Reklama

Siły zbrojne

Litwa planuje zakup prawie 200 JLTV

Fot. DoD
Fot. DoD

Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Litewskiej poinformowało o planach zakupu blisko 200 lekkich pojazdów taktycznych Oshkosh JLTV dla rodzimych pododdziałów zmotoryzowanych wojsk lądowych Sił Zbrojnych Republiki Litewskiej. Zakup ten będzie kolejnym dużym kontraktem zbrojeniowym zawartym przez litewskie władze w ostatnim czasie.

Minister obrony narodowej Litwy Raimundas Karoblis w czasie swojego wystąpienia na posiedzeniu parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie zatwierdzenia nowego budżetu na obronę przedstawił oficjalnie informację o planowanym zakupie jeszcze w tym miesiącu.

Według wstępnych szacunków nowe zamówienie będzie kosztować 149 mln euro, co oznacza, że będzie to drugie co do wielkości zamówienie w historii litewskiego ministerstwa obrony narodowej. Już wcześniej, 27 sierpnia br. Departament Stanu USA wyraził zgodę na możliwą sprzedaż najnowszych lekkich pojazdów taktycznych Oshkosh JLTV dla litewskiej armii.

Według informacji Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podległej pod Departament Obrony USA, litewskie władze poprosiły o możliwość zakupu łącznie blisko 500 egzemplarzy JLTV w wersji M1278A1, czyli nośnika ciężkiego karabinu maszynowego, a także nieokreślonej bliżej liczby bezzałogowych zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Kongsberg M153 Common Remotely Operated Weapon Station (CROWS), chwytów montażowych dla broni Mk-93 i ciężkich karabinów maszynowych Browning M2 kal. 12,7 × 99 mm.

Rodzina lekkich pojazdów taktycznych JLTV została opracowana w wyniku programu pozyskania docelowego następcy obecnie używanej przez U.S. Army i U.S. Marine Corps dużej "floty" wielozadaniowych samochodów terenowych rodziny HMMWV, które powoli stają się coraz bardziej przestarzałe i wyeksploatowane. Zwycięzcą tego programu okazał się wóz L-ATV zaprojektowany i produkowany przez amerykański koncern Oshkosh Defence. Nowe pojazdy charakteryzują zdecydowanie lepszą odpornością balistyczną, nośnością, mobilnościom, uzbrojeniem i modułowością.

W sierpniu bieżącego roku po zakończeniu badań i testów w linii nowych JLTV podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej na potrzeby U.S. Army, która zamówiła już ponad 6 tysięcy egzemplarzy, oraz U.S. Marine Corps, który zamówił dotychczas ponad 3 tysiące egzemplarzy tych pojazdów. Łączne zapotrzebowanie amerykańskiej armii na pojazdy tego typu szacuje się na blisko 49,1 tys. egzemplarzy, a korpusu Marines na kolejnych 9 tysięcy wozów, co daje łącznie blisko 58 tysięcy egzemplarzy o wartości ok. 30 mld USD.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. Anty

    Ile lat dialogow zanim ogarneli temat? Kolega z MON pyta...

  2. ktos

    Ale extra... jak nic pomoga zatrzymac rosyjskie zagony pancerne. A kiedy w koncu Litwa kupi jakas bron z prawdziwego zdarzenia? Np: czolgi, samoloty, smiglowce bojowe itp??

    1. adams

      A kiedy nieudolny Polski rząd zakupi nowe czołgi,samoloty i śmigłowce bojowe??

    2. ds dd

      Kupili KTO BOXER wraz ze zintegrowanymi PPK SPIKE LR oraz PzHaubitze 2000 - to już konkret. Nasz kraj jeśli już kupuje, to bez amunicji...

    3. tut

      Powedz to maszym specą od Pegaza.

  3. Juhas

    A kiedy Litwa kupi sobie czołgi dla brygady "Żelazny wilk"?

  4. realista

    KTOŚ -- to własnie po to 3 rury moduł celowniczy na pojazd 3-4 pojazdy plus ubezpieczenie -.- honkermotors pozdrawia

  5. dolas

    No way, nie mówcie że się tak da.

  6. Zen

    Nie robią defilad co święto to i nie robią zakupów "9 sztuk z opcją na kolejne 50" jak to ich zachodni sąsiedzi...

Reklama