Reklama

Siły zbrojne

Polskie myśliwce F-16 na manewrach jądrowych NATO

Polski samolot F-16 podczas ćwiczeń w 2010 roku. Fot. Normunds Mezins/US DoD.
Polski samolot F-16 podczas ćwiczeń w 2010 roku. Fot. Normunds Mezins/US DoD.

Samoloty F-16 polskich Sił Powietrznych wzięły po raz pierwszy w historii udział w ćwiczeniach Sojuszu Północnoatlantyckiego w zakresie wykorzystania taktycznej broni jądrowej, organizowanych we Włoszech.

Polskie myśliwce zostały zauważone we Włoszech w trakcie ćwiczenia, o czym doniósł analityk Federation of American Scientists Hans M. Kristiensen. Maszyny należące do Wojska Polskiego wzięły udział w Steadfast Noon po raz pierwszy w historii. Polski resort obrony potwierdził, że w szkoleniu uczestniczyły trzy samoloty i około 40 członków personelu Sił Zbrojnych RP, o czym napisał Bartosz Węglarczyk z „Rzeczpospolitej”.

Ćwiczenie Steadfast Noon związane jest z systemem NATO Nuclear Sharing, w którym kraje członkowskie Paktu przechowują w bazach na swoim terytorium bomby B61, które mogą zostać użyte w czasie konfliktu zbrojnego. Polska nie jest uczestnikiem programu, również z uwagi na ustalenia pomiędzy Paktem Północnoatlantyckim a Federacją Rosyjską.

Zgodnie z treścią aktu stanowiącego NATO-Rosja z 1997 Pakt Północnoatlantycki zobowiązywał się, że nie ma „intencji”, „planu” i „powodu” aby rozmieszczać broń jądrową na terytorium państw członkowskich, które dołączyły do struktur Paktu Północnoatlantyckiego po zawarciu porozumienia z Federacją Rosyjską. Co więcej, NATO przeprowadziło szereg redukcji potencjału jądrowego rozlokowanego na Starym Kontynencie. Hans M. Kristiensen pisze, że polskie F-16 nie są przystosowane do przenoszenia broni jądrowej.

Oceniając doniesienia o uczestnictwie samolotów sił powietrznych Polski w ćwiczeniach Steadfast Noon należy mieć na uwadze, że Rosja, w dużej mierze odwrotnie niż USA i NATO rozwija zdolności w zakresie taktycznej broni jądrowej (np. pociski Iskander). Co więcej, w przeciwieństwie do strategicznych systemów uzbrojenia, arsenał Federacji w tym zakresie nie podlega  porozumieniom rozbrojeniowym i odpowiedniej kontroli międzynarodowej. Moskwa prawdopodobnie złamała także traktat INF, zabraniający pozyskiwania rakiet średniego zasięgu bazowania lądowego.

Ponadto, Federacja prowadzi w przestrzeni międzynarodowej działania, które mogą zostać odczytane jako demonstracja zdolności użycia broni jądrowej w Europie. Według artykułu Anny Dunin dla International Relations and Security Network podczas ćwiczeń Zapad 2009 siły zbrojne Rosji przeprowadziły symulowany atak nuklearny na terytorium Polski. Wreszcie, rosyjskie bombowce Tu-22M3 zdolne do przenoszenia broni jądrowej wykonały symulowany atak na neutralną Szwecję w marcu 2013 roku. Nie jest więc wykluczone, że decyzja o wzięciu udziału przez Siły Powietrzne w ćwiczeniu Steadfast Noon (podjęta zapewne za zgodą sojuszników) związana jest ze wzrostem napięcia w regionie i agresywnymi działaniami Rosji wobec Ukrainy.

 

Reklama

Komentarze (13)

 1. AS

  No to aby patrzeć jak tym trzem pilotom uczestniczącym w szkoleniu przybędą nowi sąsiedzi

 2. ryszard56

  czemu tak mało mamy rożnych samolotow????

  1. voltomir

   Bo to zwiększa koszty utrzymania i szkoleń.

 3. qwerty

  Polska powinna uzbroić rakiety manewrujące w głowice chemiczne albo "brudne bomby" do czasu aż Rosja nie wycofa taktycznej broni jądrowej z obwodu kaliningradzkiego,

  1. bender

   gwarancje bezpieczenstwa RP polegaja, miedzy innymi, na miedzynarodowych unowach i mocnym zakotwiczeniu Polski w tychze. Uwazasz, ze jesli sami zlamiemy wiekszosc porozumien, ktore nam sluza, to bedziemy bezpieczniejsi?

  2. Oj

   Jakie rakiety manewrujące?????

  3. Willgraf

   już w czasach Gierka Polska opierając się na mało znanych pracach III Rzeszy nad bronią atomową opracowały własny program atomowy i był to program wyprzedzający znacznie inne mocarstwa nuklearne - ze stworzonym zapalnikiem laserowym dla bomby A - ciekawy jestem kiedy zaczniemy o tym otwarcie mówić i o tym jak Sowieci zlikwidowali jednego z konstruktorów

 4. spartakus

  Jak na razie to mamy na wyposarzeniu sił powietrznych samoloty do przenoszenia bomby A , są to SU-22 .Tylko jest jeden szkopuł , one przenosiły bomby byłego ZSSR . Piloci tych samolotów byli szczególnie dobierani - musieli to być wyłącznie kawalerowie . Prowadzono symulowane ataki z bombą A - podobno całkiem inna technika ataku samolotem ale tego należałoby spytać jakiegoś lotnika emeryta ( możliwe , że obowiązuje ich dożywotnia tajemnica)

  1. ja

   Dożywotnia tajemnica wobec kogo? Polska bomby A na stanie nie miała i w razie "W" mieliśmy latać z bombami radzieckimi. Wnioskuję z tego, że i ew. zobowiązanie do zachowania tajemnicy było składane wobec radzieckich towarzyszy. Jeśli tak, to dziś chyba trudno już uznać je za obowiązujące ...

  2. Oj

   Są kolego mapy,dokumenty,filmy oraz wywiady z pilotami, którzy ćwiczyli naloty z "A" wystarczy poszukać - to nie tajemnica. Największą tajemnicą RP jest posiadanie takowej głęboko ukrytej ...

  3. BieS

   To już żadna tajemnica. Na wyposażeniu LWP były również inne samoloty zdolne do wykonania takiego ataku (Su-7 i Su-20), a jeżeli chodzi o technikę wykonywania takiego ataku to zwykły "immelman". Dziś w razie konfliktu nasze muzealne Su-22 nawet by nie wystartowały, bo rzeczywiście ich piloci już by nie wrócili...

 5. BigStunner

  Czyli nadal Polska nie jest suwerennym krajem, szkoda... jak Rosja może cokolwiek nam nakazywać lub zabraniać to jest kuriozum! Jeżeli Rosja nie chce atomu w Polsce, niech usunie Iskandery z Królewca wymierzone w Polskę!

  1. zxcv

   Typowo prawicowy sposób myślenia - "nie jesteśmy suwerennym krajem". Otóż nie tylko JESTEŚMY suwerennym krajem to do tego jesteśmy cywilizowanym krajem i skoro jesteśmy w sojuszu to wypełniamy warunki tegoż sojuszu

 6. Spokój w centrum

  Może być i wersja o większym zasięgu i głowica może być bronią ABC. Problem nie nasz. Skoro nam grożą anihilacją to i my musimy mieć kilka równorzędnych co do skutków argumentów. Polska musi mieć broń tomową,a może już ma;)? Możemy i musimy zapewnić sobie bezpieczeństwo w tym urokliwym miejscu Europy między dwoma obciążonymi sąsiadami i musimy mieć sojusznika absolutnego hegemona. Po krzywdach musimy zadbać o siebie.xyh8

 7. Jan

  To może szkoda kasy na bezzasadne szkolenie naszych pilotów.

  1. hej

   na szkolenie nigdy nie szkoda kasy , a czy jest bezzasadne to się dopiero okaże.

 8. jarek

  NIe będziemy suwerenni jeśli nie będziemy mieć atomówek.

 9. laik

  Być może te ćwiczenia mogą rzucić jakieś światło na fakt, iż AGM 158 JASSM oraz związany z nimi pakiet modernizacyjny dla F-16 mają być takie drogie.

  1. HUntME

   Dokładnie o tym samym pomyślałem, to wystarczy aby putin nie był pewien czy aby czasem b61 lub nowszy model mu nie podleci na kreml podczepiony pod skrzydło f16. Hejterzy ... Start!

 10. hehehe

  Rosjanie śmieją się z bomb B61. Jak w XXIw można jeszcze bazować na klasycznych bombach zamiast na rakietach czy pociskach samosterujących?

  1. jaan

   Na tym serwisie nie używamy hehehe. Wracaj na onet.

  2. WARS

   oj Wania, Wania...a ty tam byl i widiel szto dielajut ? Przeciez ledwo z tego artykulu sie dowiedziales...ze POLACY tam byli ! ...a moze nawet taki JASSM ma mozliwosc wymiany glowicy ?

  3. Grom

   mozna gdy niema sie w planach ataku na sasiada a jedynie odstraszanie jego agresji . skolei rosja prezentuje calkiem inne podejscie .

 11. wallander

  Polska w Nuclear Sharing... NARESZCIE!!!

 12. Kietiugow

  PROSTE, RUSZAJMY NA MOSKWE. Tylko uderzenie z zaskoczenia może przynieść efekt, proponuje mobilizacje 7 mln ludzi i rzucenie wszystkich sił na kreml,zdetronizowanie Putina i obsadzenie przychylnego nam polityka. TERAZ ALBO NIGDY !

 13. fred

  Wcale nie jest powiedziane ze Polska nie moze w trybie pilnym kupic sobie F16 ktore beda odpowiednio wyposazone w elektronike, ktora umozliwi uzycie asenalu nuklearnego.. Czy jest to perspektywiczne? Nie, ale stanowi jakas alternatywe wobec postepowania Rosji vs Polski. Na pewno nie musimy przezbrajac calej floty 48 maszyn.

Reklama