Reklama

Geopolityka

Fot. J.Sabak/Defence24.pl

McCarthy: Obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO

Poprzez naszą współpracę wypełniamy treścią porozumienia zawarte pomiędzy prezydentami Donaldem Trumpem a Andrzej Dudą, porozumienia dotyczące wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce – oświadczył minister obrony Mariusz Błaszczak, goszcząc w Warszawie Ryana McCarthyego, Sekretarza Wojsk Lądowych USA. - Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO, jak również przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie – wtórował ministrowi McCarthy.

Spotkanie w Warszawie zbiegło się z początkiem amerykańskiego EDRE (Emergency Deployment Readiness Exercise), czyli sprawdzenie możliwości szybkiego (alarmowego) rozmieszczenia wojsk w rejonie działań na wschodniej flance. Żołnierze 2 batalionu 1 Brygadowego Zespołu Bojowego 1 Dywizji Kawalerii mają w jego ramach być przerzuceni z USA do Niemiec, wraz ze składowanym tam sprzętem, w tym czołgami Abrams i bojowymi wozami piechoty Bradley, a być przemieszczeni na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie będą ćwiczyć z przedstawicielami Wojska Polskiego - głównie 12 i 17 Brygady Zmechanizowanej. Ćwiczenie przerzutu wojsk wiąże się z ostatnią fazą szkoleń, połączonych z manewrami Defender Europe-20. Jak wiadomo, ich zakres musiał zostać ograniczony z uwagi na pandemię koronawirusa.

Pomimo pandemii do Warszawy przybył wraz z delegacją sekretarz Wojsk Lądowych USA Ryan McCarthy, co jest sygnałem wzmożonych relacji obu państw w obszarze obronności. Celem jest dalsze, szybkie wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa Polski i innych sojuszników w naszym regionie, co podkreślił amerykański gość podczas konferencji która odbyła się po bilateralnych rozmowach.

image
Fot. M.Zielonka/Defence24.pl.

Pomimo, że COVID-19 zmienił ćwiczenie Defender 20, nasze wojska były w stanie przeprowadzić wspólnie z partnerami i sojusznikami przynajmniej ich część. […] Obecność wojsk amerykańskich w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO, jak również przyczynia się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa w regionie. Zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność oraz respektowanie suwerenności krajów. […] W związku z tym liderzy obu państw podpisali w ubiegłym roku dwie deklaracje, które podkreślają wspólne wartości oraz sposób w jaki będziemy pogłębiali naszą współpracę obronną. Mamy nadzieję, że już wkrótce podpiszemy kolejne.

Ryan McCarthy, sekretarz Wojsk Lądowych USA

Amerykański gość podkreślił, kluczowe znaczenie Polski dla bezpieczeństwa wschodniej flanki i możliwości działania sił eFP NATO. Zaznaczył też, że członkowie sojuszu pokazują w ten sposób iż są zdeterminowani aby bronić całości terytorium państw członkowskich NATO. Nawiązując do czerwcowej wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie, McCarthy powiedział, że ona po raz kolejny "potwierdziła silną więź" pomiędzy USA i Polską. W podobnym tonie utrzymane było wystąpienie ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

image
Fot. M.Zielonka/Defence24.pl

 Dziękowałem panu sekretarzowi za to, że podczas pandemii wojska USA były w Polsce, że ćwiczenia Defender 20 zostały przeprowadzone. To było duże wyzwanie dla nas wszystkich. Dziękowałem także za to, że teraz rozpoczyna się druga edycja tych ćwiczeń związana z przerzutem wojsk USA do Polski. To bardzo ważne doświadczenie korzystne zarówno dla Polski, jak również dla całej wschodniej flanki NATO. Bardzo się cieszę z tego, że poprzez naszą współpracę wypełniamy treścią porozumienia zawarte pomiędzy prezydentami Donaldem Trumpem a Andrzej Dudą, porozumienia dotyczące wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej

Ze swojej strony szef MON zaznaczył również, że oprócz wspólnych ćwiczeń Polska zwiększa swój potencjał obronny poprzez modernizację sił zbrojnych. Jest ona również w znacznym stopniu realizowana na bazie relacji z USA. -  Jesteśmy zadowoleni także ze współpracy, jeżeli chodzi o modernizację Wojska Polskiego – stwierdził minister Błaszczak - Kupujemy sprzęt amerykański w ramach FMSu, w ramach specjalnej procedury, która jest określona nie dla wszystkich państw. Dziękujemy, ze możemy skorzystać z tego mechanizmu i dzięki temu wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego.

W ostatnich latach Polska faktycznie korzystała wielokrotnie z uzbrojenia dostępnego w ramach FMS. Były to systemy IBCS/Patriot w ramach programu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu Wisła (w pierwszej fazie tego programu istotnie skorzystano z procedury "yockey waiver, pozwalającej na nabycie zestawów zintegrowanych z systemem IBCS), wyrzutnie rakietowe HIMARS w programie Homar, a w ostatnich miesiącach samoloty 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning, które mają zastąpić myśliwce MiG-29 w ramach programu Harpia i zestawy przeciwpancerne Javelin. Trwają również negocjacje i rozmowy dotyczące kolejnych zakupów.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. Zmechu 12

    Witamy KOLEGÓW Może będzie nabór do armii amerykańskiej Bo dość juz tego ZŁOMU

    1. dajcie to

      już niedługo, jako 51 stan.

    2. Pontonowy

      Po co nam MON? Jak mamy Amerykanów w Poznaniu

    3. Xxx

      Wszyscy by się ucieszyli tylko w rossiji nastałby nowy czas smuty

  2. Okularnik z Hrubieszowa

    Moim zdaniem USA to Polsce bardziej szkodzi niż pomaga.A ONZ, NATO i Unia Europejska to zły sygnał globalizacji.

  3. rozpłaszczony

    ,, Trwają również negocjacje i rozmowy dotyczące kolejnych zakupów ''. Ciekawe co tam nowego nasz wybitny minister ON wysmaży . Czyżby amerykańsko- norweski NASAMS , z oszałamiającą / jak przy Himarsie/ ilością rakiet z półeczki w USA ?

    1. tiphareth

      Wspolczesna dywizja sila udezeniowa armi z 2ws. Tyle w temacie.

  4. Eco szkielet

    Tylko deklaracje Espera sa wiążące Reszta to polityka Ale BŁASZCZAK o tym nie WIE

  5. Tak się przestraszyli,że aż zadzwonili i bekę pocisneli z adriana

  6. Robert

    Ja bym zaliczył tutaj dodatkowo 2 dywizje USA. Pierwsza o wartości 1,5 mld USD w formie inwestycji Google a druga Microsoft o wartości 1 mld USD. Tam gdzie wojsko USA tam szybko pojawiają się inwestycje nie tylko z USA.

    1. Morawiecki o tym WIE? Bo idzie pod włos?

    2. Pankracy

      3 sklady 2 lotniska i poligon to razem 120mln usd Inwestycje doskonale Zostaje w kraju

    3. Inspektor Łysiak

      To wieceniz INSPEKTORAT WSPARCIA WYDAŁ na poligony w 5lat BŁASZCZAK a

  7. Fanklub Daviena

    Tymczasem Princeton University przedstawił symulację wojny Rosji z NATO. Rosja zajmuje Polskę, używając przy tym taktycznej broni nuklearnej. W odpowiedzi USA "odbija" Polskę zrzucając na nią... wielokrotne więcej bomb nuklearnych niż Rosja!!!! Z taakimi przyjaciółmi jak USA Polska nie potrzebuje już wrogów! :)

    1. Ronaldo

      Takie bajki to tylko w centrali KGB w Moskwie.

    2. Rocco Siffredi

      W waszym najlepszym interesie jest więc nie napadać nas.

    3. y

      I w takiej sytuacji nie boisz się, że przy okazji jakiś polski JASSM trafi w Twoje okienko? A trochę ich już mamy...

  8. sesko

    prowidlowe podejscie

  9. Zuczek gnojarek

    Po co nam ŻELAZNA skoro mamy Amerykanow Inspektorat uzbrojenia juz sie cieszy Nie będą remontować niczego

    1. Inspektor Łysiak

      Inspektorat WSPARCIA teznue musi remontować poligonu zrobia,to amerykanie DLA SIEBIE

  10. Polish blues

    Oby tylko nie potraktowali nas jak Kurdów w Syrii

  11. ktos

    Super swietnie, tylko zadne z tych systemow nie stoja jeszcze na polskiej ziemi.

  12. say69mat

    Obecność ... tak??? Technologia ... nie???

Reklama