Geopolityka

Morawiecki w Berlinie: projekty obronne elementem współpracy Polski i Niemiec

Fot. W. Kompała / KPRM
Fot. W. Kompała / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel uważają, że Polska i Niemcy mogą współpracować m.in. w projektach związanych z obronnością oraz w polityce zbrojeniowej.

Merkel i Morawiecki pytani byli w piątek na konferencji po ich spotkaniu w Berlinie o możliwe wspólne projekty dla Europy, które mogą zaproponować Polska i Niemcy, zwłaszcza w kontekście wyzwań stojących przed Europą.

"Myślę, że możemy zaproponować na pewno projekty w obszarze obrony, wspólnej polityki obronnej. Rozmawialiśmy zresztą też o współpracy w zakresie polityki zbrojeniowej. Jesteśmy członkami NATO, tak że możemy zwiększyć konkurencyjność tych branż. Razem mamy wspólne projekty badawczo-rozwojowe, dzięki czemu - uważam - Europa mogłaby być bardziej konkurencyjna. Współpracujemy (...) jeżeli chodzi o uchodźców, wspólnie mamy bardzo dobrą politykę zagraniczną. Mamy wsparcie polskie, jeżeli chodzi o format normandzki, jak również o wdrożenie w życie tzw. porozumienia Mińskiego" - wymieniała Merkel.

Jej zdaniem to przykłady współpracy, które dobrze służą Europie i świadczą o tzw. wartości dodanej. "Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego też jest pewnym rodzajem nowej jakości w polityce międzynarodowej. Proszę pomyśleć też o niemieckiej brygadzie, która współpracuje z polskim wojskiem w ramach współpracy międzynarodowej. Dużo zrobiliśmy, ale jeszcze dużo przed nami" - podkreśliła.

Premier Morawiecki ocenił, że Polska i Niemcy mogą jeszcze bliżej współpracować w zakresie cyberbezpieczeństwa. "To jest takie wyzwanie XXI w., coraz bardziej widoczne; walka z przejawami wojen hybrydowych na pewno leży w naszym wspólnym interesie. I szeroko rozumiana polityka obronna, a w szczególności polityka zakupów sprzętu wojskowego i tworzenia, konstruowania sprzętu wojskowego. Widzę tutaj bardzo szeroki obszar do współpracy" - mówił Morawiecki.

Zwrócił uwagę na wartość, o której jego zdaniem czasami zapominamy, a która - jak wskazał - jest fundamentalnie ważna dla Niemiec i Polski. "Mianowicie jednolity rynek europejski, regulacje tego rynku, które mają służyć przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom. To jest coś, co i w Niemczech, i w Polsce jest bardzo wyraźne, bardzo widoczne. Chcemy wspierać mały i średni biznes. Wierzymy, że z tego biznesu rodzą się później bardzo pozytywne zjawiska gospodarcze i społeczne, zrównoważony rozwój terytorialny, zrównoważony rozwój społeczny" - podkreślił.

Dodał, że współpraca dotyczy także zewnętrznego wymiaru np. w procesach migracyjnych, jak i pomocy na miejscu, na Bliskim Wschodzie. "Również w odniesieniu do Rosji i Ukrainy mamy tutaj bardzo spójne podejście i bardzo podobne interesy" - zaznaczył szef polskiego rządu. 

Źródło:
PAP

Komentarze