Geopolityka
Premier Szwecji: Turcja żąda zbyt wiele
Turcja żąda rzeczy, których nie możemy i nie chcemy dać - oświadczył w niedzielę premier Szwecji Ulf Kristersson w kurorcie narciarskim Saelen na zachodzie swego kraju podczas dorocznej konferencji na temat bezpieczeństwa. Kristersson po raz pierwszy publicznie zakwestionował żądania Turcji na drodze Szwecji do NATO, które jego zdaniem wykraczają poza zawarte pod koniec czerwca 2022 roku porozumienie z Ankarą o wspólnych działaniach na rzecz walki z terroryzmem.
"Turcja potwierdziła, że zrobiliśmy to, co obiecaliśmy, ale jednocześnie żąda rzeczy, których nie możemy i nie chcemy dać - stwierdził Kristersson, odnosząc się do tureckich żądań deportacji osób podejrzanych o terroryzm. W połowie grudnia Sąd Najwyższy Szwecji odmówił wydania władzom Turcji obywatela tego kraju, dziennikarza, oskarżonego przez administrację tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o udział w próbie zamachu stanu w 2016 roku.
Kristersson podkreślił, że "jest przekonany, że Turcja ratyfikuje szwedzki wniosek o członkostwo w Sojuszu, choć jak przyznał "nie wiadomo, kiedy to się stanie". Obecny na konferencji szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto zadeklarował, że Finlandia, wobec której Ankara ma mniej zastrzeżeń, poczeka na Szwecję. "Wspólnie złożyliśmy wniosek o członkostwo w NATO, razem też zakończymy ten proces" - obiecał.
Czytaj też
Kristersson w swoim przemówieniu opisał, w jaki sposób wyglądać będzie członkostwo Szwecji w NATO. Zapewnił, że rząd w Sztokholmie wniesie solidarny wkład w planowanie, ćwiczenia, operacje i wysiłki NATO. Ujawnił, że Szwecja przystąpi do inicjatywy europejskiej tarczy obrony powietrznej pod przewodnictwem Niemiec, wzmocni patrolami myśliwców Gripen państwa bałtyckie, Islandię oraz obszar Morza Czarnego.
Premier obiecał również, że "Szwecja wkrótce udzieli Ukrainie dodatkowego wsparcia wojskowego". Kristersson i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiali telefonicznie na ten temat w piątek. Na mającej potrwać do wtorku konferencji "Folk och Forsvar" (Społeczeństwo i Obronność) w Saelen w Górach Skandynawskich specjalnym gościem jest sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
TheGreekAegean
Byle tylko wybory wygral ERDO, takiego wodza to dawno nie bylo, przy nim Kemal (ten chlopak o nieznanym ojcu - bo ich bylo wiele ze wzgledu na zawod jego mamy) to Turcja dawno nie miala. My wszyscy Grecy pojdziemy pomoc glosowac Turkom na tego Wodza. Panie Milutki, Lira jest juz prawie 19 za dolara, byle tak dalej..
Milutki
Szwecja jak widać jeszcze nie jest gotowa do wejścia do NATO. Turcja na wejście do UE a wcześniej EWG czeka już dziesiątki lat , tak więc z Szwecją nie ma pośpiechu
easyrider
Za to Turcja jest gotowa do bycia wykopanym z Sojuszu. Nie wnosi niczego, grozi konfliktem Grecji, grozi wpuszczaniem kolejnych fal migrantów do Europy. Jest pasożytniczym bytem korzystającym z parasola ochronnego Sojuszu a nie dającym nic w zamian. W dalszej perspektywie będzie wrogiem NATO.
Milutki
Turcja jest esencją NATO i to ona będzie współdecydować kogo wykopywać z sojuszu, o Szwecji i Finlandii nie musi decydować, brak decyzji oznacza że zostaje po staremu czyli Szwecja I Finlandia poza NATO. Grecja grozi konfliktem Turcji militaryzując wyspy na Morzu Egejskim wbrew umowom międzynarodowym. Turcja nie wpuszcza imigrantów do Europy , sami idą.
easyrider
@Milutki Esencją we własnym, pootomańskim wyobrażeniu. Jest islamska i chociażby z tego powodu pasuje do Sojuszu jak wół do karety. Turcja dostała już z liścia za zakup S-400 a teraz skamle o F-16. Jest w Sojuszu, bo na razie Waszyngton uważa to za korzystne. To nie będzie trwało wiecznie i tak jak upadło Imperium Otomańskie, tak obecne quasi imperium padnie.
rwd
Polska zbyt pochopnie zgodziła się na przyjęcie Szwecji do NATO, najpierw powinni zwrócić zrabowaną w potopie polską własność.
easyrider
Nie z NATO mamy problemy tylko z brukselką kliką. Bardzo dobrze, że zgodziliśmy się przyjąć Szwecję i Finlandię.
Sorien
Po co im Szwecji i Finlandii to NATO ? Podpisać pakty obronne z krajami reszty NATO prócz Turcji i Węgier kotre nie chcą i tyle skończyć ta szopkę.... W sumie wystraszy z samymi USA podpisać i już pozamiatane , ruskie nawet nie spojrza w ich stronę
Dudley
Bo wyklucza to ich ze struktury i mechanizmów które w pakcie są ustanowione. To chyba dość prosta odpowiedź, gdyby nie te mechanizmy to chyba podpisaliby układ obronny tylko z USA, a tak nie jest. Uwazasz ich, za glupszych od siebie?