Reklama

Geopolityka

Nowa prezydent Meksyku. Dojdzie do ochłodzenia relacji z USA? [WYWIAD]

Claudia Sheibaum została wybrana nową prezydent Meksyku.
Claudia Sheibaum została wybrana nową prezydent Meksyku.
Autor. @Claudiashein/X

„Jednym z wyzwań nowej prezydent będzie odnalezienie swojego miejsca w trójkącie relacji Meksyk-USA-Chiny. Będzie to miało kluczowe znaczenie w nadchodzących latach” - powiedziała w rozmowie z Defence24, dr Joanna Gocłowska Bolek z Uniwersytetu Warszawskiego.

Meksyk ma nową głowę państwa. Claudia Sheibaum zastąpi na stanowisku prezydenta tego kraju rządzącego od 2018 roku Andrésa Manuela Lópeza Obradora. Jak ta zmiana może wpłynąć na politykę zagraniczną Meksyku i relacje z poszczególnymi państwami? Czy możemy spodziewać się politycznego zbliżenia ze Stanami Zjednoczonymi, a może wprost przeciwnie? O tym wszystkim rozmawialiśmy z dr Joanną Gocłowską-Bolek, latynoamerykanistką z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.

Reklama

Michał Górski, Defence24: Wybory prezydenckie w Meksyku wygrała Claudia Sheinbaum. Co możemy powiedzieć o następczyni dotychczasowego prezydenta tego kraju, Andresa Manuela Lopeza Obradora?

Dr Joanna Gocłowska-Bolek, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski: W niedzielę 2 czerwca Meksykanie wybrali na prezydenta byłą burmistrz miasta Meksyk, naukowczynię z doktoratem z inżynierii środowiskowej, Claudię Sheinbaum większością prawie 60 proc. głosów. Jej najbliższa rywalka, Xochitl Gálvez, stojąca na czele koalicji partii opozycyjnych prawicy, lewicy i centrum, uzyskała zaledwie 29 proc. głosów. Claudia Sheinbaum przejdzie do historii jako pierwsza kobieta na tym stanowisku w kraju o silnej kulturze machismo.

Wybory prezydenckie powszechnie postrzegano jako referendum w sprawie jej mentora i politycznego guru, ustępującego prezydenta Andresa Manuela Lópeza Obradora (zwanego AMLO), którego lewicowa, silnie populistyczna polityka okazała się niezmiernie popularna. Wygrana Sheinbaum oznacza kontynuację, a nawet umocnienie rządów lewicowej partii MORENA, która zdobyła dominującą przewagę w obu izbach parlamentu, wśród gubernatorów i na szczeblach lokalnych, chociaż przyszła pani prezydent różni się od swojego poprzednika pochodzeniem i temperamentem. Wyniki wyborów dają jej silny mandat do sprawowania urzędu prezydenta i duże pole manewru. Pozostaje pytanie, w jaki sposób Claudia Sheinbaum będzie chciała i potrafiła ten kapitał wykorzystać.

W przekazach medialnych podsumowujących wyniki meksykańskich wyborów prezydenckich brakuje informacji na temat polityki zagranicznej, którą chce prowadzić nowa prezydent. W jakim kierunku może pójść Meksyk pod rządami Sheinbaum?

Możemy spodziewać się kontynuacji w stosunkach zagranicznych kraju, chociaż z pewnością nastąpi zmiana rozłożenia akcentów i dynamiki. Administracja Claudii Sheinbaum przyjmie prawdopodobnie stanowisko podobne do dotychczasowego prezydenta, Lópeza Obradora, uznając kluczowe znaczenie handlu północnoamerykańskiego, zwłaszcza relacji Meksyku z USA. W tym przypadku możemy oczekiwać zmiany stylu tych relacji, ale niekoniecznie zmianę merytoryczną.

