Reklama

Geopolityka

Nożownicy z Daesh zamordowali księdza we Francji. Akcja policji

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

We Francji w pobliżu Rouen dwaj napastnicy wtargnęli go kościoła i wzięli kilku zakładników. W czasie 40 minutowego dramatu został brutalnie zamordowany ksiądz oraz przynajmniej jedna osoba. Zamachowcy zostali zastrzeleni w czasie działań policyjnych.

Dwóch mężczyzn uzbrojonych w noże wzięło we wtorek kilku zakładników w kościele w Normandii, na północy Francji. Brutalnie zabili księdza oraz ranili co najmniej jedną osobę. Policja zastrzeliła napastników. Sprawą zajmują się śledczy ds. terroryzmu. 

Francuzi po wcześniejszych zamachach terrorystycznych zdecydowali o znacznym wzmocnieniu zdolności reagowania jednostek policji i żandarmerii. Docelowo jednostki PISG mają być zdolne do reakcji w każdym punkcie terytorium w ciągu 20 minut od powstania zagrożenia. Natomiast według doniesień agencyjnych w Normandii do działań weszły pododdziały anyterrorystyczne francuskiej policji, które również są stopniowo wzmacniane, również pod względem uzbrojenia. Na miejscu zdarzenia miały się pojawić pododdziały BRI z Rouen oraz GIPN.

Źródło policyjne powiedziało agencji Reutera, że wygląda na to, iż księdzu poderżnięto gardło. Według przedstawiciela władz, cytowanego przez agencję AFP, drugi zakładnik został ciężko ranny; walczy o życie w szpitalu.

Pałac Elizejski podał, że do miejscowości Saint-Etienne-du-Rouvray, gdzie doszło do ataku, udał się prezydent Francois Hollande, który stwierdził iż "za wtorkowym atakiem w kościele w Normandii i śmiercią katolickiego księdza stoi Państwo Islamskie (IS). Ponadto wzięcie zakładników w kościele określił jako "podły zamach terrorystyczny".

"Dwóch terrorystów powoływało się na Daesz", arabski akronim IS - powiedział Hollande.

W kościele w położonej w pobliżu Rouen miejscowości dwaj napastnicy wzięli przed południem pięciu zakładników. Wtargnęli do kościoła podczas mszy. Portal dziennika "Le Figaro" pisał, że chodziło o księdza, dwie siostry zakonne oraz dwóch wiernych. Jednej z sióstr udało się uciec z kościoła i zawiadomić o tym, co dzieje się w środku.    

Policja otoczyła świątynię. Dwaj napastnicy zostali zastrzeleni podczas operacji policyjnej. Cały dramat trwał około 40 minut.    

Do incydentu doszło w czasie, gdy Francja jest w stanie najwyższej gotowości po serii zamachów. Do ostatniego doszło 14 lipca, gdy zamachowiec podczas obchodów święta narodowego staranował ciężarówką tłum na miejskiej promenadzie i zabił 84 osoby. W ochronie terytorium kraju uczestniczą nie tylko funkcjonariusze policji czy żandarmerii, ale też co najmniej kilka tysięcy żołnierzy regularnych jednostek sił zbrojnych, którzy wzmacniają osłonę najważniejszych obiektów. Według danych francuskiego MON w okresie letnim zmobilizowano w tym celu 10 tysięcy żołnierzy.

(JP/PAP)

 

Reklama

Komentarze (16)

 1. Wacieńka

  Beznadziejnego prezydenta mają Francuzi. Gość bezradny i bez wstydu. Podaj się człowieku do dymisji razem z całym gabinetem!

 2. JHWH

  Normalny papież wezwałby chrześcijan wszystkich obrządków do krucjaty i zrobienia porządku z muslimskim dziadostwem w Europie i na świecie. A ten obecny pewno znów zabierze się za robienie loda.

 3. opserfator

  do tego przykłada reke WATYKAN, wspoltworzy nowy porządek swiata, nie mogę uwierzyć aby JSw nie wiedział o mordowanych chrześcijanach.

 4. Tklm

  Merkel nie przyzna się do błędu do ostatniego Niemca. Któż wie, może otrzyma za to pokojowego Nobla albo stanowisko sekretarza ONZ ?

  1. panzerfaust39

   To nie obłęd tylko celowe działanie aby rozmywać imigrantami państwa narodowe i na ich gruzach zbudować jeden euromoloch

 5. panzerfaust39

  Zastrzelili ich bez wcześniejszych negocjacji ?! To jakiś rasistowski skandal

 6. Kowal

  A w Izraelu, Australii czyli w krajach z dużą ilością muzułmanów zamachów nie ma. Ciekawe dlaczego ? Czyżby byli mniej cywilizowani od Europy ? Nawet w krajach islamskich jak Egipt kazania imamów w meczecie muszą być zatwierdzone przez rząd na 5 lat na przód. W Europie imamowie znani policji mogą głosić każde kazanie nawołujące do zabijania i nienawiści, nawet ci, których działalność została zakazana w krajach arabskich. Właśnie podali, że islamista przebywający w więzieniu utrzymywał kontakty z zamachowcami ostatnich zamachów. No i dlaczego zdarzają się zamachy w Europie ?

