Reklama

Geopolityka

Filipiny i Australia na wspólnych ćwiczeniach Alon 2023

Odbijanie wyspy ćwiczone przez Australię, Filipiny i USA

Wojska australijskie, filipińskie oraz amerykańskie przeprowadziły 25 sierpnia ćwiczenia z pozorowanego lądowania na plaży szturmując wyspę – poinformowały Siły Zbrojne Filipin.

Reklama

25 sierpnia doszło do wspólnych ćwiczeń "Alon 2023" żołnierzy Australii, Filipin oraz USA w na wyspie w prowincji Zambales, około 240 km na wschód od Ławicy Scarborough, którą Chiny przejęły od Filipin w 2012 roku.

Reklama
Reklama

Wspólne ćwiczenia trzech krajów polegały na odbiciu wyspy kontrolowanej przez wroga, dlatego 1200 Australijczyków, 560 Filipińczyków i 120 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej dokonywało lądowań na plaży, szturmowało wyspę w pojazdach amfibijnych , desantowało się na spadochronach i przy użyciu amerykańskich samolotów Osprey. Dwa zaawansowane australijskie myśliwce F-35 zapewniły bliskie wsparcie powietrzne, a australijskie okręty wojenne zabezpieczyły okoliczne wody.

Czytaj też

W czasie ćwiczeń minister obrony Australii Richard Marles, przekazał, że Australia będzie ściślej współpracować z Filipinami w ramach wspólnych patroli. Marcos powiedział, że Filipiny chcą bliższych stosunków roboczych z siłami zbrojnymi krajów sąsiadujących. Australia, Japonia i Filipiny przeprowadziły w zeszłym tygodniu wspólny patrol morski. Premier Australii Anthony Albanese powiedział, że w przyszłym miesiącu złoży pierwszą od 20 lat wizytę na Filipinach, aby omówić współpracę w dziedzinie obronności.

Czytaj też

14 sierpnia Filipiny i Australia rozpoczęły pierwsze w historii wspólne szkolenie amfibijne w Darwin w Australii. Ćwiczenie miało na celu dalsze wzmocnienie interoperacyjności i gotowości obu krajów do reagowania na wspólne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa.

W ostatnich tygodniach rośnie napięcie między Filipinami a Chinami, ponieważ 5 sierpnia doszło do poważnego incydentu, bowiem chińska straż wybrzeża użyła armatki wodnej wobec łodzi zaopatrzeniowej w celu zablokowania dostawy zaopatrzenia w postaci żywność, wody, paliwa i innych zapasów na okręt (posterunek) BRP Sierra Madre. W czasie incydentu nikt nie został ranny.

Czytaj też

Filipiny ostro potępiły działanie Chin, mające utrudnić dotarcie do posterunku. Mówiąc że działanie było "nadmierne i obraźliwe" i wezwano także do „postępowania z rozwagą i do odpowiedzialności w swoich działaniach, aby zapobiec błędnym kalkulacjom i wypadkom, które zagrażają życiu ludzi". Z kolei Chiny ponownie zwróciły się do Filipin o odholowanie zardzewiałego okrętu wojennego. Incydent z początku sierpnia jest kolejnym w tym roku przejawem napięć na linii Pekin–Manila, pomimo licznych rozmów na wysokim szczeblu i oświadczeń, które miały zażegnać tarcia. W innym incydencie w lutym Filipiny oskarżyły chiński statek o wykonywanie "niebezpiecznych manewrów" i celowanie w jeden z okrętów straży przybrzeżnej laserem.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama