Reklama

Geopolityka

Prezydent Duda w Paryżu. Trójkąt Weimarski spotka się ws. wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Fot. Andrzej Hrechorowicz / www.prezydent.pl
Fot. Andrzej Hrechorowicz / www.prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda odbył podczas wizyty we Francji rozmowy z François Hollande’em dotyczące wzajemnych stosunków obu krajów, działalności w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz kroków podejmowanych przez społeczność międzynarodową na rzecz ochrony klimatu. Poruszono również kwestie związane z sytuacją w Syrii i napływem imigrantów, a także szczytem NATO w Warszawie w 2016 roku.

W czasie paryskiej wizyty prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Francji François Hollande'em. W trakcie spotkania obaj politycy rozmawiali na szereg tematów - od wzajemnych stosunków obu krajów, poprzez zbliżający się szczyt klimatyczny, do konfliktów w Syrii i na Ukrainie, poruszono także problem napłwu imigrantów. Jednym z najważniejszych punktów rozmowy było planowane spotkanie Trójkąta Weimarskiego, do którego ma dojść przed szczytem NATO, zaplanowanym na lipiec przyszłego roku w Warszawie. Wspomniał o tym francuski prezydent, w wypowiedzi przytaczanej przez Polską Agencję Prasową.

Prezydent Duda i ja przywiązujemy dużą wagę do Trójkąta Weimarskiego (Francja, Polska, Niemcy). Wczoraj spotkałem się z kanclerz Angelą Merkel i mówiłem jej o dzisiejszym spotkaniu. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie Trójkąta Weimarskiego w pierwszym półroczu przyszłego roku, przed szczytem NATO, który będzie miał miejsce w lipcu w Polsce.

Prezydent Francji François Hollande

Można przypuszczać, że głównym tematem tego spotkania będzie sprawa wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Strona polska będzie zdecydowanie dążyć do wypracowania zgody w sprawie stacjonowania na terytorium Polski dużych jednostek NATO wyposażonych w sprzęt ciężki. Dostępne dotychczas informacje nieoficjalne wskazują, że takiemu rozwiązaniu przeciwne są Niemcy. Planowane spotkanie ma posłużyć do osiągnięcia porozumienia w tej kwestii.

Czytaj więcej: Berlin przeciwny znacznemu wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. „Nie prowokować Rosji”

Innym ważnym punktem polskich postulatów jest wzmocnienie zdolności całości sił NATO do działań w warunkach konfliktu konwencjonalnego, a nie jedynie jednostek wydzielonych do sił natychmiastowego reagowania.

 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. ra

    Co to za brednie nie denerwować Rosji .A Rosja to może robić co chce . Polityka Niemiec skierowana jest na współpracę z Rosją a między innymi Polska przeszkadza

  2. Luke

    Moze kupimy dassault rafale zeby wymienic SU-22 albo OP Scorpio