  1. dk.

   W Izraelu zamachów nie ma ? Co za Śmieszne stwierdzenie ! Jest kilkadziesiąt corocznie, a jeszcze w każdym miejscu publicznym przebywa dość uzbrojonych obywateli, natychmiast wyciągających broń i strzelających do zamachowca ! Byłem zwykłym turystą (raz polskim raz greckim marynarzem), a świadkiem dwóch zamachów !

  2. dk.

   Ale w czymś masz też dużą rację, mianowicie w sprawie kazań imamów. Kilkakrotnie mówiono mi , że w Turcji kazania nie są zatwierdzane, one są pisane, pisane są w ministerstwie, a imamowie tylko je odczytują.

  3. tak się to tam robi

   W Australii za zamach deportowana jest cała rodzina i to naprawdę cała zamachowca łącznie z wujkami, ciociami i kuzynami. I nawet tym ciociom konfiskuje się kasę na poczet ew. odszkodowań dla ofiar i ciocia potem musi udowadniać ze ze sprawcą nie miała nic wspólnego i nawet jak to udowodni, to ma tylko szanse na swoją kasę ale do Australii przez 10 lat nie wróci.

 7. antyUE

  Francuski rząd przynajmniej nazywa to terroryzmem a niemiecki bredzi o "incydentach"!

 8. Szyderca

  Papa Franek nakłaniał katolików do przyjmowania islamskich imigrantów... :-)))

 9. Szyderca

  Papa Franek nakłaniał katolików do przyjmowania islamskich imigrantów... :-)))

 10. Robert

  Codziennie teraz są mordowani Europejczycy a władze Niemiec, Francji i EU udają, że tego nie widzą.

  1. dgev

   Podobnie jak politycy PO i Nowoczesnej.

  2. Bob

   Codziennie giną też Europejczycy z rąk Europejczyków. Co w związku z tym? Masz propozycje?

 11. Czytelnik

  Nożownicy czyli kto? Odpowiedź przyszła całkiem szybko: "Hollande: Za atakiem stoi Państwo Islamskie" Czyli po prostu muzułmanie....

 12. mniejpoprawny

  "Nożownicy zamordowali księdza", albo dalej "dwaj napastnicy wzięli przed południem pięciu zakładników". Nożownicy? Napastnicy? - Czyżbym wyczuwał poprawność polityczną? Albo autor artykułu w momencie publikacji materiału nie posiadał jeszcze informacji na temat pochodzenie owych "napastników". Aczkolwiek nie chce mi się wierzyć w to że morderstwa dokonali np rodowici Francuscy katolicy. Niestety kolejna tragedia w której giną Bogu ducha winni ludzie. Niestety w obliczu wydarzenia z ostatnich miesięcy i dni zachodnia Europa wzmacnia jedynie doraźną ochronę aby przeciwdziałać atakom - jednak czy jest w stanie usunąć ich przyczynę?

  1. J.

   Już za późno. Tam już mieszka i czasem się radykalizuje kolejne pokolenie "uchodźców".

 13. Zosia Naukofska

  Politycy panstw zachodnioeuropejskich maja na rekach krew swoich wlasnych obywateli. To oni zgotowali im ten los.

  1. Piotr

   Merkel to ten sam sort polityków co Stalin i Hitler. Podejmuj decyzję w wyniku których giną ludzie.

 14. gość 123

  Kiedy politycy wreszcie zrozumieją że 3 WOJNA ŚWIATOWA JUŻ TRWA rozpoczela sie od zaatakowania dwóch wieżowców w USA tak zwana pelzająca i najdłuższa w historii ludzkości ,czas aby podjąć radykalne i zdecydowane dzialania a takowe są żaden problem

 15. GPAS

  W ciągu krótkim czasie zginęły trzy polskie kobiety. Czy pan Antoni i Błaszczyk mają zamiar przeprowadzić jakąś akcję kredytową ??? Czy może zignorujemy te zbrodnie???!!!!????

 16. zarka

  Merkel I Olland pod sąd razem z każdym parlamenrarzysta ,któzy głosowali za przyjmowaniem morderców do EUropy i przymusowym rozmieszczaNIEM ICH W INNYCH KRAJACH !! Przywrócić kontrole na granicy z ilsmaskimi NIemcami.

  1. zarka

   NIE ć !! Jak kogoś zarżnęli -trzeba ich tak samo zarzynać ,a nie oferować i szybka i mało bolesną śmierć ,a nastepnie zalać świńską krwią w beczce, zalutować i p[ochować w poświęconej ziemi!!!! Zadnych dziewic nie dostaną!!! NIe wejda do swojego raju!!!

Reklama