Reklama

Geopolityka

Początek warszawskiej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

W piątek rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która będzie się odbywać w Sejmie i Senacie w dniach 25-28 maja; wezmą w niej udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO rozpoczęło się od briefingu prasowego z udziałem przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli'ego, szefa polskiej delegacji do ZP NATO Marka Opioły oraz sekretarza generalnego ZP NATO Davida Hobbsa.

O początku obrad poinformował na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński. "Dziś startuje wiosenna sesja NATO. W 100-lecie niepodległości i 550-lecie polskiego parlamentaryzmu Sejm RP będzie miejscem strategicznych rozmów dot. obronności" - podkreślił.

Również marszałek Senatu Stanisław Karczewski umieścił na portalu społecznościowym wpis dot. rozpoczynającego się Zgromadzenia. "Rola parlamentów w budowie obronności państw jest kluczowa - kształtują one budżety narodowe a także przekazują ważne impulsy do działania rządów. Cel jest jeden - bezpieczeństwo obywateli Świata!" - oświadczył Karczewski.

Przewodniczący ZP NATO Paolo Alli podkreślił, że sesja ta jest "bardzo ważna z punktu widzenia Zgromadzenia Parlamentarnego, ale również z punktu widzenia całego Sojuszu i dla Polski". "Bardzo ważne jest to, że spotykamy się właśnie tutaj - Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 550. lecie parlamentaryzmu. Są to okoliczności, które nadają wyjątkowe znaczenie naszemu spotkaniu w Warszawie" - ocenił Alli.

NATO chce poprawiać i podnosić poziom stabilności - myślimy, że stabilność na całym świecie to podstawa pokoju. Solidarność krajów NATO, to nie tylko puste słowo - to coś konkretnego i praktycznego

Przewodniczący ZP NATO Paolo Alli

Podkreślił, że posiedzenie ZP NATO odbywa się w bardzo ważnym okresie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Widzimy rzeczy, które dzieją się nie tylko przy naszych granicach, ale również bardzo daleko stąd: na Bliskim Wschodzie, w Wenezueli, a także w kilku innych krajach na całym świecie" - mówił.

Bezpieczeństwo to temat coraz bardziej globalnie powiązany, a NATO jest największym, najsilniejszym, a także politycznie i militarnie najważniejszym sojuszem na świecie

Przewodniczący ZP NATO Paolo Alli

Alli Wskazał, że NATO nie jest już tylko sojuszem wojskowym, ale jest sojuszem wojskowo-politycznym. "Z biegiem czasu wymiar polityczny staje się coraz ważniejszy" - zaznaczył. Zapowiedział, że parlamentarzyści podczas sesji omówią i zatwierdzą m.in. "różnego rodzaju regulacje" dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz będa mówić o priorytetach NATO.

NATO powinno mieć "podwójne podejście" do Rosji: zachowywać zdolność do odstraszania, a z drugiej strony być otwartym na dialog z Federacją Rosyjską dodał przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli.

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO mówił, że stanowisko polityczne wyrażone w pierwszej wersji rezolucji opiera się na dwóch założeniach.

Po pierwsze musimy w dalszym ciągu wzmacniać zdolność odstraszania na flance wschodniej, gdyż do chwili obecnej Federacja Rosyjska nie zmieniła swojego zachowania, a więc wszystko, o czym mówiliśmy przez ostatnie lata pozostaje aktualne. Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli skorzystać z zapisów art. 5, natomiast zdolność do odstraszania musi być podnoszona, to z kolei oznacza konkretne wsparcie dla tych sojuszników, którzy znajdują się na wschodniej flance

Przewodniczący ZP NATO Paolo Alli

Po drugie - dodał - NATO powinno mieć "podwójne podejście" do Rosji i zachowywać równowagę pomiędzy zdolnością do odstraszania, a otwartością na dialog z Federacją Rosyjską. "Wiemy, że dialog i siła są dwiema stronami tej samej monety, jeżeli ktoś pragnie dialogu, lecz nie jest silny, to nie powiedzie się taka rozmowa. I odwrotnie" - podkreślił przewodniczący ZP NATO

Z kolei poseł Opioła przypomniał, że sesja ZP NATO odbywa się w Warszawie po raz trzeci. Jak dodał, wśród tematów rozmów znajdą się także m.in. kwestie dotyczące wschodniej flanki Sojuszu i zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli. Jak dodał, parlamentarzyści z państw członkowskich NATO, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów, zastanowią się również, jak Sojusz będzie się kształtował przy "obecnych, różnego rodzaju zagrożeniach"

W sobotę odbędą się debaty w ramach: Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa (CDS), Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa (ESC) oraz Komisji Politycznej (PC).

Podczas debaty w Komisji Cywilnego Wymiaru Bezpieczeństwa, głos zabierze dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) Ingibjorg Solrun Gisladottir. Odbędzie się też debata dotycząca projektu raportu na temat wspierania demokracji i praw człowieka w regionie Morza Czarnego.

Ponadto dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Fabrice Leggeri będzie mówił o zapewnianiu bezpieczeństwa granic i koordynacji działań w tej kwestii prowadzonych przez Frontex oraz w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE.

Odbędzie się też dyskusja poświęcona Rosji i wyzwaniom z nią związanymi dla społeczności euroatlantyckiej, między innymi "zagrożeniom hybrydowym".

W ramach Komisji Gospodarki i Bezpieczeństwa wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk będzie mówił o polskiej perspektywie i polskich priorytetach w kwestii przyszłości UE w związku z Brexitem. Z kolei w ramach Komisji Politycznej szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz będzie mówił o priorytetach polskiej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa.

Omówione zostaną też projekty raportów dotyczących m.in. sytuacji na południu Europy, bezpieczeństwa Bałkanów Zachodnich oraz wyzwań dla światowego bezpieczeństwa oraz NATO związanych z działaniami Korei Północnej.

Kolejnego dnia obrad, w niedzielę, odbędzie się m.in. dyskusja panelowa w Komisji Obrony i Bezpieczeństwa z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Adama Joksa.

W ramach Komisji Nauki i Technologii (STC) Andrzej Wilk z Ośrodka Studiów Wschodnich będzie mówił o wyzwaniach na wschodniej flance NATO. Omówiony zostanie też projekt raportu dotyczącego ingerowania Rosji w wybory i referenda w krajach członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tematem dyskusji będą też kwestie przyszłości porozumienia nuklearnego z Iranem oraz sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Podczas sesji plenarnej Zgromadzenia w poniedziałek głos zabiorą: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski. Debata planarna będzie dotyczyła projektu deklaracji w sprawie potwierdzenia jedności i wiarygodności NATO na lipcowym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego NATO odbędzie się w trzech miejscach - sali plenarnej Sejmu, sali plenarnej Senatu oraz w Sali Kolumnowej. W Sejmie od kilku tygodni trwa protest opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił, że Zgromadzenie "przygotowywane od wielu kwartałów" zostanie przeprowadzone "w normalnych okolicznościach". "Nie mamy zamiaru zmieniać tych miejsc. One są uzgodnione z wielomiesięcznym wyprzedzeniem" - dodał.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO składa się z 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.

 

Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama