Reklama

Geopolityka

Od Norwegii do Macedonii. Amerykańscy spadochroniarze wylądują w Europie

Autor. U.S. Army Europe and Africa/Facebook

Dowództwo U.S. Army w Europie i Afryce poinformowało, że armia amerykańska przeprowadzi ćwiczenia, których celem będzie sprawdzenie zdolności US Army w operacji powietrzno-desantowej od koła podbiegunowego do regionu Bałkanów w czasie ćwiczenia Swift Response.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak podano w komunikacie dowództwa U.S. Army w Europie i Afryce, ćwiczenia Swift Response, które są corocznymi wielonarodowymi ćwiczeniami odbywają się w tym roku w Europie Wschodniej, na dalekiej arktycznej północy, w krajach bałtyckich oraz na Bałkanach w dniach 2-20 maja. W ćwiczeniu weźmie udział około 9000 żołnierzy z 17 państw sojuszniczych i partnerskich, w tym około 2700 amerykańskich żołnierzy i lotników.

Czytaj też

Ćwiczenia „Swift Response" polegają na szybkim rozmieszczeniu sił amerykańskich obok europejskich wielonarodowych sił powietrznodesantowych w różnych miejscach na świecie. Celem ćwiczeń jest pokazanie, że armia Stanów Zjednoczonych posiada zdolności bojowe w Europie oraz budowania zdolności w wybranych rejonach wraz z sojusznikami.

Reklama

Podczas ćwiczeń, Dowództwo Południowoeuropejskie będzie nadzorować pięć prawie jednoczesnych operacji powietrznych (Joint Forcible Entries) w ciągu 96 godzin. Ćwiczenia mają się rozpocząć, gdy 4th Brigade Combat Team (4 Brygada powietrznodesantowa) i 25th Infantry Division (25 Dywizja Piechoty) opuszczą Alaskę i udadzą się na biegun północny do Norwegii, gdzie siły dokonają powierzanego desantu, demonstrując zdolności do prowadzenia tego typu operacji w obszarze arktycznym wraz z sojusznikami.

Czytaj też

W tym samym czasie spadochroniarze ze 173rd Infantry Brigade (173 Brygady Piechoty Powietrznodesantowej) i 82nd Airborne Division (82 Dywizji Powietrznodesantowej) oraz kilku sojuszniczych jednostek powietrznodesantowych przeprowadzą oddzielny desanty na Łotwie, Litwie i w Północnej Macedonii. Po zakończeniu desantu każda brygadowa grupa przeprowadzi operacje taktyczne oraz szkolenia uzupełniające w tym operację szturmów powietrznych czy szkolenia z ostrzału i ćwiczeń w terenie. Transport i zaopatrzenie ma zapewnić 21st Theater Sustainment Command.

Całe ćwiczenia zostaną przeprowadzone z uwzględnieniem środków ostrożności związku z COVID-19 w celu zapewnienia bezpieczeństwa żołnierzy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ols Sailor

    Prosta droga do III WŚ. Jak widać NATO (czyli USA) bardzo mocno steruje w kierunku konfliktu globalnego. I znowu potwierdzają się teorie spiskowe że w tym roku nie będzie wyborów Mid-Term w listopadzie bo Biden wywoła wojnę światową żeby tego uniknąć.

Reklama