Geopolityka
Pokój dla Ukrainy, wspólny cel Polski i Francji
„Sprawiedliwy pokój dla Ukrainy – to wspólny cel Polski i Francji”. Przywódcy Polski i Francji podczas konferencji zapowiedzieli przyśpieszenie prac nad nowym traktatem o przyjaźni polsko-francuskiej. Przyznali również, że nasze kraje są „jak jedna drużyna”. Wnioski po spotkaniu Premiera Donalda Tuska z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Spotkanie odbyło się dzisiaj w Warszawie i zakończyło około godziny 16.00
W każdej istotnej sprawie dotyczącej bezpieczeństwa Europy, Polska i Francja prezentuje to samo stanowisko. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pracowali w pełnym porozumieniu. Jesteśmy jak jedna drużyna.
Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk
Czytaj też
W ocenie prezydenta Macrona było to „nowe otwarcie” w stosunkach pomiędzy naszymi krajami. Podczas polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej ma dojść do podpisania nowego traktatu o przyjaźni polsko-francuskiej.
Dziękuję za deklarację naszej wspólnej pracy nad przyspieszeniem nowego traktatu o przyjaźni. Relacje polsko-francuskie to nie tylko tradycyjna przyjaźń – dla przyszłości Europy może to być moment kluczowy.
Donald Tusk
Rozmowę zdominował jednak temat Ukrainy i coraz częściej wspominanych na arenie międzynarodowej negocjacjach pokojowych. Oba kraje, zarówno Polska jak i Francja zgadzają się co do jednej kwestii. Nic o Ukrainie bez Ukrainy.
Dlatego potrzebna jest europejska jedność, z kluczową rolą Francji i Polski, w budowaniu jednolitego obozu na rzecz pokoju w Ukrainie. Ukraina musi być obecna przy każdych rozmowach. Wszystkie warianty i propozycje muszą być akceptowane także przez naszych przyjaciół w Kijowie.
Premier RP
To musi być pokój wynegocjowany przez Ukraińców i zapewniający im trwałe gwarancje bezpieczeństwa.
Prezydent Francji
Czytaj też
Premier Donald Tusk uciął spekulacje na temat wykorzystania polskich wojsk w ramach sił gwarantujących bezpieczeństwo na terenie Ukrainy, już po zapanowaniu pokoju. Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów:
„Decyzje dotyczące polskich działań będą zapadały w Warszawie i tylko w Warszawie. Na razie nie planujemy takich działań. Jednocześnie Polska będzie współpracowała m.in. z Francją nad rozwiązaniami, które zabezpieczą Europę i Ukrainę przed wznowieniem konfliktu, jeśli uda się osiągnąć porozumienie dotyczące rozejmu lub pokoju.”
Źródło: KPRM
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie