Reklama

Polityka obronna

Polsko-francuskie rozmowy o bezpieczeństwie

Szef polskiego Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła i jego francuski odpowiednik gen. Thierry Burkhard.
Szef polskiego Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła i jego francuski odpowiednik gen. Thierry Burkhard.
Autor. Chef d'état-major des armées/X

Wczoraj doszło do spotkaniu szefów sztabów Polski i Francji. Obaj dowódcy omawiali m.in. kwestie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, zabezpieczenia granicy z Białorusią oraz działań na Bałtyku.

„Polsko-francuska współpraca wojskowa w ramach Unii Europejskiej i NATO, sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu i w rejonie Morza Bałtyckiego, a także kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy i zaangażowanie w pomoc wojskową oraz humanitarną dla Ukrainy to zagadnienia poruszone podczas spotkania szefów obrony Polski i Francji w Paryżu. Generałowie Wiesław Kukuła i Thierry Burkhard rozmawiali także o zaangażowaniu sił zbrojnych obu państw w ramach misji wojskowej UE, założeniach polskiego programu Tarcza Wschód, procesie transformacji SZ RP, a także planowanych wspólnych ćwiczeniach wojskowych i perspektywie współpracy w domenie kognitywnej jako przeciwwadze dla rosyjskiej propagandy” - czytamy we wpisie Sztabu Generalnego WP.

Reklama

Obaj dowódcy odwiedzili również centrum szkolenia żołnierzy w zakresie walk miejskich (MOUT) oraz w przestrzeniach zamkniętych (CQB), a doświadczenia te będą wykorzystywane przez obie armie. Ponadto szef polskiego Sztabu Generalnego oddał również honory francuskiemu, polskiemu i brytyjskiemu marszałkowi z czasów I wojny światowej oraz okresu międzywojennego - Ferdynandowi Fochowi.

Czytaj też

„Zasłużony nie tylko dla Francji, ale także dla Polski i całej Europy. Marszałek trzech narodów: Francji, Polski i Wielkiej Brytanii . W Paryżu, przy okazji oficjalnej wizyty, generał Wiesław Kukuła oraz Jan Emeryk Rościszewski, ambasador RP, złożyli kwiaty przy pomniku generała Ferdynanda Focha. Doceniany jest jego szczególny wkład w formowanie we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Brał udział w kluczowych bitwach, nad Sommą oraz pod Ypres (Belgia). Wiosną 1917 r. został szefem Sztabu Generalnego armii francuskiej. Pod koniec działań wojennych został mianowany głównodowodzącym sił alianckich na froncie zachodnim i marszałkiem Francji. Zasłużony w dążeniu do niepodległości i utrzymania polskich granic. Jego grób znajduje się w Kościele Inwalidów w Paryżu obok Napoleona Bonaparte” - napisał Sztab Generalny na X.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze