Reklama

Geopolityka

Polska gotowa przyśpieszyć tworzenie LITPOLUKRBRIG

Petro Poroszenko w Polsce. Fot. sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski
Petro Poroszenko w Polsce. Fot. sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Minister Tomasz Siemoniak powitał dziś przebywającego z wizytą w Polsce prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę w lubelskim sztabie powstającej litewsko-ukraińsko-polskiej brygady LITPOLUKRBRIG. Szef resortu obrony wyraził podczas tego spotkania gotowość przyśpieszenia tworzenia wspomnianej jednostki wojskowej.

Przebywający z wizytą w Polske ukraiński prezydent Petro Poroszenko odwiedził dziś lubelski sztab powstającej litewsko-ukraińsko-polskiej brygady LITPOLUKRBRIG. Polityka powitano zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odgrywając m.in. hymny Ukrainy i Polski. W polskiej delegacji na tą uroczystość znalazł się minister obrony RP Tomasz Siemoniak i szef BBN Stanisław Koziej. 

Poroszenko obejrzał sztab, w tym pomieszczenia w których będą pracować ukraińscy wojskowi a także przejrzał sprzęt batalionu dowodzenia brygady. Minister Siemoniak relacjonujący na Twitterze wizytę prezydenta Ukrainy wyraził gotowość przyśpieszenia powstania LITPOLUKRBRIG. 

Umowę o utworzeniu  litewsko-ukraińsko-polskiej brygady podpisali we wrześniu tego roku w Warszawie ministrowie obrony zaangażowanych we wspomnianą inicjatywę państw. Jednostka będzie wykorzystywana do udziału w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE, a także w ramach doraźnych koalicji tworzonych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. sss

    prawie jak blitzkrieg ...

  2. 1andrzej

    Czy ktoś jest w stanie wymówić: LITPOLUKRBRIG?

  3. BRZDĄC

    myślę że nazwa tego stowarzyszenia pt. POLITRUK było by zasadnie no i politycznie :()

  4. Bonifacy

    Czy ktos swiadomie jako reprezentant NATO chce te brygade wprowadzic na Ukraine? Czy w jakim celu ma ona powstac? Bo raczej nie wierze w to, ze pieniadze wyloza na nia Ukraina, a tym bardziej Litwa. Jesli Polska wg planow NATO ma zabezpieczyc sily pancerne dla pribaltyki to trzeba tam wyslac co najwyzej T72, bo wszystko co tam bedzie jezdzilo stanowic bedzie jedynie ruchome tarcze dla lotnictwa i rakiet. I oby wysylac tylko nowicjuszy, bo wartosciowej kadry szkoda na ten kociol. Przeciez Niemcy tez nie bezinteresownie darowali Polsce Leopardy 2A4 10 lat temu i stacjonuja one pod niemiecka granica. Nie przekazali nam ver. 2A6... Osobiscie przekazalbym kilka batalionow tych T72, zeby Litwini sami utrzymywali te czolgi i ich zalogi. Dlaczego Polska ma za nie placic?

    1. trzynasty

      Uważam ze to jest dobry pomysł ,setka naszych T-72 wzmocniła by potencjał bojowy i morale Litewskiej armii czego i my doświadczyliśmy kupując leopardy

    2. Wojtekus

      To jest dopiero poczatek. Kraje baltyckie sie nie licza militarnie wiec polegaja na nas. Czy chcemy czy nie, bedziemy u baltow w pierwszym zucie wiec mozna to otwarciej zademonstrowac. Odnosnie Ukrainy to ciekawa sprawa. My i Litwa jako kraje NATOwskie mozemy wspierac kraj nie czlonkowski. Co to oznacza? A wiec nie chodzi tu o wyslanie nas na front na wschodzie ukrainy jak na razie. Gdyby, Putler kiedys chcial prowadzic pelnowymiarowa wojne z Ukraina w co na razie watpie, to musi sie z tym liczyc iz jego saldaty beda bic sie nie tylko z Ukraincami, co napewno nie bedzie dla niego dobre chociaz samej Ukrainy samo z siebie nie obroni bezposrednio, ale posrednio moze spotkac sie z bardziej adekwentna reakcja z NATO. Nalezy rozwijac nasze sily i projekcje ich uzycia w regionie. Brygada ta (jesli zeczywiscie bedzie brygada a nie batalionem) podkresla nasze zaangazowanie.

    3. ccc

      Słusznie !!!