Claudia Sheinbaum prawdopodobnie będzie postrzegać stosunki międzynarodowe przez pryzmat suwerenności żywnościowej, energetycznej i technologicznej oraz utrzyma przychylne stanowisko wobec Kuby, Wenezueli i Nikaragui, jednocześnie utrzymując przyjazne stosunki z Rosją. Biorąc pod uwagę jej wykształcenie i doświadczenie naukowe, możemy spodziewać się także większej obecności Meksyku w forach międzynarodowych dotyczących kwestii klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska naturalnego i polityki energetycznej - a więc na polu, na którym dotąd Meksyk był praktycznie nieobecny jako gracz regionalny i tym bardziej globalny.

Czytaj też

Rozpatrując kwestię polityki zagranicznej Meksyku nie sposób nie odnieść się do relacji tego kraju ze wspomnianymi już Stanami Zjednoczonymi. USA zyskuje sojusznika w postaci Sheinbaum, a może jest wprost przeciwnie?

Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA Sheinbaum stanie przed wyzwaniem ułożenia tych relacji w sposób możliwie korzystny dla Meksyku. Podczas kadencji Trumpa rozpoczęła się era protekcjonizmu i rosnącej ostrożności USA wobec Meksyku i administracja Bidena właściwie kontynuuje takie podejście. Meksyk podkreśla wagę rozwijania nearshoringu przez USA, co wzmacnia rozwój gospodarczy kraju i kreuje miejsca pracy. Jednym z wyzwań będzie też odnalezienie swojego miejsca w trójkącie relacji Meksyk-USA-Chiny, co będzie miało kluczowe znaczenie w nadchodzących latach.

Reklama

Kolejną istotną kwestią we wzajemnych relacjach jest problem migracji. Sheinbaum prawdopodobnie będzie nadal kształtować rolę Meksyku jako kluczowego sojusznika USA w kontrolowaniu przepływów migrantów na północ, koncentrując się jednocześnie na wyeliminowaniu pierwotnych przyczyn migracji. Ponadto konieczna jest znacznie lepsza współpraca w zakresie zwalczania kryzysu wywołanego napływem narkotyków (w tym fentanylu) do USA i rekordowego poziomu przemocy w Meksyku.

Czy z perspektywy Europy (szczególnie EŚW i konfliktu na Ukrainie) są to wybory, które mogą mieć jakiekolwiek znaczenie?

Z punktu widzenia Europy - i Polski - istotną kwestią jest lepsze wykorzystanie możliwości, jakie niesie współpraca z Meksykiem - gospodarką dużą, silną i o rosnącym potencjale. Warto już od początku układać pozytywne relacje, dążyć do ustalenia nowych, lepszych wzorców współpracy opartej na otwartości i wzajemnych korzyściach. Do tej pory dyplomacja europejska - w tym w zakresie przedstawiania europejskiego stanowiska na temat konfliktu w Ukrainie - przynosiła w regionie Ameryki łacińskiej niewielkie rezultaty. Zmiana rządów w Meksyku jest świetnym momentem, aby przygotować nowe otwarcie i zaproponować nowsze narzędzia współpracy.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. Nie cenzor

  ,,naukowczynię” naprawdę??

  1. DanielZakupowy

   "W tym przypadku możemy oczekiwać zmiany stylu tych relacji, ale niekoniecznie zmianę merytoryczną." Niemerytoryczne zmiany wprowadzone przez naukowczyni będąca wygranką w wyscigu o fotel prezydentki :)

 2. szczebelek

  Czy przypadkiem Meksyk nie jest tym państwem, w którym przestępcy z łatwością likwidują polityków z życia politycznego?🤣 Im więcej zamachów na życie tym lepszy kandydat natomiast im mniej tym bardziej siedzi w kieszeni karteli xd

 3. Agent Cesarstwa Japonii

  Proste popatrzeć jakie ma korzenie pozdro dla świadomych

 4. Podszeregowy

  Doczytałem tylko do "naukowczyni"

Reklama