Reklama

Geopolityka

Pjongjang grozi atakiem na Koreę Południową

Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl
Fot. Maksymilian Dura/Defence24.pl

Korea Północna zagroziła w sobotę po raz kolejny, że w odpowiedzi na wspólne manewry USA i Korei Południowej przeprowadzi błyskawiczny atak na południowego sąsiada - podała KCNA - oficjalna agencja Korei Północnej. 

Pjongjang rozważa "operację, aby wyzwolić całą Koreę Południową, w tym Seul i przeprowadzić wyprzedzające uderzenie na wrogie oddziały, które uczestniczą w tych ćwiczeniach" - napisała KCNA.

W reakcji na to oświadczenie MSZ Korei Południowej zaapelowało do władz północnokoreańskich o zaprzestanie pogróżek i prowokacji.

Od początku ćwiczeń amerykańsko-koreańskich, które w tym roku prowadzone są na wyjątkowo szeroką skalę, Korea Północna prawie codziennie grozi Seulowi prewencyjnymi atakami nuklearnymi.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim nie maleje od testu bomby wodorowej przeprowadzonego przez Pjongjang na początku stycznia, na co Rada Bezpieczeństwa ONZ odpowiedziała zaostrzeniem sankcji wobec kraju. W lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Według Seulu Pjongjang wystrzelił też na początku marca ze swojego wschodniego wybrzeża kilka pocisków bliskiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang, najbardziej izolowany kraj świata, nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (8)

 1. dzozef

  Sa w stanie przeprowadzic atak, lecz kontruderzenie ich zmiecie. Wiekszosc poludnia jest w zasiegu artylerii lufowej. Reszta w zasiegu rakiet. Ta czesc operacji sie powiedzie jesli zostanie przeprowadzona z zaskocznia. Slaba OPL i lotnictwo polnocy nie jest w stanie utrzymac natarcia. Brak nowoczesnych pociskow pokr nie pozwala trzymac amerykanskich okretow na dystans i chronic swoich muzealnych OP. Gdyby mieli S-300 (lub chinski klon), Buka i Warszawianki z Klubami i baterie brzegowe, to mogliby cos ugrac. Obecnie amerykanskie posilki i lotnictwo z Japonii, Guam i lotniskowcow zetrze w proch cala armie polnocy.

  1. Alexis

   Podobno KRL-D ma pocisk lub kopie kh-35, pocisku przeciw-okrętowego made in ZSRR. Widać to było na jakichś manewrach, może to nie jest club czy kalibr, ale Amerykanie strasznie sie boją tej broni, oskarżali jakiś czas temu Rosjan że podarowali ją Korei. Kim Dzong Un na paradach pokazuje traktory z katiuszami i różne takie z epoki sprzęty, ale może on nie wszystko na parady puszcza? Co on tam ma jeszcze w arsenale, to nikt nie wie. Jankesów może spotkać bardzo przykra niespodzianka, gdy zapragną "wyzwalania" Korei. Straty mogą sie okazać nie do przyjęcia, 4X bardziej niż w Wietnamie...

  2. Extern

   Pytanie tylko czy Chińczycy będą patrzyć spokojnie na zagładę ich jedynego w tym rejonie sojusznika. A może jak w 51 na pomoc Północy ruszy 500 tyś "Chińskich Ochotników Ludowych"

 2. rcicho

  Ciekawe czy to prawda czy podobny wymysł zachodniej propagandy jak z bronią atomowa Saddama? Nie wierzę aby Kim groził masowym użyciem broni nuklearnej z powodu manewrów.

  1. almost1988x

   Przecież to ich telewizja (Korei Północnej) przekazuje te wypowiedzi Kima

 3. hiena

  Jak zareagowali by amerykanie gdy by ruscy na Kubie zorganizowali by 300 tyś manewry i robili by to co pół roku ???

  1. gh

   Gdyby takie ćwiczenia miały sens, To Rosjanie by je 1-przeprowadzali, chyba że 2-się boją lub 3-ich nie stać. Wybierz która wersja Tobie pasuje.

  2. bmc3i

   Zapewne tak jak reagują gdy Rosjanie co kilka miesięcy organizuja kilkudziesięciotysieczne manewry u granic NATO.

 4. McLorad

  Dlaczego na Bliskim Wschodzie nikt (poza Izraelem niby) nie stworzył bomby atomowej? Iran był bliski tego bo przez 15 lat USA zastanawiał się co z tym zrobić. I gdyby nie KONKRETNE działania Izraela, obecnie byłby w tym regionie podobny jak nie większy i niebezpieczniejszy problem jak na półwyspie koreańskim. Niestety USA to opinia publiczna więc dopóki nie zginie kilkadziesiąt lub kilkaset tysięcy ludzi to politycy będą stawiać na dyplomację, która w przypadku Korei Północnej, ich mocno rozczaruje.

 5. Supernauczyciel

  A na kogo my moglibyśmy przeprowadzić wyprzedzające uderzenie.

  1. ?

   Na samych siebie...

  2. dowódca czeskiej floty oceanicznej

   przy założeniu że rosja ogłasza neutralnosc a nato nie ma interesu w obronie sojuszników to na litwe czechy i słowacje i w obecnej sytuacji na ukraine

 6. k

  Ciekawe czy Kim wie że morze wystrzelić cały swój arsenał rakiet balistycznych a one mogą zostać zniszczone rakietami Patriot i Thaad które amerykanie na pewno wzięli na te ćwiczenia? A potem reżim Korei Północnej przestał by istnieć w ciągu kilku dni.

 7. Viper

  Niech się w końcu zdecydują, po kilku tygodniach już by nie było KRLD

 8. lis

  Oni ciągle grożą i co i nic.

Reklama