Polskie F-35 droższe niż dla Amerykanów

18 marca 2020, 09:31
Zrzut ekranu 2020-02-14 o 14.22.47
Fot. USAF

Departament Obrony USA odpowiedział na zapytanie o różnicę pomiędzy ceną polskich F-35A Lightning II a ceną maszyn tego samego typu budowanych obecnie dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych – poinformował magazyn Aviation Week. Okazuje się, że zapłacimy drożej niż nasi sojusznicy.

Zobacz także
Reklama

Odpowiedź została opublikowana przez Aviation Week 13 marca br. Zgodnie z nią cena polskich Harpii ma być wyższa od tej jaką płacą obecnie Amerykanie (dla US Air Force) za swoje analogiczne maszyny o 12 proc. czyli o 9,4 mln USD (36,72 mln zł) za sztukę. Będzie tak, pomimo iż polskie samoloty będą pochodziły z transz produkcyjnych od 16 do 23., a porównywano je z samolotami produkowanymi obecnie, z transzy 14.

Z jednej strony w związku ze zwiększaniem wolumenu produkcji cena F-35 powinna się w związku z tym zmniejszać. Z drugiej jednak obecnie roczna liczba myśliwców opuszczających zakłady Lockheed Martina przekroczyła już 130 egzemplarzy, a w tym roku będzie to około 140 egz. Tymczasem maksymalna zakładana roczna produkcja seryjna F-35A to 160 sztuk, to nie wiele więcej niż obecnie. Co za tym idzie cena F-35A za egzemplarz nie powinna już drastycznie spadać.

Dlaczego jednak Polska ma płacić o 9,4 mln USD więcej za egzemplarz niż Amerykanie, co w przypadku 32 samolotów oznacza około 300 mln USD różnicy? Jak odpowiedział Departament Obrony, wynika to z kilku czynników. Po pierwsze płacimy za pośrednictwo rządu amerykańskiego, który sprzedał samoloty Polsce w ramach Foreign Military Sales (FMS). Już samo to oznacza dopłatę 5 mln USD za sztukę (łącznie 160 mln USD, czyli 625 mln PLN). Pozostałe 4,4 mln USD to wynik przewidywanej inflacji dolara amerykańskiego.

Na tym tle dodatkowe środki, jakie trzeba będzie przeznaczyć na wyposażenie dodatkowe jakie polskie F-35A będą miały, w przeciwieństwie do swoich amerykańskich odpowiedników są symboliczne. Chodzi tu dodatkowy koszt spadochronu hamującego (poza Polską na to rozwiązanie zdecydowała się jeszcze tylko Norwegia, na której zamówienie opracowano to rozwiązanie), który wraz ze specjalną owiewką będzie kosztował zaledwie ok. 61 tys. USD na pojedynczy egzemplarz samolotu.

Na pocieszenie pozostaje znana już wcześniej informacja, że polskie samoloty zostaną odebrane już z komputerem pokładowym w docelowej konfiguracji i z oprogramowaniem Block 4, a te przekazywane obecnie F-35A dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych będą musiały przejść (zapewne kosztowne) zabiegi modernizacyjne.

Polska zamówiła 32 myśliwce F-35 wraz z bogatym pakietem szkoleniowym (m.in. osiem pełnych symulatorów misji w ramach Zintegrowanego Centrum Wsparcia Szkoleniowego) i logistycznym (pełne wsparcie do 2030 roku) za kwotę 4,6 mld USD. Kwota ta nie obejmuje uzbrojenia i kosztów przystosowania infrastruktury (prawdopodobnie Polska przygotuje dla tych maszyn dwie bazy w zachodniej bądź centralnej części kraju za równowartość około 300 mln USD).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 462
Reklama
BŁAŻEJ
czwartek, 2 kwietnia 2020, 20:24

I TAK ZOSTALIŚMY WYCYKANI AŻ TYŁ BOLI A NASZ RZĄD SIĘ CIESZY ŻE TAK RZEKOMO TANIO A CO Z EUROFIGHTER TYPHOON PRZECIEŻ SĄ DOBRE BYŁY BY TAŃSZE I NIE 32 SZTUKI.WIADOMO ŻE F-35 DZIAŁA Z WSZYSTKIMI SYSTEMAMI NP.HIMARS I INNYMI ALE CO NAM PO 32 SAMOLOTACH JAK MY POTRZEBUJEMY O WIELE WIĘCEJ SZTUK ŻEBY MÓC ODEPRZEĆ ATAK

peer
wtorek, 31 marca 2020, 01:54

To jest po prostu dowód, że USA traktują nas jak dojną krowę, nie jak sojusznika na newralgicznej flance. Polscy politycy nie potrafią nic ugrać. Nie potrafią uświadomić Amerykanom, że będąc na wschodniej granicy NATO, najbardziej narażeni, najbliżej miejsca, gdzie już toczy się wojna z Rosją, oczekujemy od USA wsparcia, w zamian za ponoszone przez nas ryzyko bezwarunkowego popierania NATO i USA. Amerykanie zupełnie inaczej to rozgrywają wobec Polski niż wobec Izraela. Izrael dostaje co roku ponad 3 miliardy dolarów i może je wydać na rozwój własnego uzbrojenia lub na zakupy. My za wszystko musimy płacić i to drożej, niż by to wynikało z racjonalnej kalkulacji. Nawet rząd USA bierze sobie marżę za pośrednictwo. To jest moim zdaniem poniżające. Trzeba w końcu zrozumieć, że nie mamy dziś żadnego dobrego sojusznika i zmienić politykę wschodnią wobec Rosji i Chin. Na graniu roli wiernego psa łańcuchowego nikt nigdy nic nie ugrał oprócz porządnego lania.

Rudy zdrajca
piątek, 20 marca 2020, 10:01

Bardzo dobra decyzja. Putinowskie kacyki widzę w akcji.

Ku chwale wielkiej POLSCE
czwartek, 19 marca 2020, 22:56

Polskie systemy produkowane w kraju posiadające krajową logistyke w kraju produkwane i w kraju konserwowane najtańsze, najrozsądniejsze dbanie o bezpieczeństwo kraju ---- ppk Pirat, ppk Moskit, BWP Borsuk, Rak, Krab, Rosomak, WWO Anders, Langusta, Jelcze, Poprad, Piorun, Grom, Piorun 2, przyszłościowy system przeciwlotniczy oparty o R-73/r-77 ITD

Transformers
piątek, 20 marca 2020, 11:38

Prawda w 100%

ech
czwartek, 19 marca 2020, 22:47

Moglismy kupic inny np Grippena ( propnowali nam ze 50% samolotu bedzie prodkowane u nas) Wtedy bysmy mieli moze samolot trszke gorszy ale bysmy Wspol- tworzyli. Wlasna gospodarke rozwijali. Pozatym nalezy dysertyfikowac dostawy sprzetu. Sojusze sie zmienija. Czmeu zakaldac ze Usa nie potrakuje nas jak Kurdow? Czmeu My znowu jak przed 2 wojna sw wsztsko liczmy na sojusznikow? Co bedzie za 10 lat ktos wie? lub za 20? Moze w Europie bedzie wojna, moze USa upadnie, moze Rosja sie rozpadnie. Wiecej madrasci niz lizustwa w 1 strone. To nie jest logiczne, to nie jest patriotyzm. USa wlasnie temu jest silne ze nie podejmwalo takich decyzji jak nasze.

w
czwartek, 19 marca 2020, 20:51

a dlaczego mają byc tansze ?? To ich samolot. Na dodatek nie chcielismy współuczestniczyć w jego produkcji. Marudom powiem: trzeba było opracowąc i wyprodukowac taki samolot w Polsce a nie pozwalac grupie cwaniaków na sprzedaz i likwidacje polskiego przemysłu. Tylko go rozwijac

w
piątek, 20 marca 2020, 08:25

a czy z obecnych działań naszego ( ?) MON wynika ze jest on zainteresowany produkcja uzbrojenia w Polsce na podstawie polskiej dokumentacji ?? I jego rozwojem ???? Ja tego nie widzę

Kosciuszko
czwartek, 19 marca 2020, 20:49

No to będzie się dziać... My technicznie nie potrafimy mig'a 29 obsłużyć, F16 psujemy a jak dostaniemy nową generację to będą naprawiane opaskami zaciskowymi... Ale nasi zawsze górą...

Pentagram
czwartek, 19 marca 2020, 20:08

A na,co Błaszczak liczył? Amerykanie wyczuli okazje bo to wytrawni gracze US Kongres zaakceptował sumę mac za,tę transakcję

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 19 marca 2020, 18:30

Pewnie że droższe bo amerykańskie nie mają spadochronu ta różnica w cenie to pewnie przez ten spadochron w końcu mysi być stealth!!! a tak na poważnie to jakie ma to znaczenie czy droższe czy tańsze jak to już wcześniej pisał któryś z kolegów F-35 jest doskonały do zrzucania konfetti i to będzie jego uzbrojenie, warto dodać że cena jednego AIM-120C5 to grubo ponad 2 500 000 USD wiec samo uzbrojenie w rozsądnej ilości będzie kosztować wiele wiele więcej niż ten nielot.

Pamiętliwy
czwartek, 19 marca 2020, 13:14

Rosyjskie uzbrojenie jest DROŻSZE dla dla nabywców ze świata niż dla rosjan!!! Skandal powinno być tańsze niż dla rosyjskiej armii!!

Mix
czwartek, 19 marca 2020, 18:43

Nibby dlaczego miło by być tańsze?

NAVY
czwartek, 19 marca 2020, 12:43

To,że kupiliśmy takie samoloty czy inne niż chcieliśmy i za pieniądze takie a nie inne,to nie mnie o tym prawić ,bo specjalistą nie jestem ,ale jedyne co wiem na pewno to to,że w Polsce marnowane i defraudowane olbrzymie pieniądze i nad tym nikt nie ma kontroli ! A może maja i tak ma być !? Polska jest bogatym krajem ,ale zle rządzonym. 30 lat poszło na marne pod każdym względem i każdy zdawał sobie sprawę z tego ,że [nie jestem uczonym po tych wielkich szkołach za wielkie pieniadze]odsuwając w czasie wszelkie modernizacje w końcu pewnego dnia się spiętrzą i zrobi się olbrzymi problem.Nasze elity[o ile o nich tak można mówić]wiedziały i nic nie robiły w tym zakresie a nawet perfidnie sabotowały podejmowane działania do poprawy sytuacji... Lub też nieudolnie rządzono robiąc szkodę społeczeństwu i Polsce... Chcesz mieć pokój szykuj się do wojny - jakiś mądry klasyk jakoś tak kiedyś powiedział.

Jan
czwartek, 19 marca 2020, 19:37

Bardzo dobry komentarz nic dodac nic ujac a pozniej sie dziwia ze konczylismy w krematorium przed ll wojna tez wymachiwalismy szabelka Armia Poznań czekała na rozkaz ale śmiały razem że swoja świat uciekli Życie oddali prawdziwi rodacy ja widzę i historia się powtarza

Andy
czwartek, 19 marca 2020, 12:43

tak traktuje się sojusznika sprzedając sprzęt dużo drożej niż innym odbiorcą ... który praktycznie zrezygnował z nakładów na rozwój swoich zdolności przemysłowych i technologicznych całkowicie praktycznie tansferując nakłady na zakupy nowego sprzętu za oceanem ... bez żadnych !!! kompensat przemysłowych czy nawet handlowych ... mając za plecami jeszcze kij na nas w postaci 447 całkowicie lekceważąc to że ryzykujemy całkowitym zniszczeniem naszego terytorium w ich rozgrywce z ruskimi - tak tratuje się wroga ... a nie sojusznika dążąc do jego wyszlamowania finansowego i okupacji ekonomicznej ... to inna forma okresu '44-'89 ...tylko inny hegemon ... żałosna jest postawa naszych przywódców bojących się nawet pisnąć cokolwiek o naszych interesach obawiając się utraty synekur związanych z podpisaniem tak korzystnych dla oferenta warunków zakupu podobnych do tych z zakupu f16 dzięki któremu I sekretarz pzpru jeżdził po usa z wysoko płatnymi wykładami ...

qrqq
czwartek, 19 marca 2020, 11:41

A miało być tak pieknie.

grzegorz
czwartek, 19 marca 2020, 10:59

Wskażcie mi lepszy samolot dla polski...............

Bunkier
czwartek, 19 marca 2020, 23:18

Su 30 i starczy na 25 lat

Mix
czwartek, 19 marca 2020, 18:45

W zasadzie to każdy. Ponieważ w przypadku Polski to i tak wszystko będą samoloty jednorazowego użytku w przypadku wojny.

Redrum
czwartek, 19 marca 2020, 19:50

Ok, masz rację, pozbądźmy się wszystkiego. Co można to na handel, resztę przetopić lub że złomować.

SamJo
czwartek, 19 marca 2020, 17:25

Dromadr wielozadaniowy ! Lata nisko ,moze zabrać płynny napalm, drugiego pilota strzelca tylnego i podwiesic jakies bomby pod skrzudla !!! No nie ma lepszego !

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 14:01

A do jakich zadań?....................................................................................................................................................

grzegorz
czwartek, 19 marca 2020, 15:40

Samolot wielozadaniowy

Peter
piątek, 20 marca 2020, 10:20

Każdy jeden, który będzie w stanie operować z dróg, ponieważ lotniska zawsze są celem pierwszego uderzenia. Tak jest od roku 1939 i będzie dalej...

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 19:47

Wskaż proszę Grzegorzu jakie uzbrojenie polskiego F-35A o tym świadczy........................ ........................................................................................................................................................ Na razie mamy kupiony nieuzbrojony samolot zwiadowczy, pełniący funkcję samolotu kierowania ogniem artylerii i no i szkolny (symulujący użycie systemu uzbrojenia)............ ........................................................................................................................................................ Możemy oczywiście ku pokrzepieniu serc porozważać walkę MiGa-29 z F-35A na działka.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:25

Na razie panei BUBA to mamy kupiony mysliwiec wielozadaniowy zdolny do przenoszenia dowolnej broni od F-16 jaka mamy w kraju wiec daruj sobie kiepskie i załosne manipulacje.

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:36

Dla polski żaden nie będzie odpowiedni. A dla Polski każdy latający wg potrzeby MON , bez akceptacji z zewnątrz. No i taki na którego latanie i uzbrojenie będzie nas stać

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:25

Czyli F-35 pasuje idealnie:)

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 15:33

Co ty mówisz, tylko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w F-35A możesz wysypać konfetti przed trybuną VIP na defiladzie w Święto Niepodległości 11 listopada. A to wszystko dzięki unikalnej komorze na uzbrojenie której "sowiecki złom" nie posiada............................................................. ..................................................................To jest wartość dodana tego nieuzbrojonego samolotu.

Andrzej
czwartek, 19 marca 2020, 10:41

W Castoramie też jest drożej,w Niemczech towary są taniej niż w Polsce. I co z tego że F-35 kopiliśmy drożej niż sami amerykanie. Jest wolny rynek.

tyle
czwartek, 19 marca 2020, 10:27

Chyba mało realne , ale to byłaby fajna opcja. Uzbrojenie do F-35 kupujemy od Wlk Brytanii. Dzięki temu moglibyśmy też kupić i wdrożyć technologie, służące do produkcji tych bardzo nowoczesnych broni. Anglicy, w odróżnieniu od USA są skłonni je udostępnić.

grzegorz
czwartek, 19 marca 2020, 09:07

Te samoloty nawet w takiej ilości poprzez ich zdolności zmieniają relacje sil w powietrzu nad teatrem działań . Polskie społeczeństwo jest podawane manipulacja z zawiasku z tym samolotem .Wypowiadają się ludzie którzy mam wrażenie albo są idiotami albo ktoś im za to płaci Nikt o zdrowych zmysłach nie zakwestionuje potrzeby posiadania tego samolotu .Niedawno pewien generał na tym portalu udzielił wywiadu i to co on tam powiedział jedynie zasiarcza o tym jacy ludzie u nas zostają generalnym i jak to się przekłada na kształtowanie opinia publicznej ,mysie ze równie dobrze na temat tego zakupu gum by się wypowiedzieć (dzielny wojak Szwejk).

CdM
czwartek, 19 marca 2020, 14:37

Najbardziej śmieszne ale i smutne jest obserwowanie, jak jedni oburzeni patrioci - zwolennicy np. F-35, najskuteczniejszej dostępnej maszyny itd, posądzają o agenturalność lub głupotę innych szczerych patriotów - przekonanych np, że F-35 to bezsensowny drenaż funduszy - i zarzucających głupotę lub agenturalność tym pierwszym. Zresztą przykładów jest multum. W takich warunkach głębokich podziałów, w atmosferze oskarżeń i podejżliwości, dochodzenie do dobrych rozwiązań jest utrudnione, gdyż każda krytyka jest z góry odrzucana...

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 10:35

Jak nie masz na paliwo to by jechać dalej to kupujesz nowy samochód wyższej klasy?

Yugol
czwartek, 19 marca 2020, 10:24

Poszukaj i poczytaj o konflikcie Pentagonu i LM właśnie w sprawie Lightninga. 800 parę uchybień które do usunięcia lub wdrażania innych rozwiązań piekielnie kosztują.Ignorancja jest również niebezpieczna jak i wróg.

Fanklub Daviena
czwartek, 19 marca 2020, 10:11

Płatny troll na liście LM się objawił...

Polak
czwartek, 19 marca 2020, 11:39

Płatny ruski troll się objawił który w swoich komentarzach wychwala pod niebiosa swoją ruską ojczyznę.Dla Polaków nigdy braćmi nie byliście i nigdy nie będziecie

Transformers
czwartek, 19 marca 2020, 14:36

Mów za siebie> Sorki ale amerykanie czy niemcy również

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 14:09

Są Polacy co mordowali całe populacje Żydów w wsiach i miasteczkach i palili ich żywcem i są Polacy co ratowali tych Żydów i ginęli ratując im życie. Są Rosjanie co mordowali Polaków w Katyniu i są Rosjanie którzy pomagali Polakom przeżyć na zsyłce w głąb ZSRR. Sami Polacy by nie przeżyli.............................................................................................................................. ....................................................................................................................................................... Tak więc PROSZĘ mów za siebie w tych sprawach jak nie odróżniasz porządnych ludzi od bandytów, a interesuje Ciebie tylko narodowość danej osoby............................................

Polak
piątek, 20 marca 2020, 06:32

Pomagali zwykli ludzie a ruska władza zawsze była i będzie przeciwko Polsce,nic,nigdy dobrego nas z tamtego kierunku nie czekało.Ale rozumiem że komunistom którzy przez 50 lat ruskiej okupacji żyli jak pączki w maśle tęskno do Moskwy.Mówię to co myśli większość społeczeństwa.A jeśli już wspominasz o tych "gnębionych" żydach to zauważ ilu z nich pracowało po wojnie z UB i jak traktowali Polaków.A dzisiaj ich potomkowie tylko wyciągają ręce po pieniądze bo rzekomo Polska musi płacić.

Jakkolwiek się podpisze i takk anonimowy
czwartek, 19 marca 2020, 23:20

Użył pan niefortunnego zlepku słów. Z pana wypowiedzi wynika jakoby Polacy wymordowali co najmniej miasto w którym znaczną część stanowili żydzi, co jest oczywistym nieprawdom. Jednak zgadzam się, że w każdym narodzie są kanalie i porządni ludzie ale jak to się ma do wcześniejszych wypowiedzi?

ryba
czwartek, 19 marca 2020, 11:12

po co epitetami obrzucac aj poprostu przykła superextra debeściarskiego niezniszczalnego odpowiednika który jest w stanie wystawic twój pryncypał Władek P przeciw F 35 ,w słuch sie zamieniam zreszta nie tylko ja !!!!!!!

adams
czwartek, 19 marca 2020, 09:48

HAHA nie bredź głupot,symboliczny zakup zmieni relację sił.... Dobrze że kupiono chociaż tą garstkę ale jest to o wiele za mało tym bardziej że my nie posiadamy OPL.Druga sprawa to taka czy te samoloty w ogóle wystartują z lotniska skoro naszych lotnisk nie mamy czym bronić.Dobry zakup ale stanowczo za mało!

rydwan
czwartek, 19 marca 2020, 11:24

symboliczny ? symboliczne to s siły powietrze Ruskich które gdyby nie ilośc tego bdziewia to by nie istniały .Nadmienie że to ponoć nie my mamy zobywać Ural ale Ruskie chciały by podbijac nas ,wiec siły powinny byc 3 szt ruska na 1 Polaka .W takim wyliczeniu te 32 sztuki nabieraja innego wymiaru bo sa jak 62 ruskiego nielota czyli odpowienio 190 szt przeciwnika .Dliczajac jeszcze 50 naszych F 16 to absorbujace siły w granicach 150 szt przeciwnika daje nam kwote 350 szt zaangażowanych maszyn Rosjan co przy całej ilości ich samolotów bojowych 1800 szt( z czego wieksza cześć to przestarzałe 30 letnie konstrukcje świecące w radarze z odległosci 100 km )to jest juz spora ilość a jeszcze nie wziąłem pod uwage wyrzutni naziemnych .Ż taka ilościa sprzetu odpowiaajacego jakości uposarzenia F 35 to sam bez przeszkolenia moge tłuc ruskich w powietrzu a co dopiero ludzie co na tym zeby zjedli .

mobilny
czwartek, 19 marca 2020, 14:42

Następny mosiek bez szkoły. To skołuj Polskie Pospolite Ruszenie (powinno wystarczyć) i rusz na Moskwę ot tak za krzywdę naszą wszak wg ciebie słabi są

CdM
czwartek, 19 marca 2020, 14:23

A czym uzasadniasz konieczność posiadania przewagi atakująego 3:1 w odniesienu do bitwy powietrznej, i to w sytuacji gdy broniący się ma śladowe zdolności OPL? Obrońcom będą pomagać ziomkowie patrzący w górę i zaciskający kciuki, tak jak piłkarzom pomagają ściany stadionu? A może broniące się samoloty będą się chować za chmurami?

adams
czwartek, 19 marca 2020, 13:46

A to my mamy 50 F-16 ??? a w jakiej bajce to mówili ?? kupiliśmy 48 z tego już 2 poszły na części zamienne a z pozostałych 46 nie wiadomo ile jest sprawnych.I według sztabowców NATO Polska powinna mieć koło 200 samolotów bojowych żeby myśleć o realnej obronie nieba.Piszesz o ruskich samolotach tylko zapomniałeś wspomnieć jak silną ruscy mają obronę przeciwlotniczą w Królewcu w razie szykowania się do wojny taką zapewne rozmieściliby na Białorusi.A nasza OPL praktycznie nie istnieje! Więc przestać opowiadać bajki człowieku.Do obrony naszych lotnisk przed ruskimi rakietami też się nie odniosłeś.Jak dorośniesz i więcej będziesz wiedział wtedy można porozmawiać

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:00

Adams i po co zmyslasz. Polska ma ciągle 48 F-16, żaden nie poszedł na cześci wiec bajek z brukowców nie powtarzaj Po drugie OPL z Kaliningradu dalej niz na 120km sobie nie postrzela a do zwalczania tejże własnie OPL służą F-35. OPL tez mamy, moze i starą ale jakas jest, no chyba że te wszystkie Newy, Kuby i S-200 nagle znikneły?

Adams
piątek, 20 marca 2020, 06:42

Davien zapomniałeś wspomnieć o zabytkowych Osach :) i do czego dzisiaj się nadają te Newy i Kuby? I to wszystko systemy krótkiego zasięgu no poza jedną baterią S-200

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:31

Adams a chocby do zwalczania rosyjskich bombowców i pocisków manewrujacych, Natomiast Osy maja podobnie jak Newy wymieniona elektronike i np przeciwko dronom, manewrujacym czy smigłowcom dalej są niezłym systemem. Ta słynna Narew zasięgu większego od New czy Kub-ów miec nie bedzie jak chca CAMM , choc pociski beda znacznei nowoczesniejsze. Do tego dochodzą kupowane obecnie Poprady, za 2-3 lata Patrioty.

czwartek, 19 marca 2020, 19:53

suawek
czwartek, 19 marca 2020, 19:53

Przestań idioto rozpowiadać bzdury o F-16 rozebranych na części zamienne.

oli
czwartek, 19 marca 2020, 15:21

Chciałbym wspomnieć tylko że armia ma 48 szt a dodatkowo zakupiła dwa na czesci tak to wygląda czyli razem 50

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:39

Zanim ręce w tak kłamliwą palcówkę wtrącisz policz może czym nasze dzielne efy i obecne i kupione dysponują w realu i w obietnicach. W tym swoim tekście zmuszasz naszych dzielnych pilotów do masakrowania maszyn przeciwnika młotkiem czy maczuga bo innego uzbrojenia brak nawet tej do działka 20 mm rychło zabraknie

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:01

Gnago, to gdzie przepadło kilkaset pocisków p-p i drugie tyle uzbrojenia p-z??

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:11

W składach na terenie USA, o ile w ogóle istnieją, a nie są tylko wirtualnymi systemami za które płaci RP. Słyszałeś kiedyś o dostawie zakupionych przez Polskę środków bojowych do Polski? Poza wąską partią do AP nad Polską i Bałtami.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:33

No popatrz panei Gnom, to nawet nie wiesz ze Polska zakupiła do F-16 całkiem sporo uzbrojenia przy ich zakupie?:) To jaki sensma ta dyskusja z panem jak nie ma pan pojecia o temacie:)

Gnom
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:04

Ty jednak nie rozumiesz po polsku! Czy ja neguje zakup. czy tylko pytam gdzie są (jeśli są) składowane środki bojowe zakupione przez Polskę. Bo jak byś nie wiedział w kontraktach podpisywanych z USA wcale nie jest to tak oczywiste.

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 14:07

Panie Gnom jak nie wiesz że zakupione razem z F-16 uzbrojenie znajduje sie w Polsce, w polskich magazynach uzbrojenia to jaki sens ma dalsza z panem dyskusja.

Transformers
czwartek, 19 marca 2020, 09:44

Grzegorzu nikt nie kwestionuje sensu posiadania tej maszyny. Jednak kiedy opl właściwie brak a lista potrzeb długa i szeroka jak Wisła gdzie dodatkowo jesteśmy w zasięgu potencjalnego przeciwnika to zakup F-35 jest niepotrzebną stratą tak bardzo brakujących środków finansowych. Jednym słowem mozemy wydać kasę lepiej. Polskie społeczeństwo drogi Grzegorzu myśli czego i tobie życzę

ryba
czwartek, 19 marca 2020, 11:31

tu sie nie zgodze właśnie w takiej sytuacji jest to jeen z najważniejszych zakupów ,jao że może działac na wielkim obszarze ( czyli zaatakowac cele pod Przemyślem a za dwie godziny w Okolicach Suwałk .Nic w dobie wielkiego braku sprzetu naziemnego jak czołgi i BWP lepiej sie nie sprawdzi ,zreszta wogóle nic sie lepiej nie sprawdzi .

Mix
czwartek, 19 marca 2020, 18:51

Za dwie godziny to coś takiego jak lotnisko z którego mógłby operować F-35 już by nie istniało....

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:35

A czym chcesz zniszczyc te kilkadziesiat lotnisk w Polsce z których moga operować F-16 i F-35?? Bo Rojsa nei ma tyle pocisków manewrujacych by chocby próbować a wysyłanie Su-34 przeciwko F-16 to szybki koniec tych Su-34

Transformers
czwartek, 19 marca 2020, 14:40

A F-16 nie może? F-35 potrzebuje głębi operacyjnej której my nie mamy> Na tak małym obszarze nie bedzie Stealth> Najbliższy tzw sojusznik ktory użytkować bedzie F-35 to Norwegowie> Wystartują może ale nigdzie już nie wylądują. To zły wybór. Zły obecnie zaznaczam. Grzegorza nie warto komentować bo nadal bredzi

grzegorz
czwartek, 19 marca 2020, 10:57

Owszem społeczeństwo myśli tylko jest dezinformowane .Żaden system OPL będzie nieskuteczny jeśli Rosyjskie samoloty będą bezkarnie latać pod osłona własnych systemie z serii S 300 S 400 nasze f 16 będą bezużyteczne będą niszczone na ziemi i w powietrzu po zniszczeni naszych radarów przez lotnictwo uderzeniowe i do tego dochodzi brak jakiegokolwiek rozpoznania ,

Tedi
czwartek, 19 marca 2020, 08:42

O czym tu dyskutować. Wybrali maszynę która na pewno się przyda. Mogli po prostu nic nie zamawiać i lotnictwo zmniejszyć o dwie eskadry i było by najtaniej.

Sławek
czwartek, 19 marca 2020, 07:32

Polacy zawsze w ostatnich 300 latach dają się w ciula zrobić. Szczególnie sojusznikom.

czwartek, 19 marca 2020, 19:54

Czyli za darmo powinni dac?

A.K
czwartek, 19 marca 2020, 03:58

Wierzcie lub nie, ale to kolejne bagno w które daliśmy się wmanewrować.

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 11:00

nie my nie my ...

kj1981
czwartek, 19 marca 2020, 03:20

Gdy się najpierw ogłasza zakup, a potem przystępuje do "negocjacji" z jedynym możliwym wykonawcą, to m.in. takie są efekty, bo producent wie, że nie musi się starać i konkurować ceną. Oczywiście, dla sił zbrojnych USA cena jest inna (co wynika z finansowania prac), ale pewnym wyznacznikiem tego, ile przepłaciliśmy powinna być Belgia. My kupiliśmy 32 samoloty (+1 zapasowy silnik), a Belgowie 34 (+4 zapasowe silniki) - mimo tego Belgowie zapłacą o 200 mln dol. mniej. Te kilkaset milionów złotych z naszych podatków zostało wywalone w błoto przez rezygnację z postępowania konkurencyjnego, gdzie producent musiałby się postarać. Wniosek jest taki, że kupiliśmy bardzo dobre samoloty (to cieszy!), ale bardzo za nie przepłaciliśmy.

Darek S.
czwartek, 19 marca 2020, 01:16

A jak inaczej. Wasal musi płacić jakoś swojemu Panu daninę.

Pamiętliwy
czwartek, 19 marca 2020, 13:17

Czyli jak inni kupują od rosjan tzn że płacą rosji daninŕ bo są jej wasalami? Dobrze wiedzieć. Natychmiast powinni przestać kupować no bo kto chce być wasalem Górnej Wolty z rakietami@

Sidematic
środa, 18 marca 2020, 22:48

Po pierwsze Amerykanie finansowali projekt tego samolotu z niewielkim wkładem krajów uczestniczących w programie a rząd Platformy - PSL zrezygnował z przystąpienia do programu. chociaż był zaproszony. I z tego wynika podstawowa różnica w cenie.

Grzyb
środa, 18 marca 2020, 22:39

Nic innego jak ukryte 447

Pamiętliwy
czwartek, 19 marca 2020, 13:19

Czyli tak jak ukryte finansowanie rosyjskiej armii przy kupowaniu gazu i ropy od ruskich? Dobrze wiedzieć. Wszyscy powinni przestać kupować ropę o gaz od rosji.

Wania
środa, 18 marca 2020, 21:49

Ilość czujnych komentatorów za wschodniej granicy budzi radość. Jednak w Rosji zakup przez Polskę tych samolotów jest postrzegany jako zagrożenie wpojonego społeczeństwu zacofania Polski i jej bliskiego bankructwa. A tu najnowszej generacji samoloty tuż przy granicy z Rosją?... Jezeli jeszcze Finlandia je zamówi to będzie klęska. Każdy kto widzi ilość zamówień przestaje wierzyć rosyjskiej propagandzie, bo trudno uzasadnić niewiedzę kilkunastu krajów stojących po ten samolot często po testach porównawczych z innymi maszynami. Przy czym informacja o katastrofie pierwszego seryjnego su potwierdza, że jest to dalece niedopracowane latadło bez silników i świecące na radarach jak współczesne maszyny zachodnie 4 generacji.

waniaukr
piątek, 20 marca 2020, 01:54

Ty tez trollu jestes bardzo aktywny. Szkoda tylko, ze prowadzacy nie przygotowal cie z bardziej merytorycznej strony (mam na mysli gotowce ktore ci podklada). Co ty tam gdzies wypisywales, ze Malezja posiada SU-35? I to wlasnie pokazuje twoja "wiedze". Sugeruje sprawdzenie gotowca, zanim go opublikujesz. A odpowiedz na pytanie, dlaczego sa kolejki po F-35 jest banalnie prosta. Ano dlatego, ze gdyby zakupili lepsze maszynyny Su czy MiG, dostali by zaraz sankcjami, tak jak jest to w przypadku Indonezji i Su-35S. Bo to Indonezja a nie Malezja chce nabyc SU-35, no chyba ze dla ciebie wanko te dwa kraje to jedno i to samo.

Yugol
czwartek, 19 marca 2020, 10:27

Jak tylko się Rosjanie dowiedzieli o zakupie to do schronów się pewnie przeprowadzili jak już fejkujesz to idż na całość

Kiks
czwartek, 19 marca 2020, 13:10

Nie ośmieszaj się. Ruscy są koszmarnie zakompleksieni, a mili i gościnni są do czasu jak nie poruszysz pewnych tematów. Autopsja. W sumie to mi ich żal.

Piks
czwartek, 19 marca 2020, 20:38

Następny nawiedzony hiperp[atriota. Szkoda tylko, ze nie za bardzo "zorientowany"

lolo
czwartek, 19 marca 2020, 07:20

ktos widzi cene i zadaje pytanie. co w tym zlego? wydawanie publicznej kasy powinno byc transparentne, a na pytania obwateli o wyjasnienie takiej czy innej czeny trzeba cierpliwie i szczerze odpowiadac a nie obszczekiwac kazdego kto pyta i wyzywanie go od ruskich agentow bo takie radzenie sobie z trudnymi pytaniami budzi jeszcze wieksze podejrzenia

suawek
czwartek, 19 marca 2020, 19:59

Masz wyjaśnione w artykuje z czego wynika różnica w cenie. Czego nie rozumies? Kiedy mon zdementował głupoty onetu na temat niskiej gotowości bojowej F-16 i kanibalizacji, nie uwierzyliście. I niektórzy dalej piszą o tym samym. Jak więc was określać?

Nemo
czwartek, 19 marca 2020, 06:37

Wania i ty myślisz że u nich strach budzi symboliczny zakup 32 samolotów??? Według wszystkich ekspertów Polska powinna posiadać około 200 samolotów bojowych żebyśmy mogli realnie myśleć o obronie własnego nieba tym bardziej że nasza OPL jest w całkowitej rozsypce.Dobrze że kupili ale ta ilość jest ilością dobrą na paradę.

Stefan
czwartek, 19 marca 2020, 10:17

Armia państwa musi być adekwatna do jego gospodarki. Za droga armia zrujnuje gospodarkę, za tania jej nie obroni. Dlatego konieczne jest ciągłe wyważanie kosztów obrony, a polityka międzynarodowa to też obrona.

Nemo
czwartek, 19 marca 2020, 11:42

Zawiesić na 2 lata kupowanie głosów pod tytułem 500+ i mamy lotnictwo na przyzwoitym poziomie.Ciężko?? Obrona kraju jest ważniejsza czy kupowanie głosów aby utrzymać się przy korycie??

czwartek, 19 marca 2020, 20:01

przez poprzednie 8 lat nie býło 500+. Gdzie jest te lotnictwo na przyzwoitym poziomie?

Nemo
piątek, 20 marca 2020, 06:48

Czy ja w komentarzach popieram poprzednią władzę?? Czy czytanie ze zrozumieniem jest dla ciebie aż tak trudne czy w ogóle czytać nie potrafisz??Ja można powiedzieć wierzyłem w bajki pis o budowie silnej Polskiej armii a budowana jest armia dobra na defilady i ciągłe mamrotanie że przecież Ameryka nas obroni.I czy wyborcy pis nie pochwalą wstrzymania 500+ i zakupu uzbrojenia w większych ilościach?? Wyborcy pis głosują jak widać na pis do póki im za głosy płacą :)

Pim
środa, 18 marca 2020, 21:44

Jak kilkanaście lat temu byśmy się zapisali do programu, cena byłaby inna.

Lord Godar
czwartek, 19 marca 2020, 01:48

Cena była by podobna , tylko mielibyśmy korzyści z produkcji , ale też nie za darmo , bo najpierw trzeba było zainwestować kasę w jego rozwój.

JSM
środa, 18 marca 2020, 22:50

Było głosować na "europejczyków"?

Dumi
środa, 18 marca 2020, 21:35

Nawracajmy się i wierzmy w ewangelie… Ponieważ pisałem tu wiele razy, wiem, że moje wypowiedzi zraniły lub mogły zranić wiele osób. Dlatego za każde złe słowo,kłamstwo, wyśmiewanie, niesprawiedliwą, krzywdzącą i raniącą wypowiedź z serca przepraszam i proszę o wybaczenie każdego kogo skrzywdziłem.

awangarda
czwartek, 19 marca 2020, 11:35

chlopie to nie to forum .musisz jakieś katolickie znalezć

Realista
środa, 18 marca 2020, 21:23

Te mechanizmy są chyba oczywiste dla wszystkich. Pokażcie proszę kraj, którego wyroby dla własnej armii są cenowo choćby na równi z cenami dla kontrahentów zagranicznych...I zestawmy to może z cenami rosyjskich wyrobów dla armii rosyjskiej i dla armii zagranicznych. Różnice są o wiele wyraźniejsze.Inną , bardziej drażliwą sprawą jest fakt bezrefleksyjnego kupowania przez nas amerykańskich zabawek "jak leci", bez choćby stwarzania pozorów negocjacji.

Mix
czwartek, 19 marca 2020, 19:02

Z drugiej jednak strony rosyjski wyrób eksportowy przeważnie różni się od produkcji ma własne potrzeby. Ma przykład w samolotach montuję się elektronikę inną niż rosyjska co generuje większe koszta. A w przypadku F-35 kupujemy dokładnie to samo co USA (przynajmniej oficjalnie).

KAR
środa, 18 marca 2020, 21:21

Koronawirus skoryguje wszystkie plany co do F-35 oraz CPK. Mogę się mylić, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak będzie.

rydwan
czwartek, 19 marca 2020, 11:35

Ale Ruskich boli ten nasz zakup ja pikole !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! znaczy słuszna droga .

Mix
czwartek, 19 marca 2020, 19:03

Z f-35 to Ruscy mogą się pośmiać vjak swego czasu z F-104.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:05

Tylko w twoich snach panei Mix, tylko w twoich snach:) Ale w gruncie rzeczy pozostał im tylko smeich przez łzy bo sami nic na takim poziomie nei sa w stanie nawet zaprojektowac a co dopiero zbudowac:)

piątek, 20 marca 2020, 01:48

Jakby ruscy chcieli taki szmelc jak F-35 to by go sobie z plastiku tez posklejali.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:43

Taak, jak na razie to nawet stary F-117 to dla nich zagadka nie do rozwiazania a jak chcieli sobie zbudowac odpowiednik F-22 to wyszły im ostatnio puzzle na ziemi bo nawet fly by wire nie potrafili porzadnie zrobić:)

niedziela, 22 marca 2020, 03:14

Mowisz o tym F-117 co zostal zestrzelony ruskim systemem OPL z lat szescdziesiatych nad byla Jugoslawia?

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 14:09

Ta, o tym F-117 którego jedyny przypadek zestzrelenia wydarzył sie jak Amerykanie totalnie lali zasady bezpieczeństwa i o tym F-117 którego resztki trafiły do Rosi i ciągle sa dla jej naukowców zagadką:)

Italian
czwartek, 19 marca 2020, 03:55

Racja ale gorzej będzie też w Rosji tam utrzymanie armi i projektów typu SU-57 i innych prototypów będzie nie do utrzymania że względu na ceny ropy.Ps.znajoma jest na wymianie w Moskwie mówiła że tam na temat korona wirusa kłamią (jest przerażona) i pilnie chce wrócić do swojego kraju

JSM
środa, 18 marca 2020, 22:54

W sumie to zależy od nas. Niestety spora część społeczeństwa jest kompletnie nieodpowiedzialna przez co koszty jakie poniesie cały kraj rosną. Jeszcze przedwczoraj jeden geniusz na portalu żeglarskim próbował udowodnić że korona wirus to zwykła grypa, którą należy zaakceptować i z nią żyć. Jak dla mnie to takich typów należałoby wysłać do miejsca odosobnienia bez możliwości opuszczenia przymusowej kwarantanny pod groźbą wieloletniego więzienia.

Obiektywny
środa, 18 marca 2020, 21:11

fake newsy z Rosji lib Chin tudzież sztabu wyborczego opozycji.

Ku chwale WIELKIEJ POLSCE
środa, 18 marca 2020, 20:56

Teraz tylko wyciagnąć wnioski z tytułu ------ jesli kupować to w pierwszej kolejności w kraju opierając bezpieczeństwo (wszędzie tam gdzie mozna) kraju o rodzimy przemysł to wychodzi taniej a biorąc pod uwagę niezależność samowystraczalność również bezpieczniej ---- więc rodzime systemy, produkty dla rodzimej armi dla rodzimych słuzb mundurwych -- PPK PIRAT, PPK MOSKIT itd systemy przeciwlotnicze oparte o R-73/R-77 wyszły by taniej zapewne w porównaniu do Patryjotów które by świetnie uzupełniały

chateaux
czwartek, 19 marca 2020, 01:04

A konkretnie z czego i jakie wnioski wyciągnąć? Ktokolwiek z czytających ten artykuł łącznie z jego autorem wie co to jest FMS?*******************************************************************************Rząd amerykański (Pentagon w tym wypadku) pokrywa koszty firmy zbrojeniowej aby ta przeprowadziła badania i opracowała konstrukcje jakiegos nowego modelu samolotu, w koncu nowa konstrukcja jest gotowa. Ale Pentagon ponióśł wszystkie koszty R&D jej opracowania. Pentagon wtedy zamawia u tego samego producenta maszyny dla USAF, płacąc mu cenę pokrywajaca koszty produkci oraz jego marżę zysku. Wtedy pojawia sie zagraniczny kupiec i tu w grę wchodzą dwa osobne programy rządowe Foreign Military Sales (FMS) oraz Foreign Military Financing (FMF). Ten pierwszy pomyślany jest jako pomoc amerykańśkiego rządu w negocjacjach z amerykanskim przemyslem zbrojeniowym. Wbrew informacjom w polskich mediach, FMS wcale nie jest obowiazkowy. Powtarzam nie jest. Jest natomaist pomocny, dla obcych rządów, nie majacych doswiadczenia w negocjacjach z amerykanską zbrojeniówką. Przykładowo, w bodajże 2005 roku, Holandia bez pomocy FMS jako pierwszy zagraniczny kupiec kupiła system Patriot PAC-3, negocjujac bezposrednio z Raytheonem i LockMartem. Wiekszosc jednak kupców korzysta z FMS. I teraz. Pentagon zamawia samoloty dla USAF i w tej samej umowie zawiera określoną liczbę maszyn dla obcego rządu, i w całości z własnej kieszeni płaci producentowi za wszystkie maszyny objęte umową, w tym także za maszyny dla obcego rządu. Umowna z producentem cena samolotów dla USAF i obcego rzadu jest taka sama - bo ustalona w ramach jednej umowy i jednej transzy produkcyjnej (obcy rzad zyczy sobie dodatkowego wyposazenia, jak Polska spadochronów). I to jest cena samolotów, ta wynikajaca z umowy z producentem, i na tym kończy się FMS. ****************************************************************************************************Teraz zas wracamy do poniesionych wczesniej przez Pentagon kosztów opracowania konstrukcjii projektu. W przypadku F35 to były dziesiatki miliardów dolarów. Tych kosztów nie poniósł ani producent samolotów (LockMart), ani obcy rząd, lecz rząd amerykański reprezentowany przez Departament Obrony (Pentagon). Dlatego Pentagon zawiera osobną umowę z obcym rządem, na mocy której sprzedaje obcemu rządowi te samoloty po cenie produkcji (z umowy Pentagonu z LockMartem), plus obcy rząd zwraca Pentagonowi jakiś ułamek poniesionych przez Pentagon już wcześniej kosztów opracowania konstrukcji (R&D). I ten ułamkowy zwrot kosztów R&D wchodzi w skład ceny zakupu. Ale to nie znaczy ze kupiec płaci wiecej od Pentagonu, po prostu Pentagon zapłacił te koszty już wczesniej. Obcy rząd tylko zwraca mu w jakiejś części te wcześniej poniesione koszty.***************************************************************************************Teaz zaś, w grę chodzi FMF, czyli drugi wspomniany wczesniej program amerykańskiego rządu - Foreign Military Financing. Kupiec może zapłacić całe zamówienie za pomoca jednego przelewu, ale zwykle nie stac go na to, i dlatego korzysta z FMF, czyli pożyczki amerykanskiego rządu na zakup sprzetu wojskowego, którą spłaca przez czas okreslony w kolejnej umowie FMF.*************************************************************Mam nadzieję że teraz już wszyscy rozumieją, bo prościej wytłumaczyć tego już się chyba nie da.

Chateaux i dlatego powinniśmy zamawiac u siebie w Polsce
czwartek, 19 marca 2020, 20:20

Chateaux i dlatego powinniśmy zamawiac u siebie w Polsce

chateaux
czwartek, 19 marca 2020, 22:43

Oczywiscie ze powinniśmy. Tylko że zanim zamówimy samolotu u siebie, polski rzad powinien wzorem amerykanskiego sfinansować prace badawcze i konstrukcyjno-rozwojowe, za dziesiatki miliardów dolarów, potem zas zamówić we własnym przemysle samoloty po koszcie produkcji z niewielką marżą zysku producenta. Układ idealny. Tylko czy Polske stac na włożenie 80 mld dolarów w program R&D nowego samolotu? Pozostaje jednak na stanowisku, że taniej jest kupić od Amerykanów po koszcie produkcji i jedynie zwrócić Amerykanom 0,003% poniesionych przez nich kosztów R&D.

wasex
środa, 18 marca 2020, 20:13

no nic dziwnego ze dla siebie maj taniej.

czytelnik D24
czwartek, 19 marca 2020, 15:27

Amerykanie też będą musieli ponieść koszty moderki swoich F-35 do standardu Block 4 (Block 4 to finalna wersja samolotu) o czym jest wyraźnie w artykule. Tak więc cena którą płacą obecnie za samolot nie jest ceną ostateczną.

Andrettoni
środa, 18 marca 2020, 20:07

Zobaczymy jaka będzie wartość dolara i złotego po epidemii. Może nie być nas stać na jedną sztukę albo kupimy dodatkowe sto sztuk za drobne. To jest taki moment kiedy nic nie jest pewne.

zyg
czwartek, 19 marca 2020, 07:45

Na pewno można teraz zakupić za grosze samoloty cywilne które można zmodyfikować na transport wojska/cysterny lecz nie wiem czy tankowanie w powietrzu ktore obecnia zapewnia nam NATO jest dla PSP priorytetem?

Sternik
środa, 18 marca 2020, 22:56

Wartość waluty będzie zależała przede wszystkim od siły gospodarki a z tym u nas słabo. Nasza gospodarka została zniszczona i rozdana. Teraz zależymy od gospodarek zachodnich.

Kiks
czwartek, 19 marca 2020, 13:12

Jak mogłeś zniszczyć coś czego nie było? Pomyśl.

BUBA
środa, 18 marca 2020, 19:17

Przecież to normalne. Zarówno koszty eksploatacji ja koszty zakupu sprzętu USA są dla Polski droższe niż dla US Army. 44 tys dol za godzinę lotu/eksploatacji F-35 przez Stany Zjednoczone oznacza przynajmniej 10% drożej dla Polski, czyli jak pisałem kiedyś około 50 tyś dol. godzina lotu..................................................... ............................................................................................................................................................................... Amerykański przemysł zbrojeniowy to nie przytułek dla ubogich i niedorozwiniętych technologicznie gdzie sprzęt jest za pół darmo, ale ekskluzywny klub gdzie za przeciętne produkty trzeba drogo płacić bo maja markę, a już działać dobrze nie muszą. Dlatego im mniej technologii przekazuje się nowemu właścicielowi F-35 czy F-16 lub Patriota, tym więcej pieniędzy płynie za ocena na B+R np z uzuwania usterek po okresie gwarancji. Np. teraz rozwój Patriota z PAC 3+ PDB8.1 do Patriot Next Generation sfinansują nowi klienci kosztem rozwoju własnego przemysłu, tak jak Polska która dostała technologię przestarzałych wyrzutni kierunkowych w offsecie, gdy sama opracowała wyrzutnie pionowego startu do KUBa w WZU Grudziądz.............................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................ Taki jest koszt kupowania gotowca bez technologii. Płac i płacz. W końcu zawsze można podnieść podatki.

chateaux
środa, 18 marca 2020, 19:45

Nie dostrzegasz logicznej sprzeczności w tym co piszesz? Mają dobra markę, ale dobrze działac nie muszą? To dzieki czemu mają dobra markę? Koszt godziny lotu F35 w Siłach Powietrznych bedzie wyzszy niż koszt godziny lotu w USAF? Zapewne dlatego że polscy technicy obsługujący je zarabiają więcej od amerykańskich techników....

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 02:35

Np. dzięki reklamie, lobbingowi . Dobry przykład to samochody Volkswagena z lat 2013/2017 które są drogie, trują środowisko, rozpadają się przy 200 tysiącach km, a mimo to stoi kolejka chętnych do zakupu kolejnego modelu, a firma w Polsce nie musi nikomu płacić odszkodowania i odkupywać swoje samochody jak w USA. Wszystko dzięki reklamie i kupieniu wsparcia dziennikarzy i polityków................................................................................................................. ............................................................................................................................................................ " brytyjskie statystyki Warranty Direct uwzględniające nie tylko awarie, ale też koszty ich usunięcia. Co się okazuje? Że najwięcej wydajemy w serwisie Porsche, Audi, Jeepa, Mercedesa, Subaru, Mitsubishi, Jaguara, Land Rovera, Mazdy, BMW.- 2015"......A co piszą niemieckie gazety motoryzacyjne? Zobacz nie ma w tym rankingu Renaulta, Daci, Citroena i Peugota oraz włoszczyzny...........I to samo jest z sprzętem wojskowym made in USA..................................

Lord Godar
czwartek, 19 marca 2020, 01:52

Chyba że doliczymy amerykański serwis , robiony amerykańskimi dłońmi , za amerykańskie dolary , tu na naszej ziemi . A praca w delegacji jest więcej ceniona ...

chateaux
czwartek, 19 marca 2020, 22:44

Póki co jednak, cena samolotów zamówionych przez MON, obejmuje również szkolenie techników w Stanach, którzy mają je potem obsługiwać w Polsce i w kraju szkolić nowych techników.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:12

A zakres znasz. Jest to powyżej tankowania?

BUBA
czwartek, 19 marca 2020, 10:20

Serwis z którym miałem styczność brał 1600 Euro dziennie plus koszty (8 godzin pracy, Dojazd, hotel, wyżywienie, materiały - dojazd liczony jako praca). I był to serwis urządzeń cywilnych......................................................................................................................................

Vvv
czwartek, 19 marca 2020, 01:08

Polski technik będzie mógł jedynie wymienić śrubkę w mocowaniu tapicerki

chateaux
czwartek, 19 marca 2020, 22:45

I dlatego własnie zamówiliśmy również silniki i inne części zapasowe?

Troll z Polszy
czwartek, 19 marca 2020, 13:10

Może jeszcze zatankować i wymienić oponę oczywiście opona z pudełka made on USA

NAVY
środa, 18 marca 2020, 18:58

...a nie stać nas !? Wiecie jakie jest marnotrastwo publicznych pieniędzy w naszym kraju? Nie! Bo wielu z nas nie ma możliwości takiej ,a my jesteśmy jednym z najbogatszych krajów swiata ,ale niestety przez nasze podejście do publicznej kasy ,to mamy jak may ...

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:36

Siejesz tani populizm. Poslkei podejscie do publicznych pieniedzy nie jest ani odrobinę gorsze niz podejscie do publicznych pieniedzy w innych krajach, w tym w krajach zachodnich. W kazdym z krajów UE i Ameryki, mają miejsce akty korupcji i marnowania pieniedzy podatników, na nie mnijesza skalę niż w Polsce. Co wiecej, korupcja w Poslce, po zmianach prawa tym zakresie kilkanascie lat temu, jest mniejsaa niż w wielu innych krajach, powiedziałbym nawet że mniejsza niż w wiekszosci krajów zachodnich.

Western
środa, 18 marca 2020, 18:26

Ale to jest ich produkt więc dlaczego by mieli sprzedawac w takiej cenie co oni kupuja , w sumie by mogli nam sprzedac taniej skoro nas tak lubią i są naszymi "sojusznikami"

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:37

A co Polska sprzedaje im taniej niż sama kupuje, tylko dlatego że jest sojusznikiem Ameryki?

Marek1
środa, 18 marca 2020, 18:18

Ktoś jest zdziwiony ? W USA tak "doceniają" wiernopoddańcze umizgi miłościwie nam panujących "geniuszy" dyplomacji i negocjacji, że już na wstępie pobiorą 300 mln prowizji, pomimo, ze dostawy zakończa się za 10 lat. Ale co to dla MB&Co. jakieś marne 300 baniek zielonych - durny podatnik zapłaci bez szemrania, bo wszak to kolejna rata dla ochroniarza z firmy US Army za jego usługi.

Lelum wypolerum
czwartek, 19 marca 2020, 08:26

A po za tym mareczku1 widzę jesteś drugi Wałęsa z miła chęcią wyżucisz US Army a przyjmiesz rosyjską :D

Lelum wypolerum
czwartek, 19 marca 2020, 08:24

Ooo widzę ruski piejca się obudził, co żal ci coś ściska że Polska będzie miała nowoczesne samoloty V gen a wy nieloty Su-57 :D

Lord Godar
czwartek, 19 marca 2020, 02:01

To Finowie chyba się czegoś nawąchali , bo robią konkurs i testy ... a nie tak jak my ... A jak oni tak mogli w ogóle zrobić ? No k..wa ano zrobili po swojemu i jeszcze nie zasiedli do negocjacji , nic nie wskazali , a już LM im obiecuje własne serwisowanie na miejscu i udział w produkcji ... Błyszczyk i spółka to się nadają do kramu na odpuście wiejskim , a nie do do robienia biznesu z amerykanami ...

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:38

Całe szczęscie ze nie składamy wiernopoddańczych umizgów w kierunku Rosji. Ci dopiero by je docenili....

jozek
środa, 18 marca 2020, 17:53

USA to nie opieka społeczna uzbrojenie sprzedawane za granicę jest zawsze droższe wyjątek stanowi izrael ze względu na swoją rolę bata na arabów.

Dudley
środa, 18 marca 2020, 20:24

Izrael nie stanowi bata na arabów. Ma zbyt małe zasoby ludzkie, gospodarcze i ekonomiczne, oraz brak głębi strategicznej. Bez wsparcia USA nie byłoby już państwa Izrael. Natomiast Żydzi w USA, to śmietanka finansowa tego kraju, trzymająca w garści wszystkie sznurki gospodarki i ekonomii tego państwa. To od nich zależy czy, kto i w jakiej wysokości dostanie pieniądze na kampanie wyborcze. I kto będzie rządził krajem. Co do tego że USA to nie opieka społeczna. A Polski żołnierz to darmowe mięso armatnie dla amerykańskich prezydentów? Na ile wyceniają roboczogodzinę żołnierza na misji, a na ile śmierć, na ile trwałe kalectwo lub trwałą niezdolność do normalnego funkcjonowania ze względu na PTSD? Jak na razie żaden amerykański żołnierz nie zginął w obronie naszych granic, lub polskich interesów. Może co poniektóry nabawił się marskości wątroby lub francy, służąc w naszym kraju i tyle. Powinniśmy wzorem Turków słono sobie liczyć za wsparcie amerykańskiego imperializmu, równie słono, jak amerykanie za swoje zabawki.

jozek
czwartek, 19 marca 2020, 13:14

Jaka jest alternatywa dla POLSKI skoro nie USA to Francja Niemcy a morze opieka Rosi to już przerabialiśmy, sami możemy tyle co nic jak zakupy to tylko od najlepszych prawdziwa broń i nie od orędowników moskwy nie atrapy a broń i nie na dziś tylko na przyszłe lata nie kolejne F16 a F35 nowe technologie i rozbudowa Polskieji zbrojeniówki. Cmokanie to złe to nie dobre nic nie poprawi jedyny realny sojusz to USA I WZMACNIANIE PGZ alternatywa to marazm i budowa gawrona 17 lat przez poprzednie rządy wybór jest prosty a cena nawet wysoka warta zapłaty dla wolnej Polski nie ma ceny.

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:41

Na ile wyceniają Amewrykanie roboczo-godzinę Polaka na Bliskim Wschodzie? Na około 20 mld dolarów polskiego długu wobec Ameryki, anulowanego przez USA w 1991 roku, po udanej operacji Samum w Iraku.

Dudley
czwartek, 19 marca 2020, 21:11

To "komuniści" przynajmniej umieli liczyć i dobrze się targować. A "demokraci" to nie tyle że dają ciała za darmo, to jeszcze do tego biznesu dopłacają z naszych podatków.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:17

Jak byś miał jak spora część "naszych" władców obywatelstwo USA, Wlk. Brytanii, Francji, Belgii itp. ( i nie koniecznie jedno, może nawet i Rosji), a twoje dzieci pozycję w tych krajach (posiadaną lub wyrabianą) też realizowałbyś politykę swojego kraju (tyle, że niekoniecznie Polski), to też już przerabialiśmy. Dla tych co zarzucą mi teorię spiskową tylko dwa, ale najbardziej znane przykłady: Radzio (bo to nadal chłopczyk) Sikorski i Rychu (a właściwie Dick) Czarnecki.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:46

Taak ale jak rozumiem to Sikorski iCzarniecki wg ciebie nie realizowali polityki rzadu polskiego? Tech panei Gnom te teorie spiskowe sa coraz bardziej poronone:)

Gnom
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:11

Tak, bo nie koniecznie realizowali interesy obywateli polskich mieszkających w Polsce. A i dzisiaj, patrząc na ich wystąpienia w Europarlamencie nie jestem przekonany czyje interesy realizują. A tych, którzy mają obce obywatelstwa (co wychodzi przy okazji afer) jest całkiem nie mało. To nie teorie spiskowe, a smutna polska rzeczywistość. Dla mnie członek władz RP powinien mieć tylko obywatelstwo RP, bo nie można być sługą dwóch panów. Niestety, dla ciebie (jak dla prezesa) każdy inaczej myślący człowiek to debil albo sowiet. Współczuję.

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 14:12

Panei Gnom interesy obywateli polskich i rządu polskiego nie musza byc takie same,ale jak widac tego biedaku nie rozumiesz. A co do porównania z kaczyńskim to akurat to idealnie do ciebie pasuje ale z ostrą fobią przeciw USA . Kondolencje:)

Niuniu
środa, 18 marca 2020, 17:22

To chyba normalne, że towar po który są kolejki jest drogi. A przecież najpierw zaspokaja się swoje potrzeby a dopiero później cudze. Zawsze tak jest, że to co wytwarzamy dla siebie kalkulując cenę robimy to "po kosztach" ale ten sam towar sprzedajemy innym po cenie jaką może wytrzymać rynek - zgodnie z zasadami ustrojowymi w których żyjemy. A przecież dla licznych zagranicznych odbiorców tego typu uzbrojenia cena nie ma znaczenia. Najważniejszy jest fakt pozyskania takiego sprzętu. Omawianie w tej sytuacji ceny i pytanie dla czego tak drogo jest tu zupełnie nie na miejscu. Prawdopodobnie zapłacili byśmy każdą cenę byle by tylko zrealizować zapotrzebowanie polityczne tej transakcji. Zachowujemy sie tu dokładnie tak jak dzieciaki w przedszkolu - Jaś ma już wypasione lego to ja też muszę i tak długo będę mordował rodziców aż ulegną. Tak było z Patryjotami tak jest z F35 a za chwilę ta będzie z flotyllą okrętów podwodnych. Tylko okazuje się nagle, że potrzebujemy respiratorów i sal szpitalnych dostosowanych do ich stosowani a nie super zabawek dla decydentów i generałów. A na jedno i drugie na raz jeszcze Nas nie stać.

Kiks
środa, 18 marca 2020, 20:20

Stać nas na więcej rzeczy niż ruskich. O to nie martw się. "Patryjoto" :D

środa, 18 marca 2020, 19:19

Troszkę się zagalopowaleś kolego.Silne Państwo i gospodarka to niezależność a taka daje silna i nowoczesna armia

Stefan
środa, 18 marca 2020, 19:14

Akurat na miejscu, towar kupiony bez przetargu i bez analizy potrzeb, bez inwestycji w przemysł. Na co wskazuje wielu wojskowych i specjalistów. Proponuje przyjrzeć się jak do tematu podeszli Finowie.

Whiro
środa, 18 marca 2020, 21:35

Tylko Finlandia wymienia wszystkie f18 i nie jest powiedziane że nie kupi f35. My wskoczyliśmy z okazji na f35 i dokupimy pewno jeszcze f16 do tych posiadanych.

laik, zupełny laik
piątek, 20 marca 2020, 12:46

Ale zamiast 10 F-16 będzie można kupić 285 Valkirii, więc przy większych zakupach może się okazać, że mamy np. 1000 takich latadełek startujących z wyrzutni na byle polnej drodze.

zaq
środa, 18 marca 2020, 17:01

Ciekawe jaką maszynę wybiorą Finowie w swoim aktualnie prowadzonym przetargu i jak uargumentują zakup F35 nasi decydenci jeśli w wyniku aktualnie prowadzonych testów przez Finów F35 nie wygra tego przetargu. Swoją drogą panie Błaszczak za swoje to możesz pan kupować i Gwiazdę Śmierci od amerykanów żeby im zrobić dobrze. W tym przypadku ciepłą rączką bez analiz koszt/efekt wydano 20 mld zł publicznych pieniędzy, a trzeba jeszcze doliczyć koszty uzbrojenia i przygotowania infrastruktury na przyjęcie F35. Nie twierdzę że F35 by nie wygrał ale za sposób zakupu Błaszaczak i spółka powinni trafić do ciupy na wiele lat. Za dużo mniejsze przetargi ludzi powsadzali.

Daniel J.
środa, 18 marca 2020, 15:52

Moim skromnym zdaniem. 1. Po pierwsze nie dziwmy się ze USA sprzedaje swojej armii taniej niż innym krajom, choćby z tego względu, że wojsko to poniosło znaczną cześć kosztów i ryzyka opracowania tej maszyny. 2. JEŚLI się sprawdzą to powinnismy nimi zastąpić obecne F-16. 3. Wg ekspertów PL powinna mieć 160-200 maszyn bojowych by w pełni wypełnić zadania obronne swojego terytorium zatem osobiście pozostałe potrzeby bym zaspokoił Eurofight’erami i Gripen’ami E, gdyż: a. Eurofighter - to samolot typowy do walki o dominację powietrzną i produkcji europejskiej b. Gripen E - gdyż ten mały samolot choć mały to wykonuje postawione zadania świetnie i może konkurować z F-35 w wielu aspektach, ponad to koszty. Godzina lotu kosztuje dużo mniej niż F-35 czy F-16.

Oleg
środa, 18 marca 2020, 20:04

Nie bedziemy mieli silnej i nowoczesnej armii poki Usa bedzie myslalo o nieprzekraczaniu czerwonych linii wobec Rosji. Zapoznaj sie z ostatnimi publikacjami think tanku RAND

Pawel
czwartek, 19 marca 2020, 02:05

Ile ta Rosja jeszcze bedzie istniec - 100, 200 lat. I tak zostanie wchlonieta przez Chiny, ktore na jakims kawalku zostawia jakas mala enklawe z namiastka panstwowosci. Rosja jest slaba i opiera sie tylko na surowcach. I bedzie odstawac coraz bardziej od Europy i Chin.

chateaux
środa, 18 marca 2020, 18:49

Nie ma czegos takiego jak "produkcja europejska". EF2000 został opracowany oficjalnie przez 3 państwa i przez 3 państwa jest, czy też raczej był, produkowany. W rzeczywistosci, 30% technologii i konstrukcji Eurofightera powstała nad Potomakiem, w amerykańskiej spółce córce BAE Systems Inc, która sama jest większa niż jej brytyjska spółka matka BAE Systems Plc. I odwrotnie, równie dobrze można powiedzieć, że F35 jest samolotem europejskim, bo wiekszość partnerów w programie JSF to panstwa europejskie. I jest ich wiecej, niż państw europejskich biorących udział w konstrukcji i produkcji EF2000. W efekcie, F35 jest bardziej europejskim samolotem, niż EF2000

Daniel J.
czwartek, 19 marca 2020, 08:41

BAE nie jest amerykańską firmą tylko Brytyjską. Nie mniej owszem pewna cześć części zapewne pochodzi z USA, chociażby Gripen korzysta z silnika GE. Jednak z tego co słyszałem Volvo pracuje nad własną konstrukcją.

chateaux
czwartek, 19 marca 2020, 17:29

Brytyjska jest tylko BAE Systems Plc, W Stanach jest zaś nienależąca do niej spółka BAE Systems Inc. W to amerykańska spółka wypracowuje 70% wszystkich przychodów całego koncernu BAE Systems oraz 50% wszystkich technologii. Jeszcze raz przeczytaj co napisałem wyzej.

Lord Godar
czwartek, 19 marca 2020, 02:04

To w sumie tak samo jak można stwierdzić , że amerykanie są europejczykami , bo z Europy najwięcej się tam ich osiedliło i dało istnienie następnym pokoleniom ...

gugluk
środa, 18 marca 2020, 17:01

dużo mniej czyli ile dokładnie proszę

Rzyt
czwartek, 19 marca 2020, 08:14

F 35 to 32000 dolarów a gripen to 4000 dolarów. Poszukaj w internecie po angielsku dokładniejszych danych. F35 płacimy tyle co za 32 grippeny ale z fabryką i montażem i czymś tam jeszcze. Wszystko jest napisane

czwartek, 19 marca 2020, 20:06

dlaczego stawiasz Grippena w jednym rzędzie z F-35?

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 14:34

Rzytku, dla twojej wiedzy Gripen to 27 tys usd a F-35 to 25-35 tys usd w 2024r jak je dostaniemy. Gripen jest tez sporo drozszy od F-35 w zakupie więc nie kłam prosze:)

piątek, 20 marca 2020, 01:46

Trolliku, przestan bredzic o tym co bedzie w 2024 roku. Jeszcze w listopadzie nikomu sie zadna pandemia nie snila, a dzisiaj na swiecie juz prawie 243000 zarazonych, w twoim USA juz prawie 14000, gdzie w srode bylo 4700, czyli potrolo sie przez dwa dni. Zacytuje ci trolu co dzisiaj powiedzial burmistrz Nowego Jorku, De Blasio: " - Jeśli chodzi o zakłócenia gospodarcze, myślę, że uczciwie jest powiedzieć, że obecna pandemia szybko przewyższy wszystko, co widzieliśmy podczas Wielkiej Recesji, a jedynym miernikiem lub jedynym porównaniem będzie Wielki Kryzys - powiedział. Jak dodał, rząd federalny będzie musiał zapewnić "bezpośrednie wsparcie finansowe na szeroką skalę".

Piotr
środa, 18 marca 2020, 15:51

Ten kontrakt to paranoja od początku, bez przetargu, bez porównania ofert pod kątem polskiej specyfiki. A teraz w dobie kryzysu to już absurd. I że niby tak tanio???? Ponad 200 tys zł za instalację spadochronu...

chateaux
środa, 18 marca 2020, 17:11

Ty byś ze szwagrem w szopie zainstalowal widłami za 500 złotych.

Wojtek
środa, 18 marca 2020, 15:28

Musi boleć ten zakup skoro tak zajadły atak w komentarzach. Naklejcie sobie jeszcze trochę spiritu, zdarowie !!

klawiatura
środa, 18 marca 2020, 18:37

wypoweidź zaczynaj od szalom.

Nemo
środa, 18 marca 2020, 17:10

Kogo boli ten zakup??? dobrze że cokolwiek kupili ale to jest tylko propagandowa pokazówka.Według ekspertów Polska powinna mieć około 200 samolotów bojowych żeby myśleć o skutecznej obronie naszego nieba tym bardziej że praktycznie nie mamy OPL.Pomyśl nim cokolwiek napiszesz,kogo ma zaboleć garstka samolotów? Nawet malutka Belgia z dala od Rosji kupiła więcej F-35 a w Polsce to zakup czysto propagandowy.

gregorx
środa, 18 marca 2020, 21:01

Malutka Belgia zastąpi F-35A wszystkie posiadane F-16 czyli będzie miała lotnictwo obejmujące tylko 34 samoloty bojowe. My 80, zgoda ze to zdeczko mało ale przy nakładach na ON na poziomie niewiele powyżej 2 % PKB (a część z tych pieniędzy i tak wydatkowana jest na zadania realizowane przez inne resorty) trudno wystawić więcej.

MaG
czwartek, 19 marca 2020, 06:37

Zawiesić 500+ na 2 lata i mamy nowe samoloty w dużo większej ilości.Przecież bezpieczeństwo Polski jest ponoć dla tego rządu najważniejsze a wyborcy PIS chyba by wybaczyli czasowe zawieszenie tego programu bo Polska jest najważniejsza.Ale tak się nie stanie bo dla obecnego rządu trwanie przy korycie jest ważniejsze niż obrona kraju.A 500 + to nic innego jak kupowanie głosów wyborców

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 10:38

I tak w tej formie zawieszą jak koronaświrus potrwa jeszcze ze 3 miesiące, bo kasa będzie potrzebna gdzie indziej i owe 20 mld za F-35 przydałoby sie na ponowny rozruch naszej a nie jankeskiej gospodarki.

czwartek, 19 marca 2020, 14:35

Panei Gnom, jak nie masz pojecia o finansowani takich zakupów to nie rozsiewaj fake'ów bo to teraz karalne.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:21

To nie podła plotka lub oszczerstwo jak po polsku nazywa się fake news, ale opinia własna. Chyba, że wiesz coś kolego, na temat tego, że USA sprezentuje je nam za darmo jak kolegom z Izraela w ramach bezzwrotnej pomocy wojskowej. Jak nie to nawet kredyt trzeba spłacić. A zwyczajowo, przy zakupach uzbrojenia wpłaca się zaliczkę, czasem jak dla Bułgarii to 100%.

MaG
czwartek, 19 marca 2020, 13:51

W życiu nie zawieszą bo tylko dzięki 500+ dalej rządzą i dobrze o tym wiedzą.Zdrowie Polaków nie ważne,najważniejsze koryto

Nemo
czwartek, 19 marca 2020, 06:33

My 80?? a kto dzisiaj wie ile my mamy sprawnych F-16 ? I dla nas absolutnym priorytetem jest obrona własnego nieba.A ta garstka samolotów jak i zakup 2 baterii Patriot niewiele zmieni.A poza tym czym Ty obronisz lotniska z samolotami żeby miały możliwość startu?

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:46

Według Rekomendacji Strategicznych Kwatery Głównej NATO w Brukseli, kraj o potencjalne ekonomicznym i ludnościowym oraz położeniu geopolitycznym Polski, powinien dysponowac flotą 300 samolotów bojowych różnych rodzajów.

MaG
czwartek, 19 marca 2020, 09:52

Powinien..... ale przecież "spece" w naszym MON wiedzą lepiej,zresztą pośród "naszej" władzy panuje przekonanie że po co solidnie wzmacniać naszą armię jak w razie ataku ruskich cała armia USA będzie u nas w ciągu godziny i obroni Polskę

greg
środa, 18 marca 2020, 14:49

idiotyczna transakcja od poczatku do konca. 1. nie potrzebujemy mysliwca w technologii stealth, bo sluzy do ATAKU, nam potrzeba wielozadaniowego z naciskiem na defense. 2. politycy debile od razu oglosilize chca kupic ten model i zaden inny. skrajna glupota, jesli nie trybunal stanu za niekorzystne rozporzadzanie mieniem. 3. brak offsetu. 4. brak wiarygodnych danych ze ten samolot przewyzsza f16 w tych pieniadzach. zakup 3szt f16 w najnowszej wersji dalby nam sile ok90 nowych samolotow ktore znaja nasi piloci, mamy dostep do czesci, itp, itd...

Rzyt
czwartek, 19 marca 2020, 08:19

A zresztą nie wzięli usofile faktu,że te samoloty będą za 12 lat dopiero haha czyli wszystko się zmieni łącznie z rakietami i radarami na stealth. Poldoniusze bądź polskojzyczni wciąż zapominają ,że nówka 117 została zestrzelona przez s125 ...ale co tam...60 mld złoty poszło czy więcej...liczę z kosztami esploatacji...grunt,ze mamy niewidzialne f35 za 12 lat a ruskie mają nasze lotniska 5 minut lotem rakiety ...

Rzyt
czwartek, 19 marca 2020, 08:19

A zresztą nie wzięli usofile faktu,że te samoloty będą za 12 lat dopiero haha czyli wszystko się zmieni łącznie z rakietami i radarami na stealth. Poldoniusze bądź polskojzyczni wciąż zapominają ,że nówka 117 została zestrzelona przez s125 ...ale co tam...60 mld złoty poszło czy więcej...liczę z kosztami esploatacji...grunt,ze mamy niewidzialne f35 za 12 lat a ruskie mają nasze lotniska 5 minut lotem rakiety ...

Murf
środa, 18 marca 2020, 23:27

Absolutnie obrona jest dobrym atakiem. Po tym, co naziści zrobili polskim siłom powietrznym w 38 roku, nie powinienem tego tłumaczyć nikomu tutaj.

gregorx
środa, 18 marca 2020, 21:19

Czyli rezygnujemy z latania nad linią frontu przykrytą przez nieprzyjacielską OPL? Bo dla maszyn poprzedniej generacji może być za gorąco, będziemy latać ino na zapleczu frontu? Polscy "politycy debile" uzyskali za ten samolot podobną cenę jak belgijscy "nie debile" po przeprowadzeniu przykładnej procedury przetargowej. To nie handel pietruszką ma lokalnym targu, ceny za uzbrojenie są SZTYWNE w ramach procedury FMS, niczego nie wytargujesz poza jakimiś benefitami offsetowymi ale cena nadal będzie taka sama. Przy czym rzeczone dodatki offsetowe to i tak będzie lipa dla zamydlenia opinii społecznej, jedyne realne korzyści można wytargować gdy do programu przystępuje się u samego startu ponosząc całkiem konkretne nakłady finansowe na fazę badawczo-rozwojową i inwestycję w modernizację bazy przemysłowej. W kilku państwach (tam gdzie eksploatuje się F-16, czyli w Belgii, Holandii, Danii i Norwegii) porównywano możliwości nowych F-16 i F-35, wnioski były oczywiste, wszystkie te kraje zastępują stare F-16 nowymi F-35. Ileż razy trzeba pisać że zakup F-16 jest porównywalny kosztowo z zakupem F-35? Więc za 1 F-35 nie kupisz ani 2 ani tym bardziej 3 F-16. Ileż razy można powtarzać te same bzdury? Najnowszy klient na F-16 czyli Bułgaria zapłaci za te samoloty więcej niż Polska za F-35 w zamian pozyskując skromny pakiet uzbrojenia.

endriu
czwartek, 19 marca 2020, 04:15

Skąd znasz te różnice(lub ich brak) w cenie bułgarskich f16 i naszych f35...?

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 14:36

A chocby z def-24, wystarczy?

xawer
środa, 18 marca 2020, 19:04

" 1. nie potrzebujemy mysliwca w technologii stealth, bo sluzy do ATAKU..." I bardzo dobrze, że są w stanie przeprowadzić skryty atak! Gdyby Rosjanie wiedzieli, że mamy samoloty tylko do obrony tym chętniej atakowali by a myśliwce i bańka anty dostępowa zapewniło by im bezpieczeństwo. "3. brak offsetu" Jesteś pewien, że udźwignęlibyśmy dwukrotnie większe koszty(offset dużo kosztuje) i wykorzystali nowe technologie? "4...." Brak danych dotyczy również wiedzy przeciwnika co do możliwości nowego samolotu a F-16 jest dobrze poznany. Cały świat, który może, kupuje F-35 i raczej się nie myli. Rosjanie na pewno nie chcą F-35 w Polsce!

chateaux
środa, 18 marca 2020, 18:18

F16 w najnowszej wersji to 90 mln. Zakup F35 w najnowszej wersji to 85 milionów. Reszta Twoich wywodów, nie warta jest nawet przeczytania.

gugluk
środa, 18 marca 2020, 17:06

1 potrzebujemy do likwidacji opl ,systemów Iskander punktów dowodzenia radarów itp. . 2 Innych 5 generacji na rynku brak, 3 Za offset trzeba dodatkowo płacić nie jest za darmo. 4 Tutaj zgoda potrzebna dodatkowa eskadra f16

werte
środa, 18 marca 2020, 16:39

Potrzebna transakcja od początku do końca. 1) Potrzebujemy myśliwca gen 5 do KONTRATAKU czy jak kto woli ODPOWIEDZI NA ATAK. Z naciskiem na atak bo to najlepsza forma obrony. 2) Zapewne intelektualny mocarz greg powie nam jakiż to inny model tej generacji jest dostępny na rynku dla nas (kraju NATO) i sprawdzony (brał już udział w walce)? 3) I kubka na kawę w kabinie. Prawdziwy złom. 4) A jakie to niby dane są dla grega wiarygodne? Te chińskie czy rosyjskie? Bo amerykańskie to oczywiście lipa i fejki. PS. Nie oczekuję odpowiedzi na pytania. Komentarze również możesz sobie darować.

Viggen
środa, 18 marca 2020, 16:21

Tym bardziej że one nie lataja i nie mamy lotnisk haha

Wiesław
środa, 18 marca 2020, 14:46

Jakby ktoś pytał to nie ja wydałem pieniądze wszystkich obywateli Polski na złom , który w chwili obecnej już są przetarzała konstrukcją z wieloma błędami i absurdalnie przepłaconą.

Marek1
środa, 18 marca 2020, 18:21

Złom ?? Jestem przeciwnikiem tego głupiego zakupu, ale tylko kompletny dureń i dyletant może nazywać JEDYNY operacyjny sam. gen. 5(oprócz F-22) złomem.

KOSA
środa, 18 marca 2020, 16:13

A moze jakies liczby na swoja teorie? Jakies porownanie? Eurofighter ? Grippen ? A moze SU? Co za bzdury piszesz czlowieku. Potrafisz wskazać tańszy zakup? Poza F16 ?

Olo
środa, 18 marca 2020, 19:01

tak, UCAV - produkcja, modernizacja, oprogramowanie, uzbrojenie, eksport. Jeszcze jakieś ale?

Lord Godar
czwartek, 19 marca 2020, 02:06

Jak można porównywać do czegoś , czego jeszcze nie ma ?

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:10

Leonardo daje offset opiewający na 60% ceny zakupu i użytkowania patrz na branżowe "lotnictwo" A i w necie znajdziesz szczegóły oferty no i udział w projektowaniu następcy gwarantowany. A oba nieloty od LM w razie wojny gdzie remonty , uzbrojenie teleportem czy droga przez ocean

PeK
środa, 18 marca 2020, 17:07

A właśnie, chętnie przeczytam na jakiej podstawie i po jakich to analizach porównawczych (chociażby: jak długo trwających i z jak zdefiniowanym zakresem potrzeb i wymagań) podjęto decyzję o zakupie akurat tego samolotu, a nie innych, jakie Kolega wymienił... :-)

Olender
środa, 18 marca 2020, 14:44

Miało być dobrze a wyszło jak zwykle...

Kasia
środa, 18 marca 2020, 14:25

Chwali się sukcesem zakupu A tu proszę ,dali łapówkę aby drożej kupić i nikomu to nie przeszkadza?

Ustawiator
środa, 18 marca 2020, 15:48

Koleżanka ma rację Maja,wprawę po samolotach dla,vip ów

martin
środa, 18 marca 2020, 14:24

Bo kupilismy F447

A1amo73
środa, 18 marca 2020, 14:15

Hmm, słono to "pośrednictwo" kosztuje. Pięć baniek od sztuki, no, no ... ale przynajmniej oprogramowanie i komputer pokładowy już w docelowej konfiguracji, więc nie trzeba będzie głębiej do kieszeni sięgać. Tylko, że znów, drogie to zabawki jak na palące potrzeby naszej armii. Naprawdę nie można było jeszcze wytargować - dodatkowo, parunastu "szesnastek" ?

Marek1
środa, 18 marca 2020, 18:26

Software i komputery pokładowe za 8-10 lat będą już do wymiany. Oczywiście NIE za darmo, jak wszystko co dotyczy KAŻDEGO syst. uzbrojenia kupionego w USA. Pomimo stałego pompowania do przemysłu zbrojeniowego USA miliardów z naszych podatków NIE dostaliśmy w zamian NIC, co mogłoby choć częściowo zmniejszyć coraz większą zależność WP, PGZ i całej Polski od łaski/niełaski USA.

chateaux
czwartek, 19 marca 2020, 02:51

Komputery i software polskich F16, służących już od 14 lat, sa już do wymiany? A komputery i softwar rosyjskich Su-57, zanim wejda do służby? A Su-35 odpowiednio?

DSA
środa, 18 marca 2020, 14:14

Dziś rząd ogłosił plan ratowania gospodarki na kwotę ponad 200 mld zł. Te pieniądze, a tak naprawdę dużo większe trzeba będzie pożyczyć z rynku, a potem spłacać. Ponieważ rentowności na całym świecie idą w górę pożyczać dużo drożej niż obecnie. To oznacza, że w najbliższych latach czekają nas cięcia budżetowe, które prawdopodobnie nie ominą także MON. Na razie zbyt wcześnie by wskazywać jakie programy będą objęte cięciami.

Dodkdkd
środa, 18 marca 2020, 14:07

Jak się tak mało kupuje- to się płaci więcej-podstawa rynkowa !

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 13:47

Przecież ta FMS to podobno pomoc amerykańska, pomagająca sojusznikom w zakupie uzbrojenia po ichniejszych cenach. Jednak jak widać są równi i równiejsi. Wśród tych ,,równych'' jesteśmy my ,,najwiękży'' sojusznicy.

xawer
środa, 18 marca 2020, 19:19

FMS ma wzmacniać sojuszników USA(tym samym USA) ale nie na koszt USA(dopłacają właściwie tylko Izraelowi, mając z tego inne profity) Nie byliśmy parterami i nie finansowaliśmy badań, projektowania, testowania i produkcji samolotu więc dlaczego mamy go mieć po takiej cenie jak współudziałowcy projektu?

chateaux
środa, 18 marca 2020, 18:20

Gratuluję wiedzy o tym, czym jest FMS.

rydwan
środa, 18 marca 2020, 16:26

niema że boli ktoś musiał sie odezwać że nam sie należy hehehe .Trzeba myśleć to jest to co sie należy a nie sfrustrowane dziecko udawać.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:16

podaje argumenty entuzjastów starczy poszukać jak trąbili: jak to tanieją jakie bezawaryjne i sprawne operacyjnie. W Finlandii LM od razu zadeklarował w ofercie utworzenie miejscowego magazynu z częściami najbardziej awaryjnymi , zastępczymi na czas naprawy za oceanem. A my a różnica 20 maszyn więcej

Davien
środa, 18 marca 2020, 20:03

Gnago, po pierwsze Finowie chca brac ok 64-ech maszyn czyli 2x tyle co Polska, po drugie i tak za ten magazyn zapłaca o ile w ogóle powstanie.

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 07:07

O zgrozo Davien , wywalą cię, zanegowałeś oficjalną ofertę LM. I tak nie powstanie , Finowie wybiorą najlepszą ofertę z najlepszym dla nich samolotem. Czyli F 35 odpadnie z powodu ciągle istniejących wad. Czy poradzi sobie zimą skoro przy dostawie pierwszej sztuki do Izraela nie wystartował bo bali się deszczu

czwartek, 19 marca 2020, 17:33

Th
czwartek, 19 marca 2020, 15:47

F-35 został przetestowany w warunkach surowej skandynawskiej zimnej w dniach 7 do 17 stycznia br. Wszystkie testy przeszedł pomyślnie i jest niekwestionowanym faworytem w Finlandii więc nie wymyślaj bzdur Panie gnago.

gnago
piątek, 20 marca 2020, 14:28

Skarbusiu bez wiedzy to prześledź sobie fakty dostawy pierwszej sztuki, elita Izraela czekała z imprezą i przywitaniem, samolot też we Włoszech bo pilot bał się wody na płatowcu. Ale jak się nic nie wie to innym się kłamstwo zarzuca i swoje IQ ukazuje

Davien
sobota, 21 marca 2020, 17:56

No i pokazałes panei gnago że nie masz jak zwykle pojecia o temacie bo jak widac F-35 sobie poradził bez przeszkód w zimie:) Ale jak widać desperacja pana Gnago sięga zenitu:)

piątek, 20 marca 2020, 01:35

To sie okaze.

zeus89
środa, 18 marca 2020, 15:07

Ciekawe skąd sobie te definicję wziąłeś? Ze sputnika?

Olo
środa, 18 marca 2020, 19:04

przecież uzasadnieniem takiego trybu transakcji jest " pozytywny wpływ na bezpieczeństwo USA", a skoro tak to czemu jeszcze na nas zarabiają dodatkowo?

gregorx
środa, 18 marca 2020, 20:44

Bo wyłożyli na opracowanie F-35 56 mld dolarów, a my 0 dolarów. Zawsze przy sprzedaży sprzętu za granicę naliczany jest ten "podatek eksportowy", wyłączono z niego jedynie partnerów programu, którzy partycypowali w kosztach programu.

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:48

To nie jest "podatek eksportowy", lecz ułamkowa refundacja poniesionych wczesniej kosztów opracowania danej konstrukcji.

xawer
środa, 18 marca 2020, 20:03

Nie uważasz, że jakby zamiast darować samoloty prawdopodobnemu sojusznikowi, przekazali je swojej armii to "pozytywny wpływ na bezpieczeństwo USA" byłby większy? Dopłacanie ew. sojusznikom zmniejsza nakłady na własną armię.

chateaux
środa, 18 marca 2020, 19:49

Nie zarabiają. Zwracamy poniesione wczesniej przez Pentagon w dziesiatkach miliardów dolarów koszty badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych zmierzajacych do konstrukcji maszyny. W innych postach w innych watkach, twierdziłeś że to najdroższy program rozwojowy w amerykańskiej historii. WŁasnie ułamewk tych kosztów zwracamy w kazdej maszynie.

Meska
środa, 18 marca 2020, 13:41

Zawsze Polska, porównując do innych krajów kupowała najdrożej od USA. Mnie ta informacja wcale nie dziwi. Pewnie dowiemy się kiedyś dlaczego tak jest, będzie jakiś wyciek informacji itd. Czy to jakieś ukryte spłaty długów czy cena za rzekoma ochronę przed Rosją? A może to po prostu cena fatalnych negocjacji bez przetargu? Nie wiem.

czwartek, 19 marca 2020, 04:27

Hehe,albo po prostuprzy okazji zakup, pocichu oddajemy, to co nam tam amerykańskie żydy niedawno naliczyły...

chateaux
środa, 18 marca 2020, 19:49

Zwyczajne kłamstwo

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 16:21

Ta cena to kompilacja tych wszystkich czynników. A podobno jesteśmy jednym z najważniejszych, wręcz strategicznych sojuszników Stanów.

Czytelnik
środa, 18 marca 2020, 16:17

Problemy z czytaniem ze zrozumieniem? Kto kupuje najdrożej? Kupujemy nieco drożej niż płacą Amerykanie, co nie jest dziwne, a nie najdrożej na świecie.

Marek1
środa, 18 marca 2020, 18:28

Drożej niż ostatnio Belgowie, pomimo, ze kupili o 2 samoloty wiecej.

gregorx
środa, 18 marca 2020, 20:54

Nieprawda, samoloty kosztowały nas (i Belgów) niemal identyczną kwotę tj 87 mln dolarów, niemal bo do ceny naszych trzeba doliczyć koszt wspomnianego w artykule spadochronu i (prawdopodobnie) nieco większy narzut na inflację co z wynika z faktu ze dostawy dla nas rozpoczną się nieco później. I podziwiam głębokie przekonanie że cena zaplecza jest identyczna dla każdego klienta. Nie jest, bo wyposażenie do obsługi maszyn, zapas części zamiennych i zakres usług (szkolenie) jest zawsze ustalany indywidualnie, dlatego m.in. kupiliśmy dwa razy tyle symulatorów co Belgowie.

Davien
środa, 18 marca 2020, 20:06

Ale ze skromniejszym dodtakiem ot tak 6 zaawansowanych symulatorów mniej itp:))

Vtr
środa, 18 marca 2020, 13:40

Jestem za zerwaniem umowy na F35. Tańsze są Grippeny ze Szwecji..sic!

KOSA
środa, 18 marca 2020, 16:15

W ktorym miejscu są tańsze? Gdzie? Z jakim wyposarzeniem?

smakosz moskalików
środa, 18 marca 2020, 15:54

A najlepsze na świecie są SU 57 , kupmy ich 64 szt. !!!! Są dwa razy lepsze i dwa razy tańsze od F35... Mają dodatkowo tę przewagę, że nie latają... A jak nie latają to się nie zepsują...Jak się nie zepsują to będą tańsze w eksploatacji od tego imperialistycznego nielota z USA. Starczą na 100 lat zwłaszcza jak się je pod dachem będzie parkowało a Pani Jadzia przetrze od czasu do czasu szmatką i odkurzy w kabinie. Uuuua ale się zwolennicy Sputnik, RT uaktywnili. Kwik aż miło...

Wania
środa, 18 marca 2020, 19:31

Z tą taniością to ruscy mają ból pewnej części ciała. Dla Malezji sprzedali stare su-35 za 100 mln sztuka, to ten pewnie byłby za 150-200. Indie po sprawdzeniu stwierdziły, że to złom. Wszystko ma stare albo nie działa jak powinno. Powłoki antyradarowe nie działają, konstrukcja ze świecącymi na radarach łopatkami starych silników dymiących jak kuzniecow. Stwierdzili, że nie ma ułamka możliwości f-35. Dramat niewarty pieniędzy i się wycofali mimo utopienia kupy dolarów.

piątek, 20 marca 2020, 01:34

Nawet trollowac nie potrafisz wanko, Malezja nie miala i nie ma SU-35.

piątek, 20 marca 2020, 01:34

Doucz sie trollu, nikt nie sprzedal Malezji SU-35. No chyba ze wedlog twojej szkoly z Charkowa Indonezja to to samo co Malezja.

środa, 18 marca 2020, 15:51

Masz racjię

zeus89
środa, 18 marca 2020, 15:08

A jakie tanie są latawce.

Davien
środa, 18 marca 2020, 15:04

Taak, 112mln usd za goły samolot, zmyslaj dalej:)

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 23:22

Oczywiście nie te możliwości, ale i nie te koszty zakupu, a w szczególności utrzymania. Przypuszczam, że utrzymanie 64 Grippenów w cyklu 40. lat byłby porównywalny do 32 F35.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 14:40

27 tys usd za godz lotu Gripena E do 25-35 tys usd za F-35 w2024r. Cos cghyba nie tak z liczeniem

piątek, 20 marca 2020, 01:31

Czlowieku, przestan bredzic o tym, co bedzie w 2024 roku. W pazdzierniku 2019 nikomu sie nawet nie snilo, ze bedzie pandemia koronowirusa i na dzien dzisiejszy (20.03.2020) zarazonych bedzie 242714 osob (stan na 20.03.2020, godz. 1:14).

Davien
sobota, 21 marca 2020, 18:01

Jak widac niezle zabolało że takie cos jak bojacy się przedstawic ichtamnieteksie pojawił:) A dane o kosztach uzycia F-35 to z 2020r wiec jak zwykle trolujesz nie mając zielonego pojęcia o sprawie:) Alez ten F-35 w Polsce musi wzbudząć panike w Rosji:)

niedziela, 22 marca 2020, 03:11

Prawda zabolala? Pewnie tak, bo znowu cos bredzisz o Rosji. To zaprzeczasz swoim slowa puchatku? Przeciez sam napisales, ze: "...do 25-35 tys usd za F-35 w2024r".

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 14:17

No i znowu skamlesz ichtamnietku bojacy sie nawet przedstawić:) I naucz sie czytac po polsku bo dane o kosztach w 2024r pochodza ze 2020r , ale jak widac dalej ktos ci musi to tłumaczyć.

środa, 25 marca 2020, 08:32

To tobie dziecko trzeba wszystko tlumaczyc, i to po kilka razy. Te swoje dane z 2020 roku to mozesz zobie dzisiaj miedzy bajki wlozyc? Rozumiesz? Tak samo jak te twoje bajki o 2400 F-35 dla USA. A dzisiaj ponad 55000 zarazonych koronawiruse, czyli plus 50000 w tydzien.

ryba
czwartek, 19 marca 2020, 11:47

ale jakość i to co one oferuja to różnica lat świetlnych

Pamiętliwy
środa, 18 marca 2020, 15:01

Nie nie są.

As.
środa, 18 marca 2020, 13:34

Nie ma się co ekscytować. Nie mamy wyboru w zakupach chcąc zatrzymać choć nieznaczące siły USA w Polsce, a i cena zmieni się jeszcze 7 razy na niekorzyść do czasu kiedy sprzęt przyleci. Atrakcyjność ceny jest gorsza niż za czasów wielkiego czerwonego brata.

ryba
środa, 18 marca 2020, 16:31

ale jakość sprzetu który sie kupuje jest 100 razy lepsza i mogaca o 100 % zadań wiecej wykonać .Zreszta na każdym forum naszym jak ktoś ma jakies obiekcjie do czegoś to przy okazji wkleja nasze F 35 jak za pawlaka 3 x tak ,co dobrze świadczy o tym samolocie .

Natowiec
środa, 18 marca 2020, 13:24

Fajna zabawka ale droga W PRL i było odwrotnie Drogie zabawki i ZŁOM

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 16:12

Fajna zabawka, która w takiej ilości i przy innych potrzebach niewiele poprawi naszą obronność. Z czym te efy 35. miałyby współpracować? Z dwoma bateriami Wisły do obrony Warszawy, z jednym dywizjonem Himarsów, czy z Narwią której nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.

Arnold von Boczek
środa, 18 marca 2020, 18:57

Dokładnie. Dla mnie to jest tak jakby ktoś kupił sobie najnowszy, najlepszy komputer na świecie, przywiózł go sobie do domu i..nie miał dostępu do internetu. Owszem, wykorzysta ten komputer bez netu, tylko w ilu procentach? Tak samo będzie właśnie z zakupionymi przez nas F-35

Bat
środa, 18 marca 2020, 21:45

Ale one nie muszą się z niczym kontaktować a i tak wykonają swoją robotę lepiej niż f16 które bardzo tańsze nie są.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 23:02

Wykonałyby tą robotę, gdyby ich było 132, a nie 32.

rywan
czwartek, 19 marca 2020, 11:50

a ty sie wogóle to orientujesz o czym piszesz ? to nie 120 parwalonek chłopow pedzacych do pola w żniwa :) Poczytaj poucz sie troszke i najlepiej przeleć sie samolotem a dopiero potem sie udzielaj.

Piokii
środa, 18 marca 2020, 18:20

Mogą a nie muszą z niczym.

NN
środa, 18 marca 2020, 13:07

I dziwnym trafem autor felietonu zapomniał, że w tej cenie jest też przeszkolenie polskich pilotów i personelu. Brawo

Arezo
środa, 18 marca 2020, 13:00

Jeśli potrzebujesz samochód to nie musisz od razu kupować Roys Rolsa

anakonda
środa, 18 marca 2020, 16:33

jesli konkurent posiada Roys Rolsato niestety ale ty tez bedziesz musiał miec taki sam albo jeszcze lepszy

smakosz moskalików
środa, 18 marca 2020, 15:58

jak już mój kolego z Pietiasburga to "Jeśli potrzebujesz samochodu to niekoniecznie musisz kupować od razu RR". Wiem, polski język jest okropnie trudny, jednak za coś pieniądze bierzesz, staraj się. Z konsomolskim pozdrowieniem!

Skynet
środa, 18 marca 2020, 12:58

Ha ha ha. Normalne i jeszcze długo długo ich nie będzie. Tamci robili bussines na f 16 a ci na f 35 !!!

Pjoter
środa, 18 marca 2020, 12:56

Nie wiem jakie jest większości doświadczenie wojskowe czy lubicie poprostu sklejac modele ale skoro doswiadczony amer.generał lotnik twierdzi ze nie są to samoloty dla nas to ???

zeus89
środa, 18 marca 2020, 12:55

Rozumiem na interii ale tutaj? Nie wiem dla kogo ten artykuł? W sensie ktoś myślał, że kupimy go za tyle co kupuje USA? Przecież nie byliśmy w programie więc nie było żadnego argumentu za taką ceną.

DSA
środa, 18 marca 2020, 12:34

bo 'kupilismy' F-447 a nie F-35

Davien
środa, 18 marca 2020, 15:05

Wy?? A to wam ktos cos takiego w rosji proponował:)) Bo Polska kupiła zwykłe F-35A.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:20

Może jakaś samokrytyka za te zapewnienia: jak to tanio bierzemy

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 01:42

Gnago ale wam w Rosji nikt F-35 nie proponuje wiec skad ten płacz?:)

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:05

Zapytaj się proszę swojego popychającego z ramienia LM I typowa jankeska obłuda, ignorujemy to co sami przeskrobaliśmy i przechodzimy do ataku tak Agencie 000. Rosjan to interesuje w końcu Polska mogła kupić sprawne samoloty zamiast tych nielotów. A te 27% sprawnych to w końcu 10 operacyjnych dla każdej misji. A i tak rakiety zużyją w max 10 lotach bojowych. Przy założeniu braku strat. Za raportem GAO z dnia 13 listopada . W dodatku raport norweski z 9 grudnia tamtejszego NIK okazał się tak "ciekawy" że go w całości utajniono. Co ciekawe GAO powiada że, koszt rocznej eksploatacji przekracza o 43% możliwości Pentagonu. Zatem każdy wydany dolar na ten złom faktycznie osłabia Polskę

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:09

Gnago, jak widze prawda zabolała poteżnie ze sie tak miotasz:) Ale ci juz pisałem, czekaj na gotowiec bo sam nie jestes w stanie nic sensownego wymyslic:)

piątek, 20 marca 2020, 01:25

Ciebie boli prawda zawarta w raporcie GAO, stwierdzajaca jasno, ze F-35 to drogi w eksploatacji awaryjny szajs.

anakonda
czwartek, 19 marca 2020, 11:52

bo ich to właśnie najbardziej boli że bedziemy mielisprzet o którym oni mogą jedynie marzyc bo na deskach kreślarskich nieprędko zagości o ile wogóle

czytelnik D24
czwartek, 19 marca 2020, 15:32

Na razie to pierwszy seryjny Su-57 zagościł na ziemi.

Bolo
środa, 18 marca 2020, 12:26

No dziwne żeby dla nas były tańsze niż dla Amerykańców

Don
środa, 18 marca 2020, 12:18

Czy będzie większy procent sprawnych F35 niż F16 - nieprawdopodobne z taką ilością usterkowości. Ale, wystarczy na defilady i pokazy.

asd
środa, 18 marca 2020, 12:03

Sprytnie pominięto informację, że rząd Tuska nie zgodził się na zaproszenie amerykanów do projektu. Amerykanie w fazie projektowania zaprosili m.in. Japonię, Turcję i wielu innych. Każdy kto wziął udział w projekcie zarabia na produkcji i sprzedaży. Polska (za Tuska) odmówiła współpracy i dziś musimy kupić z półki... W takim artykule należało o tym przypomnieć, bo wielu Polaków szybko zapomina o rajskiej zielonej wyspie PO-PSL.

Davien
środa, 18 marca 2020, 20:09

Polske tez zapraszali ale zrezygnowała i nie za Tuska, bo wtedy dawno było po zabawie, zobacz sobie kiedy zakoczono nabór partnerów i nie kłam.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 22:57

Nigdy Polski nie zaproszono do programu F 35. Byliśmy tak atrakcyjnym partnerem jak dziś w programie Leopard 3, lub Thempest.

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 14:23

Mylisz się, i nie mylisz, bo Polskę zapraszano usilnie jeszcze do JSF, zanim toto zaczęło się nazywać F-35, apotem już trochę mniej chętnie.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:10

Potem juz był mozliwy chyba tylko status obserwatora taki jaki ma np Izrael.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:24

Chciałbym aby w tym programie Polska była traktowana jak Izrael!!!!!!!!!!!!!!.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 18:11

Nie mówie o traktowaniu ale o ogólnym statusie obserwatora. A Izrael uzyskał zgode na własne wyposazenie na F-35 ale nie ma np prawa głosu w żadnych sprawach dotyczacych JSF. Izrael tak samo jak Polska kupuje F-35 poprzez FMS.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:22

Niby tak ale polski przemysł lotniczy był już w jankeskich rękach i po kosztach gruntu przekazany w lepsze ręce. Donek mógł się spodziewać jakiś zleceń dla tych "polskich " fabryk z przyzwoitym parkiem maszynowym

MateuszS
środa, 18 marca 2020, 14:34

Niby Tak. Ale nasza obecny rząd zawalił wiele więcej okazji - nie dali rady wkręcić się w następcę Leonarda.. To nie 32sztuki A 200-pojazdów tylko dla nas plus wozy zabezpieczenia technicznego. Taka pierwszy brzegu przykład.

fdgfdgfdhgf
środa, 18 marca 2020, 16:50

Na razie jeszcze nie wiadomo, negocjacje w sprawie Leonarda trwają cały czas:)

ryba
środa, 18 marca 2020, 16:39

ta roga akurat nie jest jeszcze zamknieta a F 35 juz dawno tak.Zreszta czołg możemy jeszcze wyklepac sami np z Czechami i Koreą samolotu nawet 10 innymi krajami nie zrobimy wiec strata sporo wieksza .Samolot na wojnie jest wartościowszy niz czołg nawet śmigło jest wartościowsze od czołgu .

zeus89
środa, 18 marca 2020, 15:11

A cóż to jest ten Leonard? gdzieś ci dzwoni ale nie wiesz w jakim kościele prawda?

Biron
środa, 18 marca 2020, 11:54

To że droższe dla Amerykanów to nic dziwnego w końcu to ich technologia ale powinniśmy się porównywać do Belgii

ja
środa, 18 marca 2020, 11:39

odkiedy to w swiecie bizesu kupowanie bez przetargu na kolanach zbija cene czegokowiek?

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 17:33

Od zawsze, kiedy kupujący występuje w roli przedmiotu.

KOSA
środa, 18 marca 2020, 16:18

A gdzie masz to kupowanie na kolanach ? Gdzie masz jakas inną madzynę 5 tej generacji? Gdzie?

nie masz argumentów
środa, 18 marca 2020, 19:04

A po ci maszyna piątej generacji, jak prawie nie masz samolotów generacji czwartej?

i kto tu nie ma argumentów?
czwartek, 19 marca 2020, 15:34

A po kiego komu samoloty 4-tej generacji? Żeby dać wam szanse nawiązania równorzędnej walki?

Lol
środa, 18 marca 2020, 21:51

Nie rozumiem twojego argumentu. Yo coś jest nie tak z tą 5 generację nawet jak ktoś by chciał mieć tylko takie maszyny? Bo czegoś nie mogę załapać...

chateaux
środa, 18 marca 2020, 19:51

A komu i do czego są potrzebne maszyny 4 generacji na współczesnym i przyszłym polu walki? Kto jest naszym potencjalnym przeciwniekiem? W razie wątpliwości, przypominam że "Górna Wolta z rakietami".

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:23

NA rozum i Handlowo to Belgia Norwegia, Finlandia. U nas na kolanach Sprzedajcie sprzedajcie Juuuużżż...

dario
środa, 18 marca 2020, 11:25

Marża rządu USA uwzględnia koszty poniesionych przezeń badań nad konstrukcją samolotu co jest całkowice zrozumiałe.

Troll i to wredny
środa, 18 marca 2020, 11:23

Nie wiem, nie znam się, ale...sięgając do doświadczeń historycznych mam cały szereg bardzo poważnych obaw. Po pierwsze martwi mnie mechanizm kryzysu. Per analogiam - w latach 70 , Układ Warszawski miał armię, ze ho ho. Szykowaliśmy naszą ukochaną (wtedy socjalistyczną) Ojczyznę na śmiertelną (oczywiście zwycięską) walkę z wrażym kapitalistycznym wrogiem. Przyszła zima 1978/1979 r. i...nastąpiła brutalna weryfikacja propagandy. W czerwcu 1979 r. pojawił się katalizator (pierwsza wizyta JP II). W 1980 r. system przestał istnieć. Obecnie mamy znacznie poważniejszy kryzys ,niż ten z zimy 1978/79 r.. Polacy mają doświadczenia ze skutków nierozwiązywania problemu do końca (jakieś okrągłe meble), oraz są bogatsi o doświadczenia rewolucji arabskich (analfabeci mieli jedno hasło - pozbycie się dotychczasowej elity ). Dzisiaj ci ludzie nie będą potrzebowali wizyty JP II. Katalizatorem mogą być media społecznościowe. Nie wydaje mi się, aby elita kupiła F--35 i jednocześnie obciążyła Naród kosztami kryzysu związanego z pandemią i kryzysu gospodarczego. Jeśli to zrobią, to historia uczy, że nawet ich prawnuki mogą nie zdążyć wyjechać z Polski. Ktoś to na pewno dobrze rozegra, bo takich okazji się nie przepuszcza... W Necie są dostępne symulacje wyliczane z algorytmu dotychczasowych przypadków zakażeń w Polsce. Do 10 kwietnia 2020 r., będziemy mieli milion zakażonych. Liczbę ofiar i możliwości tego systemu sobie sami obliczcie. W maju przyszłego roku (czyli w pierwszym możliwym terminie uzyskania odporności stada), nie poznacie ani Polski, ani Świata. Wtedy zacznie się rozliczanie....

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 07:13

Histeria wobec jednego z szeregu koronawirusów , no owszem niektórzy twierdzą podrasowanego w laboratorium. Ale ok 20% waszych przeziębień było efektem zakażeń koronawirusami. Coraz liczniejsze są doniesienia o bezobjawowym przechodzeniu tego przeziębienia i bez żadnych komplikacji. Za ostatnim n-em WiŻ

tyu
środa, 18 marca 2020, 16:18

Porównywanie dysfunkcyjnego systemu socjalistycznego który nie działał chyba dosłownie wszędzie wliczając w to kraj "wynalazcę" ZSRR do demokracji kapitalistycznej jest trochę niepoważne. To że ZSRR się rozpadł nie oznacza że i my upadniemy. Nie rozumiem gdzie tu analogia. Jeżeli chodzi o koronawirusa i "milion zarażonych" - na ten moment nasz kraj radzi sobie wzorowo dobrze. Naprawdę możemy być dumni zarówno z rządu, jak i zwykłych obywateli, którzy siedzą w domach, nie panikują i przestrzegają tych kilku prostych reguł "czasu wirusa". Naprawdę wzorowe zachowanie na miarę Południowej Korei. Wystarczy tylko porównać jak mocno trafiło Włochy, jak opieszale działa UK czy USA by to zobaczyć.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:25

Hm zwiesz ponadpaństwowe megakartele dysfunkcyjnymi . Tam wszędzie nie ma gospodarki rynkowej tylko centralnie sterowanie

Don Marzzoni
środa, 18 marca 2020, 16:54

Nie do konca. Mamy procedury antyterrorystyczne ale nie mamy pandemicznych na kazdym poziomie. Na poziomie samorzadu gminnego jest tragedia. A spoleczenstwo trzeba przygotowywac na pandemie jak do wojny. Dobrze. Ze to nastapilo teraz. Do nastepnej moze bedziemy lepiej przygotowanii...

Fencer
środa, 18 marca 2020, 11:22

To jest nie do przyjęcia!!....Sobie powinni sprzedawać najdrożej, a do eksportowanych dopłacać!!

Gnom
środa, 18 marca 2020, 14:25

I tak jest dla Izraela, między innymi dzięki zgodzie na izraelskie wyposażenie.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 18:12

Gnom, dla Izraela F-35 sa sprzedawane w formule FMS wiec tak samo jak dla wszystkich spoza programu JSF

Jan z Krakowa
środa, 18 marca 2020, 11:22

Jako uzupełnienie -- do artykułu -- podam, że np. w umowach między firmami (nie państwami) na zakup np. sprężarki jest klauzula inflacyjna gdzie cena do zapłacenia jest modyfikowana przez indeks kosztów pracy i materiałów w USA, który jest publikowany przez rząd amerykański (nie pamiętam jaki departament ) w comiesięcznym -- chyba -- biuletynie. Jest też klauzula o sile wyższej (strajki, powodzie, itd.) i stwierdzenie jakiemu prawu podlega kontrakt (np. szwajcarskiemu, w Europie).

:))
czwartek, 19 marca 2020, 06:38

Cenę można uzależnić nie tylko od inflacji ale ceny konkretnych surowców ...

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 17:46

Podpisaliśmy umowę międzyrządową na zakup sprzętu po cenach jak dla armi amerykańskiej. Skąd ta podwyżka w stosunku do cen dla innych kontrahentów.

:))
piątek, 20 marca 2020, 08:05

Jak kupujesz samochód w salonie to też płacisz prowizję... Jak odraczasz płatność to uwzględniasz zmianę wartości pieniądza ... Musielibyśmy zapłacić z góry za maszyny a na to nas nie stać...

Hmm
środa, 18 marca 2020, 21:55

Żarty na bok. Nikt nie sprzeda ci czegoś w co wpakował biliony po kosztach. Ochłoń.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 22:43

Podobno formuła FMS zakłada sprzedaż po kosztach jak dla armi amerykańskiej. Skąd więc podwyżka prawie o 13%.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:12

Zakłada zakuppzrez rząd USA w cenie jak dla armii amerykańskeij a nie sprzedaż, ta zawsze jest drozsza o część kosztów R&D

czytelnik D24
czwartek, 19 marca 2020, 15:35

Czytaj coś więcej niż nagłówki to będziesz wiedział skąd.

tyu
środa, 18 marca 2020, 16:18

Cenna uwaga!

Czarek
środa, 18 marca 2020, 11:14

Troche dziwny artykul: polskie drozsze...NATURALNIE! Przeciez Poprzedni rzad nie wzial udzialu w programie rozwoju f35, tzw JSF, wiec placimy teraz jak kraje poza programem...chyba logiczne

XZCXzcxzfghth
środa, 18 marca 2020, 16:57

Ten nagłówek to typowa zagrywka, nierzetelnych mediów. Sztuczka polega na tym, że część ludzi czyta tylko nagłówki oraz najlepiej je zapamiętuje. Niestety w tym przypadku, i na tym forum, zagrywka całkowicie nie udana bo większość czytelników wie, że na pewno zapłaciliśmy drożej niż USA, a ci którzy nie wiedzą nie czytają D24. Jedyna wartość tej informacji to wiedza o ile zapłaciliśmy drożej. Prawidłowy nagłówek powinien więc brzmieć "Już wiemy o ile zapłaciliśmy drożej od Amerykanów za F-35".

Navigator
środa, 18 marca 2020, 11:12

Najdroższa zabawka na,świecie FAJNA ale droga

KOSA
środa, 18 marca 2020, 16:21

Co za bzdury piszesz. Sprawdz cene Grippena dla brazyli . Eurofightera czy Samolotu Rafael. A potem napisz cos mądrego. Brak słów na głupotę ludzi

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:28

No Leonardo ze swym samolocikiem na ef. Przy ofercie daje 60% offsetu ceny kontraktu i udział. Ciekawym co Szwedzi daliby przy zamówieniu NG może tyle samo, albo i więcej. Głupotą jest ignorowanie faktów

Bat
środa, 18 marca 2020, 21:58

Ale ten offset musisz sobie zapłacić sam. Dają ci cenę 250 mln euro za samolot a później z tego pozwolą ci coś ugrać na niby koszt 60% kontraktu. Super sprawa.

Davien
środa, 18 marca 2020, 20:13

Gnago, a potem za najprostsza wersje EF-2000 płacisz po 70 tys euro za godz lotu, za maszyne po 200tys euro i lepiej a sam samolot jest sporo gorszy od F-35:) No istotnie"super" propozycja:)

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 07:22

Znaczy się jesteś zwolennikiem transportu towarów SUv-ami. No ja wolę ciężarówkę . Nie jest gorszy, a inny. Porównaj sobie ilość startów obu maszyn dla wyniesienia 12 ton uzbrojenia . Zakup efów ostatnich transz pozwoliłby na zmałpowanie postępowania jankeskiego . Bo wyobraź sobie tam dojrzeli braki taktyczne F 35 i uznali że modernizacja F 15 im się przyda dla współpracy z F 35 . Tj. F15 strzela rakietami, a sterowanie nimi przejmuje dalej się znajdujący F 35 . Tak to sobie teraz kombinuje Pentagon. Tu byłoby podobnie z tym że rolę F 15 przejmuje EF 2000. Oczywiście przy założeniu że LM zdoła do chwili dostawy usunąć wady fabryczne F 35

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:16

Gnago dwa starty dla F-35 i dwa dla ef-2000 wiec pierwsza wtopa. USAF nie chce zadnych F-15 kupowac a te F-15X co jej usiłuje wcisńac pentagon ida w całości do Gwardii Narodowej o ile w ogóle ktos je kupi bo Boeing juz szuka klientów na nie za granica:) A role tego EF-2000 spokojnie przejmie inny F-35 2x tańszy w eksploatacji i zakupie i zabierajacy 16 rakiet p-p wiec po co nam znacznei gorsze Eurofightery:)) Ba, nawet będe miał lepsze uzbrojenie dla F-35 niz dla EF-2000:))

gnago
piątek, 20 marca 2020, 14:42

16 rakiet kiedy na razie dopiero kombinują. aby 6 zmieściło się w komorach. To po co się ograniczać myśliwce TIE z bronią energetyczną byłyby stanowczo lepsze niż ten nielot niewidzialny z opcją samozaładunku 16 rakiet. Albo zwyczajnie pijanyś i rakiety ci się mnożą

sobota, 21 marca 2020, 01:12

Davien twierdzil kiedys, ze F-4 Luftwaffe przenosily AIM-120 w 1973 roku. Nic dziwnego, ze dowiedziec sie od niego mozna, ze F-35 przenosi 16 pociskow p-p. Jutro moze napisze, ze te 16 to bedzie w komorach;)

Gnom
środa, 18 marca 2020, 14:28

Bez zapewnienia odpowiedniego środowiska działania i wsparcia logistycznego w kraju, pod polską kontrolą - fakt NAJDROŻSZA ZABAWKA na świecie A NIE ELEMENT SYSTEMU OBRONY RP. Raczej chyba jednak dodatkowe wsparcie polityki USA (samoloty i załogi) za polskie pieniądze.

xzxzczxcxvc
środa, 18 marca 2020, 16:59

Piszesz jakbyśmy kupili 200 sztuk F-35, a my zaledwie kupiliśmy skromne 32 sztuki, które na pewno się przydadzą

Gnom
środa, 18 marca 2020, 21:22

Jak poczekasz rok lub dwa na części bo US DoD lub US DoS wskaże LM inne potrzeby i z twoich 32 zdolnych do lotu (nawet nie działań bojowych) ze 4 to zrozumiesz o czym piszę. Ale fakt jest faktem, nie obraziłbym się gdyby nas było stać na 200 szt (zakup, szkolenie, utrzymanie i sprawność na deklarowanych min. 75-80%) z odpowiednim zapasem uzbrojenia na terenie RP.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 01:44

Gnom jak nie masz bladego pojecia jak funkcjonuje zaopatrzenie w czesci zamienne F-35 to po co wymyslasz jakies teorie spiskowe? Najpierw sie z tym zapoznaj a potem cos pisz.

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 10:46

Rozumiem, że masz certyfikowany dostęp do oferty dla SZ RP (uhahahaha!!!). Zatem pisz ostrożniej, bo firmy na 3 litery to śledzą. A schodząc z twojego poziomu dyskusji do normalności. Kto jest zarządzającym zapasem części zamiennych dla RP - Polska, otóż nawet z twoich zapisów wychodzi, że LM. W jakim kraju i na jakim prawie działa LM - na prawie USA i z siedziba w USA. Jak myślisz, czy główny dostawca broni dla USA nie posłucha władcy USA, choć tak naprawdę to właśnie koncerny są prawdziwymi władcami USA.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:18

Gnomku, po prostu wiem na jakiej zasadzie działa zaopatzrenie w częśći dla F-35 a ty jak widac nie masz o tym bladego pojecia albo celowo kłamiesz. Ale rozumiem ze magazyn cześci np w WB, Belgii czy nawet w Finlandii( jak wybiora F-35) to USa:)) Ech panei Gnom...

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:27

A wiesz to tylko z prasy i danych LM czy także coś bardziej konkretnego? Bo nawet z danych prasowo-LM widać kto decyduje o rozdziale części.

czytelnik D24
czwartek, 19 marca 2020, 15:36

Nie no ty masz taki dostęp buehehehe.

Gnom
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:14

Nawet gdyby, to byś o tym nie wiedział. Ale proponuję abyś zwrócił uwagę na pewność sądu D...a nieskażoną znajomością rzeczy, jak mawia stare wojskowe porzekadło.

Tomasz33
środa, 18 marca 2020, 15:24

Na początku Polska nie wykorzysta pełni możliwości samolotu F-35, ale to się zmieni w przyszłości. Lepiej mieć samolot, niż mieć całe "środowisko" dla tej maszyny, a nie mieć samego samolotu.

Gnom
środa, 18 marca 2020, 21:26

Biorąc pod uwagę, że średnio co 5 lat (optymistycznie) wymieniasz systemy walki elektronicznej i łączności, a góra co 10 lat inne elementy elektroniczne (też optymistycznie) to faktycznie genialny interes. Płacisz za dostęp do internetu, kupujesz odpowiedni sprzęt, ale podłączą ci go jak już standard twojego komputera będzie wycofywany. Genialny interes, stalle gonić za nieosiągalnym

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:20

No ciekawe ze jakos nikt nie wymienia WRE co te pana 5 lat, ani USA, ani rosja czy Niecy albo Francja:) aktualizuje sie jedynie oprogramowanie,podobnie z srodkami łacznosci.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 12:56

I tyle na temat twojej rzeczywistej wiedzy o zmianach i modyfikacjach najprzeróżniejszych systemów. Nie widzisz lub nie napisano w Wikipedii i wiedza zdechła, pech. 5 lat kolego niemiły, to i tak wielki optymizm z mojej strony. A aktualizacja oprogramowania to tez rodzaj modyfikacji, czasem ważniejszy niż ci się wydaje, podobnie jak wymiana kart przetworników. Ale co ja tam wiem, ty wiesz wszystko, współczuję bo to musi boleć.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 18:19

Doprawdy?? No popatrz jakos nikt nie wymieniał WRE na naszych F-16, ciaglemaja AIDEWS :) F-35 od 2006r lataja z Barracudą, F-22 od początku tez z tym samym AN/ALR-94:) Ale jak widac jak kłamstwa Gnomka upadły to dostaje biedak szału:)

Gnom
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:16

A znasz geniuszu kolejne literki i cyferki po tych oznaczeniach? Czy jak to wielokrotnie pokazałeś, to co istotne nie ma dla ciebie znaczenia? Bo to wg ciebie oczywiste?????

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:29

TA auto kupujesz na raty, ze świadomością że nie będzie cię stać za regularne dochody na paliwo i serwis? Nie....... to powinieneś narzekać na zakup F 35

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:54

Absurdalna analogia. Po pierwsze nie jest prawda że nie stac Poslki na używanie F35 - że tak powiem "Polska to nie Rosja, gdzie 40% gospodarstw domowych nie ma nawet ubikacji w domu, po drugie koszt godziny lotu samolotu w Polsce jest z oczywistych powodów niższy niż koszt lotu tego samego samolotu w USA, po trzecie w końcu, samoloty bojowe to nie prywatne samochody na wycieczki - to maszyny służące obronie kraju i zycia ludzi. Nie stac Polski na utrate niepodległości i smierć milionów Polaków. Dlatego musi być Polske stac na broń. Najnowoczesniejszą broń.

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:49

Ech teoretyku marzycielu w raporcie GAO wyraźnie stwierdzono że koszt rocznej eksploatacji F 35 o 43% przekracza fundusze i możliwości Pentagonu. A teraz porównaj sobie kwoty do dyspozycji MON i Pentagonu możesz przeliczyć na głowę . A i wex pod uwagę że uzbrojenie do tych maszyn mamy symboliczne, jeszcze nie zamówione . A otoczenie w postaci sieci satelitów, infrastruktury naziemnej dla armii lądowej , a .... Nie stać nas i obym się mylił

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:13

To tytanie ekonomi napisz ile to sztuk uzbrojenia mają na składzie nasze dzielne efy , bo z tego co wiadomo licząc wszystkie zamówione i posiadane nowoczesne uzbrojenie to starczy na jednokrotny wylot tych 80 ciu sztuk potem jeszcze wylot z jedna bombą klasyczną z tych klasycznych 200 sztuk zamówionych. Potem pozostaną działka. Ergo raptem jeden dzień "intensywnych" działań. Już widzisz jak emanujesz debilną propagandą .

Tomasz33
czwartek, 19 marca 2020, 16:50

Po co kupować jakieś ogromne ilości rakiet do samolotów w czasie pokoju, żeby traciły swoją przydatność do użycia? Pytanie jest lub będzie w tych magazynach sprzętu amerykańskiego, czołgi, bwp, haubice, czy również amunicja wszelkiego rodzaju. Bo jeśli również to drugie to bardzo dobrze. Wsparcie lotnicze NATO z baz w Niemczech możę zostać udzielone bardzo szybko, więc o liczbę rakiet bym się nie martwił. Nikt nie gromadzi zapasów oprócz tych najbogatszych państw.

gnago
piątek, 20 marca 2020, 14:46

O tytanie niewiedzy i nadziei . Niedawno te bogate państwa prowadziły uglebianie Libii dowiedz się o co roisły wielkiego brata zza oceanu po tygodniu dwu działań? Ile to sprzętu zdążyła wprowadzić do armii po wybuchu wojny Polska w 39? ZERO SYNU NADZIEI

Tomasz33
piątek, 20 marca 2020, 16:39

Wojny nie wybuchają z dnia na dzień o "wszechmocny". Jak coś się będzie dziać, to i zakupy amunicji wzrosną. Mamy sporą część uzbrojenia kompatybilną z krajami NATO, w tym z USA. NIc nie stoi na przeszkodzie żeby coś przysłali w razie czego. Jak zrobiły to niektóre kraje pomagając Polsce podczas 2 Wojny Światowej. NIe ma sensu wydawać pieniędzy na coś co będzie zalegać, a po czasie trzeba będzie utylizować. Ale pewne ilości trzeba oczywiście mieć.

Whiro
środa, 18 marca 2020, 22:00

Skąd wiesz że cię nie będzie stać? Masz kryształową kulę?

Tomasz33
środa, 18 marca 2020, 19:36

Polska ma do zastąpienia Migi i SU, razem to około 50 maszyn. Chociaż potrzeby operacyjna są jeszcze większe. F-35 jest potrzebny, umowa podpisana, koniec tematu.

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:16

Przypomnę ci jak za dekadę będą stać w formie wystawy w schronochangarach. Taki Singapur kupuje aż 4 sztuki i tylko 13 silników. Zgłupieli czy przeciwnie myślą?

Tomasz33
czwartek, 19 marca 2020, 16:44

Za dekadę to Polska będzie miała jeszcze więcej samolotów F-35 i obecnie posiadanych F-16 ze względu na potrzeby.

gnago
piątek, 20 marca 2020, 14:47

????? Tak synu nadziei masz rację

Tomasz33
piątek, 20 marca 2020, 16:41

Perspektywy ekonomiczne i samo zapotrzebowanie Polski pozwalają tak myśleć. Optymistom lepiej się żyje, ale nawet to jest poparte jakąś dozą logiki, prawda?

czwartek, 19 marca 2020, 10:47

Wg części iformacji prasowych jedynie LOA a nie właściwa umowa

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:21

Umowa juz podpisana, kontrakt zawarty.

orel
środa, 18 marca 2020, 11:09

Amerykanie narzut inflacyjny też opłacą więc tu porównywanie obecnej wersji z block4 jest bez sensu. Natomiast to że dopłacamy za FMS i spadochron jest oczywiste.

Andy
środa, 18 marca 2020, 10:57

16-F35 oraz 32 F-15 byloby praktycznym rozwiazaniem i komplementem dla 48 F16 ktore mamy.

Gort
środa, 18 marca 2020, 14:54

Potarzam to od kilku lat 35 potrzebne jest tylko do uciszenia opl, ewentualnie do wskazania celu f-15. nawet dwa dyżurne f-15 mają tyle sprzętu, że rozgonią większość potencjalnych zagrożeń powietrzynch.

ryba
czwartek, 19 marca 2020, 12:01

F 15 maja tyle sprzetu F 35 to optymalna konstrukcja łącząca w sobie wielozadaniowoś a F 15 to przewaa powietrzna co na naszym froncie raczej nie jest najważniejsze.Zreszta ruskie to by chcieli wciagnac nas w walki powietrzna bo maja przewage ilosciowa ale na ich ilośc my mamy nasze wyrzutnie rakiet i bedziemy mieli F 35 o niszczenia ich radiolokacji i zgrupowań reszta zajma sie F 16.

Kordian
środa, 18 marca 2020, 14:11

Dokładnie to samo pomyślałem

Fanklub Daviena
środa, 18 marca 2020, 10:39

Wobec kryzysu gospodarczego spowodowanego koronawirusem Polska powinna zrezygnować z zakupu F-35 a przynajmniej odwlec to o parę lat a nie dbać o bilans handlowy USA!

Fox Mulder
czwartek, 19 marca 2020, 14:43

Towarzyszu, stajecie się coraz mniej subtelni w swoich manipulacjach, co świadczy - i bardzo dobrze - o waszej rosnącej frustracji. Sowieci zresztą nigdy w niczym gracją nie grzeszyli.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 22:33

W Rosji nie ma problemu spowodowanego koronawirusem, gdyż tam nikogo nie badają. Ale jak pier... to Kreml wyleci w kosmos. Duża część społeczeństwa ma jednak szansę na przeżycie, dzięki naturalnej, spirytusowej dezynfekcji.

asdadsadsf
środa, 18 marca 2020, 17:01

Na razie tego kryzysu gospodarczego jeszcze niema, kto wie jak zareaguje gospodarka.

Wania
środa, 18 marca 2020, 14:58

Masz racje przy założeniu, że w Rosję wirus totalnie przetrzebii. Ale oni nie patrzą na ludność cywilną więc trzeba kupować. Rosyjskie su-57 na razie wyklepują na nowo ze szczatków samolotu i przystankunautobusowego na który spadł więc zyskamy na czasie. Rosja zamówiła swojego cuda mniej niż połroczna produkcja f-35, a do czasu pojawienia sie f-35 w Polsce bedą ich mieć parę sztuk na defiladę. Trzeba pamiętać, że zapłacimy mniej niż Malezja za su-35, przy przepaści jakościowej. Ciekawe po ile chciałaby sprzedawać Rosja swoje niet analogów.

piątek, 20 marca 2020, 01:21

A od kiedy trollu Malezja uzytkuje SU-35?

k
środa, 18 marca 2020, 14:01

W Rosji gospodarka się wali, ceny ropy lecą na pysk, ludzie coraz biedniejsi, a ten się o nas martwi! Dzięki Ci za troskliwość! Ale my sobie poradzimy bez twoich światłych rad! Ale rozumiem ten ból, że Polskę stać na takie zakupy i będzie miała o 32 najnowocześniejsze samoloty więcej niż Rosja. Tym bardziej, że Rosja ma i jeszcze długo będzie mieć takich maszyn - ZERO! PS. A jak tam koronawirus w Rosji? Was nie nawiedził? Przez granicę z Chinami nie przeniknął? Czy może już macie opracowane super lekarstwo? Czy może samogon jest takim specyfikiem? Oczywiście w zestawie z kufajką i walonkami.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:32

Spoko Rosjanie mają działki , A POlskę stać na 32 pomniki i eksponaty defiladowe. Bo do tego sprowadza się zakup maszyn bez dedykowanego uzbrojenia i otoczki technologicznej. Nawet Afrykę stać na własne satelity

Bat
środa, 18 marca 2020, 22:04

Dedykowanego uzbrojenia? F35 powiela je w dużym stopniu z f16. A jak zwisa ci stealth to prawie wszystko tam podwiesisz.

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:17

A ile skarbie mamy tego uzbrojenia dla tych efów . Dwa trzy wyloty bojowe na każdą maszynę i jedynie działko zostanie. A z obietnic łatwo się strzela ale ciężko trafia

prawda
środa, 18 marca 2020, 13:46

Nie bardzo na świecie robi się nerwowo. Po za tym ten wirus zrobił duże zamieszanie oby nikt nie wpadł na pomysł np nw Turcja sobie wjedzie do Syrii lub Grecji. Albo Amerykanie do Iranu gdzie robi się coraz dramtatyczniej.

Davien
środa, 18 marca 2020, 15:09

Panie prawda, patrzac co się dzieje w Iranie to jak się nie opamietaja i nie przestana olewać zaleceń lekarzy to niedługo mało kto tam bedzie jeszcze zywy.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 22:12

Czym się różni Iran od takiej np. Brytanii, niegdyś Wielkiej?

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:25

Prawie dwoma tysiacami zgonów i ok 10 tys zarazonych oraz postawa ludnosci która jak zakazano zgromadzeń i zamknieto meczety to dostała szalu az sam Chamenei wydał zakaz wychodzenia z domów który i tak olewaja. Ot taka całkiem spora jak widac róznica. No i w tym ze 9/10 z zarazeń na Bl Wschodzie( jakies 16 tyś przyszło własnei z Iranu jak pielgzymi wracali z Kum.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:33

Spoko raptem max 5 % strat i to w wieku po produkcyjnym fachowcy liczą tę epidemię

Whiro
środa, 18 marca 2020, 22:07

W Iranie prawda i liczenie wygląda jak w Rosji. Już teraz słyszy się że Iran ukrywa liczbę ofiar a pokazywane są zdjęcia zbiorowych dołów na trupy 100 na 30 m. Yo tylko w samym Teheranie. Dodatkowo Rosja coś gdaka do USA że 8vh embargo nie zezwala na pomoc Iranowi jak sami go embargo mają gdzieś. Ale jakoś nie spieszno pomagać Iranowi. To tak po rosyjsku...

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:19

Ponoć wg ekspertów 80% ludzi przechodzi tą pandemię bezobjawowo . Wg chińskich statystyków najbardziej zagrożona jest grupa krwi A a najmniej 0

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:26

Gnago, w Iranie juz ok 2000 zgonów, koło 10 tys zarazonych a ludność ignoruje wszelkie zakazy i dostaja szału jak władze zamykaja meczety. Nawet nakaz ajatollaha Chamenei by pozostawali w domu ignoruja.

piątek, 20 marca 2020, 12:58

To wymrą i po sprawie. Ty lepiej spójrz na zachód i do USA. Tam dopiero sie zaczyna, a to znacznie ważniejsza dla nas strona niż problemy Iranu.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 18:23

Jka na razie od USA oddziela nas Atlantyk wiec bardziej się martwie raczej tym co dzieje sie w Eurazji a tu mamy Iran czy Hiszpanię, oWłochach nie wspominajac i totalnie olewającą jakakolwiek profilaktyke Rosję ( tyko w Moskwie walczą z koronawirusem, ale wszelkie parady zgromadzenia itd pozostały bez zmian.)

środa, 18 marca 2020, 12:53

Wobec sytuacji życiowej obywateli, Rosja powinna zrezygnować z zakupu sprzętu wojskowego, a przynajmniej odwlec to o parę lat, by ponieść jakość życia swoich obywateli, a nie dbać o udawanie bycia mocarstwem.

Orthodox
środa, 18 marca 2020, 15:44

Nie o parę lat, tylko sporo więcej, a przede wszystkim musi zwrócić okupowane terytoria.

rachek
środa, 18 marca 2020, 12:48

Co powinna robić Polska wiedzą obecne władze. Można też powiedzieć że Polska w dobie kryzysu powinna zlikwidować armię. Widać panika ludziom się udziela, że mają takie pomysły albo celowo prubóją zasiać zamęt w naszym społeczeństwie.

Autorex
środa, 18 marca 2020, 12:45

Marzenie Rosjan. Niestety, nie spełnimy waszych oczekiwań.

Bond
środa, 18 marca 2020, 12:27

Wy w Rosji w związku koronowirusem się rozbroicie? Może zwrócicie Krym, a może Putin abdykuje?

środa, 18 marca 2020, 12:25

Ruscy nie będą nam mówili co mamy robić

Ja
środa, 18 marca 2020, 12:22

Martwcie się lepiej o swoją gospodarkę, bo jak opublikujecie w końcu dane o koronawirusie na własnym podwórku, to nawet największym koneserom słoniny i czosnku mogą puścić nerwy.

Strusiu
środa, 18 marca 2020, 12:19

Wy to chyba naprawdę jesteście Ruskij...

Szymon
środa, 18 marca 2020, 12:07

Serio

dna
środa, 18 marca 2020, 12:06

Wobec kryzysu spowodowanego koronawirusem I nie tylko, defence24 powinno postawic permanentny szlaban ruskim trolom z grupy "fankow" siejacym na tej witrynie celowy zament czy dezinformacje! Mysle ze najwyzszy czas aby prokuratura zajela sie co poniektorymi wpisami i przeprowadzila przynajmniej rozmowy ostrzegawcze.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:35

RAcja patriotycznie powinno się monitorować i domniemanych trolli moskiewskich, jak i oczywistych lobbystów jankeskich . Co ewidentnie sprzedawali kit o taniości tych maszyn , a ceny ich miały ciągle spadać wg. LM

chateaux
środa, 18 marca 2020, 22:58

Tylko nie jesteś w stanie przedstawić ani jednego faktu na potwqierdzenie swojej tezy, że F35 nie są tanie. F35 dla Polski 85 mln, dla porówniania, F16 90 mln, Rafale 120 mln, EF2000 150 mln, Gripen NG - nawet przybliżonej ceny jeszcze nie ma.

Davien
wtorek, 24 marca 2020, 14:25

Dla Szwajcarii było to 112mln usd.

Davien
środa, 18 marca 2020, 20:16

To co tu jeszcze troliku robisz:)) Bo ty nie ejstes domniemany ale rzeczywisty lobbysta moskiewski:)

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 13:21

O zabolało przypomnienie o koniecznym spadku cen przez lobbystę forsowanego na forum

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 10:50

Weź sobie do serca co piszesz w odniesieniu do jego postu i się dostosuj (to co napisałem to taki post w twoim stylu). Zwróć uwagę, ze zawsze jesteś jednostronny.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:29

Doprawdy?? To raczej pan panei Gnom ma jaka fobie dotyczaca USA i wpływa ona na pana wszelkie posty. Mi jest to akurat obojetne, jak trzeba to krytykuję obie strony ale jak widac to pan jest czysto jednostronny.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 13:04

Przykładów "twojego obiektywizmu" nie brakuje, jestem nimi porażony. Podobnie jak "szacunku dla interlokutorów". A ja kolego niemiły, nie mam fobii na USA, tylko na twoją bezkrytyczną jednostronność wobec niego, która robi więcej krzywdy niż pożytku. USA dla ciebie jest Bogiem, a to jedynie silny kraj, który niebezpodstawnie uzurpuje sobie prawo najsilniejszego kraju świata - i tyle. Nie widzę powodu aby wpadać w bałwochwalczy zachwyt wobec niego i serwilizm jakim wykazują się w Polsce nie tylko władze ale i spora część społeczeństwa. Jak na razie jeszcze mam prawo do takiej opinii i przy niej pozostanę.

Davien
sobota, 21 marca 2020, 18:29

Panei Gnom, wystarczy poczytacpana posty by widziec ze teraz zwyczajnie pan kłamie, a USA nie jest dla mnie bogiem ale dla pana diabłem to na pewno:) I tak wbrew temu co pan pisze i mysli USA jest obecnie najsilniejszym krajem swiata choć wcale nie najlepszym jak patrzec na ich niektóre działania a obecnie ma do tego dość tepego w sprawach międzynarodowych prezydenta ( chocby sprawa układu z Iranem, czy obecnie dodatkowych sankcji jakie nakładaja na Iran- to ostatnie to czysty....)

