Reklama

Geopolityka

Piechota górska na ćwiczeniu Screener-17

Jak informuje por. Damian Antonik, żołnierze z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka w dniach od 22 kwietnia do 5 maja brali udział w międzynarodowym ćwiczeniu Screener-17 zorganizowanym w Republice Czeskiej.

Celem ćwiczenia było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych w środowisku międzynarodowym.  W ćwiczeniu udział wzięli żołnierze z Czech, Polski, Słowacji, Austrii oraz USA.

Ćwiczenie odbyło się w dwóch tygodniowych etapach. Etap pierwszy miał miejsce w Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Libavie. Polegał on na rywalizacji drużyn rozpoznawczych w konkurencjach - wśród nich znalazły się takie, jak wysiadanie z Bojowego Wozu Piechoty, czy pchanie samochodu terenowego na odcinku 200 m.  Zwycięzcami zawodów zostali żołnierze z Polski. Następnie drużyny zostały przerzucone w rejon działania, gdzie organizowały posterunek obserwacyjny, prowadziły 48-godzinną obserwację i meldowały o wykrytej obecności przeciwnika.

Fot. archiwum 7BZ Republiki Czeskiej/dgrsz.mon.gov.pl

Drugi etap odbył się w miejscowości Karolinka w rejonie Parku Narodowego Beskydy, gdzie żołnierze po odtworzeniu zdolności bojowej odbyli ćwiczenia taktyczne z użyciem śmigłowca bojowego Mi-17.

Ćwiczenie zakończyło się 4 kwietnia, a 5 kwietnia uczestnicy Screener-17 wzięli udział w uroczystościach VIKTORY DAY, czyli 72. Rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, które odbyły się w miejscowości Hranice.

Fot. archiwum 7BZ Republiki Czeskiej/dgrsz.mon.gov.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama