Geopolityka

Minister Rau wystąpi przed Komisją Helsińską

Autor. Tymon Markowski/MSZ

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpocznie w czwartek swoją pierwszą wizytę w Waszyngtonie od wystąpienia przed Komisją Helsińską, spotka się też z kongresmenami oraz byłym szefem dyplomacji USA Michealem Pompeo.

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Wysłuchanie przed Komisją Helsińską działającą przy Kongresie USA - formalnie Komisją ds. Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie - będzie głównym wydarzeniem pierwszego roboczego dnia wizyty ministra. Rau wystąpi w charakterze przewodniczącego OBWE i omówi priorytety polskiego przewodnictwa.

Polecamy: Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością

"Spodziewamy się, że biorąc pod uwagę obecny klimat, spotkanie głównie będzie dotyczyć kryzysu wokół Ukrainy. Ale będzie też trochę o innych instytucjonalnych sprawach OBWE, prawach człowieka i praworządności" - mówi PAP źródło w komisji.

Czytaj też

Przed planowanym na 16 czasu polskiego wysłuchaniem, Rau spotka się z byłym szefem dyplomacji i byłym szefem CIA za kadencji prezydenta Donalda Trumpa, Michaelem Pompeo. Pompeo jest uważany za jednego z potencjalnych kandydatów Republikanów w wyborach prezydenckich 2024 r. Według zapowiedzi ambasadora RP Marka Magierowskiego spotkanie z byłym ministrem będzie "korzystne dla obu stron", biorąc pod uwagę wiedzę Pompeo na temat geopolityki i jego wpływy.

Później Rau spotka się z szeregiem senatorów i kongresmenów z obydwu partii: szefem Komisji Helsińskiej Benem Cardinem, członkami zespołu parlamentarnego ds. Polski (tzw. Poland Caucus) w Izbie Reprezentantów, a także republikańskimi senatorami Tedem Cruzem i Jimem Rischem. Ten pierwszy, który dwukrotnie ubiegał się o nominację Republikanów na prezydenta, jest znany jako największy orędownik nałożenia sankcji na Nord Stream 2. Risch to z kolei najwyższy rangą Republikanin w komisji spraw zagranicznych.

"Wszyscy wiemy, jak ważne jest, by relacje polsko-amerykańskie miały charakter ponadpartyjny" - mówił Magierowski, zapowiadając wizytę.

Polecamy: Siły specjalne wschodniej flanki NATO

Po serii spotkań w Kongresie Rau wystąpi na briefingu prasowym, a następnie będzie uczestniczył w otwarciu waszyngtońskiego oddziału Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Czytaj też

W piątek Rau spotka się z szefem amerykańskiej dyplomacji USA Antonym Blinkenem i będzie uczestniczył we wznowionych po trzech latach rozmowach w ramach polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego, m.in. na temat bezpieczeństwa energetycznego. Spotka się też z doradcą prezydenta Bidena Kurtem Campbellem, odpowiedzialnym w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego za region Indo-Pacyfiku.

W sobotę, w ostatnim dniu wizyty, Rau odwiedzi waszyngtońskie muzeum Holokaustu, spotka się z jego dyrektor Sarą Bloomfield, a także złoży wieniec na grobie Jana Karskiego.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. rozczochrany

    Żeby podczas tej wizyty minister nie zapomniał artykułować polskiego interesu narodowego i mieć go na względzie. I żeby się nie zobowiązał w imieniu Polski do czegoś co jest dla nas Polaków szkodliwe i wbrew Polsce.