierzy. Zadaniem jest monitorowanie zaprzestania wrogich działań w przydzielonym rejonie odpowiedzialności w celu stworzenia warunków do przekazania pełnej odpowiedzialności za południe kraju libańskim siłom bezpieczeństwa. Rotacje zmian standardowe (6 miesięcy) przewidywana rotacja I i II zmiany -maj, czerwiec 2020." - poinformował Defence24 major Marek Kwiatek, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych RP.
Polacy mają być częścią batalionu ONZ, którego państwem ramowym jest Irlandia. Głównymi zadaniami, jakie wykonywać będą żołnierze kontyngentu, będą: ochrona ludności cywilnej, monitorowanie strefy rozgraniczenia oraz wsparcie rządu Libanu w zakresie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa.
Polska wycofała się z misji pokojowych ONZ w 2009 r., jednak kilka lat później postanowiono do misji międzynarodowych powrócić. Ostatecznie zdecydowano się na wybór Libanu jako miejsca pełnienia misji przez polskich żołnierzy. Zadecydowały o tym doświadczenia uzyskane tam w czasie pełnienia misji przez polskie kontyngenty w latach 1992-2009.