Reklama

Geopolityka

NATO: Toczą się rozmowy o wzmocnieniu grup bojowych

Autor. NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg poinformował w czwartek, że na spotkaniu w Brukseli ministrowie obrony państw członkowskich prowadzili rozmowy o wzmocnieniu grup bojowych we wschodniej części Sojuszu. Jak mówił, będzie to oznaczało m.in. „więcej obrony powietrznej, morskiej i cybernetycznej”.

Reklama

Stoltenberg podkreślił, że na zaplanowanym na koniec czerwca szczycie NATO w stolicy Hiszpanii, Madrycie, sojusznicy podejmą decyzje o nowej koncepcji strategicznej NATO, która określi stanowisko Sojuszu wobec Rosji, pojawiających się wyzwań i - po raz pierwszy - wobec Chin. Wskazał, że ważną częścią obrad będą historyczne wnioski o członkostwo w NATO złożone przez Finlandię i Szwecję.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podkreślił, że sojusznicy zapowiedzieli dodatkową pomoc dla Ukrainy, w tym bardzo potrzebną broń ciężką i systemy dalekiego zasięgu.

"Przygotowujemy kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy. (...) Pomoc Ukrainie w poprawie interoperacyjności z NATO, przejściu (ze sprzętu - PAP) z czasów sowieckich do nowoczesnego sprzętu NATO oraz dalszym wzmacnianiu instytucji bezpieczeństwa" - mówił.

Jak tłumaczył, ministrowie dyskutowali w czwartek także o tym, jak wzmocnić grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu. Chodzi o "więcej obrony powietrznej, morskiej i cybernetycznej, a także rozmieszczenie zapasów sprzętu i broni" - tłumaczył.

Czytaj też

Szef Pentagonu mówił przy tej okazji również o rozszerzeniu NATO.

NATO jest bliskie powitania dwóch nowych państw członkowskich; Finlandia i Szwecja podjęły historyczną decyzję, by ubiegać się o członkostwo, a to odzwierciedla atrakcyjność podstawowych wartości Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin.

"Razem podjęliśmy wyzwanie wojny z wyboru Putina i rosyjskiego ataku na bezpieczeństwo transatlantyckie. (...) NATO pokazało światu, że pozostaje podstawowym forum konsultacji, decyzji i działań w zakresie bezpieczeństwa transatlantyckiego. Razem zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie na bezpodstawną, bezprawną i lekkomyślną inwazję Rosji na Ukrainę" - podkreślił szef Pentagonu.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomek72

    NATO - jest OK, to obecnie JEDYNE ROZSĄDNE WYJŚCIE dla Polski, ale nawet w "dobrym sojuszu" JEST MIEJSCE NA lessons learned i continuous improvement - czyli EFEKT SYNERGII i WSPÓLNĄ OBRONĘ GRANIC NATO - nie może być tak, że Polska jako "państwo frontowe" wydaje w relacji do PKB na obronę granic więcej niż Niemcy czy Francja, bo my bronimy NIE TYLKO granic Polski ale granic NATO - i inne środki "antyrakietowe" potrzebne są w Niemczech i Francji a inne w Polsce, Rumunii, krajach bałtyckich ...

Reklama