Gnom
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:22

Wiesz, jako osobnik zasadniczo nie wierzący, nie widzę USA jako boga, czy diabła. To jedynie państwo zwykłych ludzi bezwzględnie wykorzystywanych przez Koncerny, bardziej niż w wielu pozostałych krajach. Z aroganckimi władcami chętnymi do władzy nad światem (ale to nie jest oryginalne). Nie ja, a John Malkovic, na pytanie dlaczego mieszka w Europie a nie USA odpowiedział, że "W Europie, w przeciwieństwie do USA, pracuje się aby żyć". Według mnie to pięknie sformułowana kluczowa różnica w myśleniu europejczyka i jankesa..

gnago
piątek, 20 marca 2020, 14:57

Żądasz niemożliwego, najpierw musiałby dorosnąć emocjonalnie porzucić egotyzm i nabrać wiedzy

gjghjfhkjhk
środa, 18 marca 2020, 17:07

nudno by było ....

Kiks
środa, 18 marca 2020, 16:28

@dna Myślę, że niektórzy panowie od dłuższego czasu są monitorowani ;)

środa, 18 marca 2020, 14:52

popieram

asd
środa, 18 marca 2020, 12:04

Co tu odwlekać, skoro nabyte w tym roku F-35 uzyskają gotowość bojową dopiero w 2030 roku...

wirus
środa, 18 marca 2020, 11:51

Spokojnie Towarzyszu, damy radę. A właśnie, sąsiedzie z wielkiego kraju ze wschodu, martwcie się raczej o długość autostrad, bo jedno województwo w Polsce ma ich więcej jak aspirujący do roli supermocarstwa CAŁY kraj ze wschodu.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:36

A co osobiście dały Polsce autostrady oprócz długów i konieczności remontów

Anty rusofil
środa, 18 marca 2020, 22:10

Taki tekst to mógł napisać jedynie ktoś że stepów kto nie wie co czego służą drogi i jak ważne są dla gospodarki i dla ludzi.

gnago
piątek, 20 marca 2020, 14:58

Wymień te korzyści dla gospodarki, znaczy te których nie było, a pojawiły się po autostradach

Michał
środa, 18 marca 2020, 11:40

Wania, podziękuj swoim szefom w imieniu Polaków za wydanie takich pieniędzy na trolli. Dzięki temu wiemy, jak bardzo się boicie tego samolotu.

:))
środa, 18 marca 2020, 11:39

Bzdura. Nie wolno przerywać programów zbrojeniowych tym bardziej, że nasi piloci nie mają na czym już od kilku lat latać...Rozważyłbym przyśpieszenie programu wymiany czołgów i opracowania Rosomaka II generacji bo o śmigłowcach nie wspomnę...

Fanklub Daviena
środa, 18 marca 2020, 18:39

Jak kupimy F-35 to garstka pilotów przez 6 miesięcy gwarancji (tylko tyle dają Amerykanie) będzie miała na czym latać, ale reszta wojska nie będzie mieć czym się bronić a szpitale za co leczyć. Wprowadza się na biednych podatek cukrowy by wydusić 2.4 mld zł a na F-35 pójdzie ponad 75 mld zł lekko licząc...

Bond
czwartek, 19 marca 2020, 06:52

Daj spokój, w Polsce przeżyjemy ten podatek cukrowy, pomyśl lepiej o tym, że Putin podniósł wam cenę wódki, aby mieć na nieloty Su37 (70 w cenie 20), nawet znieczulać się wam utrudnia i jak tu żyć.

:))
czwartek, 19 marca 2020, 06:32

1) F 35 jest elementem obrony powietrznej, który z Himmeres i Patriot tworzy spójny system. 2) Polska I inne kraje poza Chinami, Rosją, Japonią i USA nie są w stanie zbudować choćby zbudować takiego systemu obrony powietrznej. 3) Podatek cukrowy jest koniecznością ponieważ za dużo cukru jemy. Jak powszechnie wiadomo duże spożycie cukru przekłada się na rozwój chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca lub nowotwory (efekt otyłości). 4) Proszę się nie chwalić brakiem znajomości umów międzynarodowych i naszych zobowiązań dotyczących wydawania na obronność. 5) Proszę podnieść wiedzę z zakresu zasad budowy budżetu bo wtedy nie będzie Pan/Pani/LGBT+ opowiadać głupot, że środki na obronność można wydawać na co innego. 6) Tani cukier pasował wojskom ZSSR, które potrzebowały dużych ilości spirytusu, A TYM WOJSKOM DZIĘKUJEMY I NIE CHCEMY JUŻ ICH TU WIĘCEJ ALE EWIDENTNIE "F. D. " TĘSKNI ZA CZASAMI CO NA PÓŁKACH MIĘSO BYŁO DLA WYBRANYCH....

chateaux
środa, 18 marca 2020, 19:54

Lepiej żeby garstka pilotów latała na najnowocdzesniejszym i najlepszym sprzęcie, zamiast tabunów pilotów na bezwartościowym sprzecie. Ten ostatni scenariusz przerabialiśmy już we wrzęsniu 1939.

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 10:53

Może rozszerzyć coś o tych tabunach? Szczególnie w odniesieniu do Karasi i ich skuteczności wobec kolumn pancernych i poświęcenia załóg, albo efektów rozpoznania przez maszyny łącznikowe. Spójrz na straty niemieckie i możliwości obejścia szwabów przez niektóre jednostki. Wrzesień 1939 to nie była bezładna ucieczka tylko walka.

Davien
czwartek, 19 marca 2020, 22:32

No tu akurat @chateaux pojechał z tymi tabunami bo nic takiego nie miało miejsca choc sprzet był istotnie nieco przestarzały w stosunku do Niemiec choc akurat Karasie były jednymi z lepszych maszyn w swojej kategorii były np lepsze od brytyjskich Fairey Battle

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 07:30

A armia lądowa ma robić za cele? Pokićkało ci się, nie jesteśmy wyspą na oceanie

12345
środa, 18 marca 2020, 11:34

To na wojnę z Rosją się spóźnimy wtedy.

Wwp
środa, 18 marca 2020, 11:33

Daj spokój, lepiej zacznijcie liczyć koronowirusa w Rosji bo się wam zera nie zgadzają...

Mrufka
środa, 18 marca 2020, 11:32

Powinieneś przestać pisać głupoty.

Erwin
środa, 18 marca 2020, 11:31

... i wystawić się na bratnią pomoc ze wschodu, bo ludność stepowa zniszczona zarazą stanie się nadzwyczaj agresywna. Oj, nie z nami te numery tawariszu

KGB do wapna
środa, 18 marca 2020, 11:28

Ty się naszym bilansem handlowym z USA nie frasuj. Lepiej pomyśl o warunkach w jakich żyją Rosjanie, zwykli ludzie, miliony klepiących biedę, oglądających w TV putinka, bo wyboru nie mają. Ty się nie martw o Polskę, bo my mimo problemów - rozwijamy się, jest nam coraz lepiej, a Wam? Na Roksie same Rosjanki i Ukrainki, ciekawe że u Was nie ma Półek - bo do bidy nikt nie ciągnie.

tyu
środa, 18 marca 2020, 11:25

Takie rozmowy toczą się latami. Nie możemy przerywać wieloletnich projektów tylko dlatego że mamy chwilowe spowolnienie. Nie można dawać się ponieść panice. Wirus przyszedł i sobie pójdzie. I nie bilans handlowy jest tu głównym priorytetem tylko dbanie o kondycje naszych sił zbrojnych a więc i bezpieczeństwo Polski. Epidemia trwa w Polsce dopiero od kilku dni a ty już chcesz anulować miliardowe kontrakty. Dobrze że rządzący operują bardziej na chłodno niż niektórzy komentatorzy, bo byśmy kurs zmieniali co 15 minut i w efekcie jeździli w kółko.

Davien
środa, 18 marca 2020, 11:23

Ty się martw o kryzys w Rosji, w Polsce sobie poradzimy ale u was juz panika bo ceny ropy i gazu leca na łeb na szyje;)

Gnom
środa, 18 marca 2020, 14:30

Obietnicą pinokia na kasę równą prawie połowie PKB - ciekawa koncepcja. Może wskażesz za niego źródło sfinansowania tego planu, bo on nie bardzo wie skąd.

Tomasz33
środa, 18 marca 2020, 15:27

Jakiej połowie pkb? Co ty piszesz...

zeus89
środa, 18 marca 2020, 15:14

co ty gościu tam brzęczysz?

Davien
środa, 18 marca 2020, 15:11

Gnom, mógłbys wyjasnic o co ci chodzi bo nawet twój prowadzący pewnie nie wie:)

Gnom
czwartek, 19 marca 2020, 14:33

Nie poszło to powtórzę w skrócie, dla ciebie i dwóch powyżej. Otóż niejaki M. Morawiecki obiecał program pomocy dla gospodarki. I fajnie. Z wyliczeń podanych przez rząd ma to być 212 mld. A wg roczników, PKB RP wynosi ok. 450 mld. Zatem to nieomal 50%. Ponieważ cały świat nie będzie miał nadmiaru pieniędzy, dalsze finansowanie budżetu (jak to już miało 2 razy miejsce w tym roku) obligacjami może być nieskuteczne). Cieszy mnie program rządu, ale jedną z pierwszych decyzji powinno być odroczenie zakupu F-35 (a właściwie przekazania kasy) i staranna selekcja programów, tak aby maksymalnie skorelować środki na uzbrojenie z rozruchem krajowej gospodarki po koronawirusie. I co tu jest trudnego do zrozumienia? Zatem czekam byś podpowiedział Premierowi RP skąd wziąć środki i na F-35 i inne skubania budżetu na korzyść USA, a jednocześnie ruszyć krajową gospodarkę po koronawirusie.

Tomasz33
piątek, 20 marca 2020, 13:00

Pomyliłeś złotówki z dolarami. Plan pomocy dla polskiej gospodarki to 51 mld dolarów czyli ok 10% polskiego pkb. Pkb Polska w 2019 wynosił ok 594 mld dolarów.

Gnom
poniedziałek, 23 marca 2020, 09:23

Fakt zapędziłem się, ale to i tak dużo.

zeus89
czwartek, 19 marca 2020, 17:08

To, że na początku wszyscy myśleli że piszesz o koszcie programu F-35. Tak to świetnie napisałeś. I nie nie powiniśmy niestety przesuwać programu F-35. Niestety np Rosjanie uznali, że trzeba udawać, że pandemii wirusa nie ma i raczej nie będą czekać w swoich działaniach aż Polska się dozbroi.

Gnom
piątek, 20 marca 2020, 13:20

Jak chcieli tak odczytali, a może i sam się zapętliłem. Nawet w przypadku takiej ruskiej postawy, raczej warto zadbać o ponowny rozruch gospodarki kosztem opóźnienia opłat za F-35. Ruscy za chwilę będą mieli swoje problemy z koronawirusem, nawet jak ich nie chcą dostrzec. A do ataku na nas mamy sporo czasu. Sądzę że dopóki nie opanują ostatecznie Łotwy i nie zabezpieczą dostępu do Kaliningradu (plus Łukaszenka oraz ostateczne chociaż obezwładnienie Ukrainy) na zachód nie ruszą. Nie są durniami jak sądzi D...k. Na razie muszą zdyskredytować w NATO i obezwładnić Turcję, a jak się uda może i pchnąć do jakiejś formy jawnego konfliktu z Grecją. Jak zabezpieczą południe dopiero pójdą dalej. Ale dla nich plan na 100 lat to norma, u nas niestety tylko na kadencję sejmu (4 letnią przypominam).

Taka prawda !
środa, 18 marca 2020, 11:21

Idą tokiem Twojego "myślenia" powinieneś przestać jeść, a żywność odkładać na ciężkie czasy.

dawo
środa, 18 marca 2020, 11:21

Super pomysł!! gratuluję!!

Pjoter
środa, 18 marca 2020, 11:20

Tak wlasnie powinni zrobic REZYGNACJA w trybie natychmiastowym - PRZYJACIELE?????

say69mat
środa, 18 marca 2020, 11:10

Zawsze możemy zrezygnować, tym samym oddając v/s zawierzając przestrzeń powietrzną pomiędzy Odrą a Bugiem w leasing ntp. konstrukcjom Suchoja. Wyjdzie taniej i bezstresowo, bo nie będzie nam dane weryfikować możliwości negocjacyjnych w relacji z tak wymagającym partnerem. Jakim jest - bez wątpienia - przemysł i rzad USA.

marcin
środa, 18 marca 2020, 11:03

Chcielibyście,co? :)

Smuteczek
środa, 18 marca 2020, 11:00

Rok wyborczy wiec potrzebne sa medialne "sukcesy". Ta sprawa bardzo sie nadaje bo ładnie sie bedzie prezentowac na spotach wyborczych czy "debatach" gdzie nikt nie zna sie tak na serio na wojsku :)

Bogdan
środa, 18 marca 2020, 13:23

Zupełnie nie rozumiem, czy szanowny Smuteczek popiera, czy wręcz przeciwnie. Logika wypowiedzi w stylu plusów dodatnich i plusów ujemnych.

Autor komentarza
środa, 18 marca 2020, 11:00

A w ramach walki z koronowirusem zakupić miotacze ognia do dezynfekcji zarażonych obszarów. I bomby termobaryczne oczywiście.

Tomasz33
środa, 18 marca 2020, 10:58

Niech Rosja się rozbroi, najlepiej całkowicie. Porozmawiamy.

Clash
środa, 18 marca 2020, 10:53

A zaoszczędzone pieniądze powinna przekazać Federacji Rosyjskiej na " krzewienie światowego pokoju"....

mc.
środa, 18 marca 2020, 13:30

Przecież oni zawsze to robili (krzewili pokój) - na rowerach z glowicami atomowymi pisali MIR czyli pokój......

Kiks
środa, 18 marca 2020, 10:52

Ty martw się lepiej o budżet CCCp, a nie o nasze kieszenie. Jak tam ropa stoi?

Max
środa, 18 marca 2020, 13:05

Przynajmniej Rosja ma ropę, gaz, złoto, platynę, diamenty etc. Co ma Polska na czas kryzysu ? Nawet głupiej blaszki do fotela katapultowego nie potrafimy skopiować.

Clash
środa, 18 marca 2020, 15:30

Nie Rosja a Putin a to różnica towarzyszu. Wy w Rosji nic nie macie....

Tomasz33
środa, 18 marca 2020, 15:20

Polska ma rezerwy złota. A niedawno odkryto złoża srebra i miedzi w Polsce, szacuje się że warte są kilkadziesiąt miliardów dolarów. Oprócz tego Polska ma dużo innych surowców i minerałów. Zwykli rosjanie już mają kryzys, i rosyjskie władze nic nie robią żeby im pomóc. Polska potrafi nie tylko blaszki produkować, dlatego ich nie kopiuje. My nie Chiny.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:39

I dlatego w czasie hucpy z paluchem posłanki sejm zatwierdził poprawkę w prawie geologicznym. Koncesję bierze nie podmiot narodowy , tylko dający największą kasę. A dla rozumu sprawdź proszę jakieś odpowiedniki ustawy 1066 w innych krajach europy. SĄ czy nie?

Hahaha
środa, 18 marca 2020, 22:17

O ta ustawę ci chodzi czy drugie sławetne 447 w USA? Pod kontrowersyjnym pojęciem „ustawa 1066” kryje się ustawa z dnia 7 lutego 2014 r. o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskie. Ten niepokojący numerek to żaden szpiegowski szyfr, a jedynie nawiązanie do numeru druku sejmowego przyznanego aktowi w trakcie procedowania. W takiej jednak postaci przeniknęła ona do popkultury. Założenia ustawy są proste – chodziło o stworzenie norm prawnych pozwalających – w razie potrzeby – na interwencję BOR, policji, straży pożarnej czy straży granicznej na obszarze innego państwa Unii Europejskiej.

Tomasz33
środa, 18 marca 2020, 19:34

MIeszasz 2 rzeczy nie mające nic wspólnego. Fakty są takie że zarobi na tym wydobyciu Polska i mieszkańcy tamtej okolicy. A co ma do tego ustawa 1066? Miała być wycofana, zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, generalnie co to za problem że sojusznicy Polski mogą prowadzić działania na terenie Polski? Nie mylić z "przeciw Polsce".

gnago
czwartek, 19 marca 2020, 07:34

Skup się!!! wskaż inne państwo co to widzi taka potrzebę nawet blisko Słowacja, Węgry. Nie ma to znaczy żeś coś przeoczył tj. ewentualną interwencję dla uspokojenia tubylców

Tomasz33
czwartek, 19 marca 2020, 12:20

Właśnie, skup się. Myślisz że bez zgody Polski(do której należy ostateczna decyzja) ktoś przekroczy granicę i będzie prowadził jakieś działania? I tak wszyscy wzajemnie się szpiegują i nie potrzeba do tego żadnych ustaw.

Wania
środa, 18 marca 2020, 15:11

W tej bogatej Rosji płaca minimalna to 12.130 rubli, w biednej Polsce 43.000 rubli. Choc patrząc jak rubel znowu zalicza glebę to płaca w Polsce jeszcze urosła. Siedziszmtam, dostajesz kopiejki za wpis i widzisz jak mało zarabiasz. Nawet minimalnej znPolski nie jestes w stanie wyciągnąć. Dobrze, że na bimber ci wystarczy bo wirus u was szaleje towarzysze. Wczoraj rosyjski politolog Sołowiej podał informację o 1600 zgonach i ok 160.000-180.000 zarażonych. Rosja ma złapać oczywiście społeczną odporność bo leczenia brak.

gnago
środa, 18 marca 2020, 17:42

dodam cenę frachtu za kilometr w Polsce i w Rosji. Zdumiałem się, w Rosji o 50% większa

vvv
środa, 18 marca 2020, 10:52

a co ma do rzeczy budzet MON do obecnej sytuacji?

eDZIO
środa, 18 marca 2020, 13:47

chocby drozszy dolar. po co przeplacac.

Pawel
środa, 18 marca 2020, 13:41

To ze to sa pieniadze z twoich podatkow?Co bedzie jak kilkaset tysiecy ludzi straci prace?Mowi sie ze czeka nas kryzys gorszy od poprzedniego tzn SPADEK WPLYWU DO BUDZETU. TZN trzeba ciac wydatki np 500 plus sluza zdrowia bo przeciez drogie zabawki musza byc.Zalosne

knox
środa, 18 marca 2020, 13:33

Może to, że %na MON liczony jest z PKB, a przewidywania wskazują na zapaść ekonomiczna, lub w najlepszym wypadku spadek przychodów liczona na ok 10-20% w stosunku do roku poprzedniego.

Fanklub Daviena
środa, 18 marca 2020, 18:45

Właśnie ten trybut okupacyjnym wojskom USA w postaci zakupu F-35 z tym jest najbardziej skandaliczny, że ma się odbywać z normalnego budżetu, a nie 2% MON, by przypadkiem nie uszczuplić innych haraczy dla USA jak blackhawk, Patriot itp!

czytelnik D24
czwartek, 19 marca 2020, 15:40

Co w tym skandalicznego? F-16 sfinansowano w podobny sposób. Polskie prawo przewiduje tego typu procedury zakupowe. Jest jakaś głupota której nie powiesz?

bbb
środa, 18 marca 2020, 12:15

A ma to ,że pieniądze na budżet MON trzeba skądś wziąć.Jak się obecna sytuacja przeciągnie to będziemy mieli taki zjazd gospodarczy ,że może zabraknąć na F35.

chateaux
środa, 18 marca 2020, 19:59

Nie może zabraknąć, bo jest finansowany przez ameryklański FMF (Foreign Military Financing), i spłacany jest w ratach. W najgorszym przypadku, państwo polskie może sprzedać obligacje państwowe, które Polska od lat sprzedaje już z bardzo niskim ryzykiem, a wiec z bardzo niewielkimi odsetkami.

Tweets Defence24