Reklama

Geopolityka

Pierwsze F-16 wylądują w Rumunii we wrześniu

Fot. USAF
Fot. USAF

28 września sześć samolotów F-16 Falcon zakupionych przez Rumunię zostanie przebazowanych z portugalskiej bazy Monte Real do Rumunii. Jest to pierwsza dostawa z podpisanej w 2013 roku umowy na zakup 12 myśliwców wielozadaniowych F-16.

Jak poinformował rumuński minister obrony narodowej Mihnea Motoc, pierwsze portugalskie myśliwce wielozadaniowe F-16 sprzedane do Rumunii mają zostać przekazane 28 września br.

Rumunia podpisała umowę na zakup 12 używanych samolotów F-16 Falcon w 2013 roku, pochodzą one z nadwyżek sił Portugalii i USA (trzy maszyny). Umowa została sfinalizowana po zakończeniu negocjacji technicznych oraz finansowych i uzyskaniu zgody na transakcję ze strony Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wartość kontraktu to 628 mln euro.

Umowa obejmuje nie tylko same samoloty, albowiem zostały one zmodernizowane do standardu F-16 Block 15 MLU (Mid-Life Upgrade). Prace przeprowadziła portugalska OGMA-Indústria Aeronáutica de Portugal we współpracy z brazylijskim koncernem Embraer.

Ponadto w lutym bieżącego roku rumuńskie ministerstwo obrony narodowej poinformowało o planach zakupu dodatkowych 12 samolotów tego typu. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu wydatków obronnych.

Czytaj więcej: Rumunia kupi więcej F-16

Reklama

Komentarze (7)

 1. Fritz

  Polska sprzeda Rumunom swoje F16.

 2. Marian

  Powinniśmy kupić używki z USA aby zastąpić suki i migi, bo na razie nie ma szans na f-35.

  1. Jarek

   A jakie Migi jeszcze latają w naszym lotnictwie, że chcesz je zastępować?

 3. xyz407

  Nie ma co narzekać do 2030 roku posłużą. Za tą kasę to nie najgorzej. Nie powinny już dokupować starego sprzętu, a wspólnie z Polską i Bułgarią zamawiać po 12 sztuk rocznie, ale już nowych. Pozwoli to na utrzymanie linii produkcyjnych. Stosować podział po 3 szt dla Bułgarii i Rumuni i 6 szt dla Polski. Na taki wariant chyba wszystkich będzie stać. No, ale na takie rozwiązanie nikt nie wpadnie, bo obowiązuje zasada "każdy sobie rzepkę skrobie i zero współpracy".

 4. DARO

  Czyli wychodzi ok 52 mln euro za sztukę- przecież to praktycznie tyle ile płaciliśmy za nowe F 16.... nie zrobili Rumuni interesu życia:/ Swoją drogą Amerykanie zmieniając F16 na F 35, mogliby choć raz pokazać się w roli bogatego wuja i sprzedać takim krajom jak Rumunia, Bułgaria i POLSKA trochę wycofanych F 16 za symboliczną kwotę (tak jak przekazali nam wycofane Migi 29 Niemcy).... jednak chyba to tylko moje pobożne życzenia...

  1. Viktor

   Raczej gołych samolotów nie kupowali.

  2. Fiodor z Olgino

   Polska płaciła dokładnie 2 razy więcej za maszyny.

  3. Artoisdu@

   do wszystkich znawców bębnienia bez sensu w klawiaturę! Najpierw porównajcie sobie - nawet w Wikipedii - jaką wersję F-16 kupują Rumunii a jaką kupiliśmy my i do jakiej zostały ostatnio apgrejtowane i w co uzbrojone, potem możecie zostać kieszonkowymi ekspertami!

 5. Belko

  Teraz Rumunia przymierza się do zakupu śmigłowców uderzeniowych. Faworytem podobno jest Viper. Jak pierwsi się zdecydują to ich przemysł a nie nasz skorzysta najwięcej na współpracy.

  1. anakonda

   to fakt trzeba ogarniac emat aby zyskac jak najwiecej i moze obsluge wszystkich viperow w regionie

 6. Luke

  Duzo lepsza i sprawniejsza opcia niz Mig-21

  1. anakonda

   to zależy jak sprzetu uzywasz ,nie jestem zwolennikiem szrotu ale rozsadnych wydatkow i wydaje mi sie ze te efki dla rumuni maja tez bardzo blisko do złomowania podobnie jak polskie migi no ale jak sie nie ma kasy to sie szanuje co sie ma i stara za wszelka cene podniesc wartosc posiadanego sprzetu

 7. fghjklfg

  12 starzejących się myśliwców....brzmi jakby śmiesznie- ???

  1. Kosmit

   Każdemu według jego możliwości. Na razie używają zmodernizowanych Mig-21, więc i tak będzie to duży skok jakościowy.

  2. Kosmit

   Każdemu według jego możliwości. Na razie używają zmodernizowanych Mig-21, więc i tak będzie to duży skok jakościowy.

  3. Viktor

   To jak brzmi Mig21?

Reklama