Reklama

Geopolityka

Kurdowie odpowiedzialni za zamach w Turcji. 11 zabitych

Fot. Kurdishstruggle/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Kurdishstruggle/Flickr, CC BY 2.0

Jak informuje rząd w Ankarze, w piątek na południowym wschodzie Turcji doszło do samobójczego zamachu bombowego. Według władz za jego przeprowadzenie odpowiedzialna jest Partia Pracujących Kurdystanu.

Jedenastu policjantów zginęło, a 78 osób zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym, przeprowadzonym w piątek przez Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) w Cizre. Trzy ranne osoby to cywile - sprecyzowały z kolei w wydanym oświadczeniu władze sąsiadującej z Irakiem i Syrią prowincji Sirnak, gdzie leży Cizre. Turecki minister zdrowia Recep Akdag mówił wcześniej, że obrażenia odniosło ponad 70 osób, ale liczba ofiar śmiertelnych nie została jeszcze ustalona.

Według państwowej agencji prasowej Anatolia wyładowany materiałami wybuchowymi samochód ciężarowy eksplodował na posterunku kontrolnym w Cizre w odległości ok. 50 metrów od gmachu komendy policji, który został bardzo poważnie uszkodzony. Ministerstwo zdrowia Turcji poinformowało, że na miejsce zdarzenia wysłano 12 karetek pogotowia ratunkowego i dwa śmigłowce sanitarne. 

Dotychczas nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku. Separatystyczna PKK od ponad 30 lat prowadzi walkę zbrojną o kurdyjską autonomię, a odkąd rok temu załamały się rozmowy pokojowe z tureckim rządem, bierze udział w niemal codziennych walkach z siłami bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach PKK przeprowadziła serię ataków na cele policyjne i wojskowe.

Czytaj też: Turecka baza NATO otwarta dla rosyjskich samolotów? Niejednoznaczna postawa USA

Turecki wicepremier Numan Kurtulmus napisał w piątek na Twitterze, że dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), kurdyjscy rebelianci i kurdyjscy bojownicy w Syrii dopuszczają się ataków na Turcję, by do własnych celów wykorzystać udaremnioną próbę przewrotu wojskowego w tym kraju z 15 lipca. 

W czwartek turecki minister spraw wewnętrznych Efkan Ala oskarżył bojowników PKK o atak na konwój wiozący Kemala Kilicdaroglu, przywódcę największego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Reuters zauważa, że do piątkowego zamachu w Cizre doszło dwa dni po ofensywie tureckich sił zbrojnych w północnej Syrii przeciw IS i kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Zdaniem obserwatorów jednym z celów ofensywy było powstrzymanie Kurdów z YPG od zajęcia strategicznie położonego na zachodnim brzegu Eufratu syryjskiego miasta Dżarabulus.

PAP - mini

Reklama

Komentarze

    Reklama