Reklama

Geopolityka

Kosowo: serbska projekcja siły [KOMENTARZ]

Serbska grupa taktyczna: pojazd M16 Miloš z 72 Brygady. Fot. MO Serbii
Serbska grupa taktyczna: pojazd M16 Miloš z 72 Brygady. Fot. MO Serbii

Napięcie na granicy kosowsko-serbskiej, które doprowadziło do swoistej serbskiej demonstracji zbrojnej w rejonie przejść granicznych w północnym Kosowie, miało swoje przyczyny w egzekwowaniu nowych przepisów nakazujących zdejmowanie tablic rejestracyjnych przez kierowców samochodów, wjeżdżających do Kosowa z Serbii. W tym celu ściągnięto do północnego Kosowa jednostki specjalne lokalnej policji, co wywołało niezadowolenie miejscowych Serbów. Droga do przejść granicznych w Jarinje i Brnjak została zablokowana przez ciężarówki i samochody mieszkających w Kosowie Serbów.

Prezydent Serbii, Aleksandar Vučić nazwał działania policji w Kosowie przeciw protestującym na granicy „brutalnym atakiem” i wezwał żołnierzy NATO, stacjonujących w Kosowie (KFOR), aby chronili obywateli Serbii, jednocześnie, podniósł gotowość bojową wybranych jednostek Sił Zbrojnych oraz Policji.

W ciągu kolejnych dni doszło do demonstracji serbskich sił na granicy w rejonie wspomnianych przejść — Jarinje i Brnjak. Na południu Serbii, we wspomnianym rejonie, utworzono grupę taktyczną, w której skład wchodzą jednostki ściągnięte z innych części kraju oraz rozlokowane w garnizonie w Raszce (serb. Raška), bazie wojskowej w Rudnicy (serb. Rudnica) i w rejonie przejścia administracyjnego Jarinje. Grupa taktyczna sformowana została z jendostek armii oraz sił MSW, oraz komponentu powietrznego. Baza wojskowa Rudnica i punkt kontrolny Jarinje znajduja się na granicy Sernii z Kosowo, natomiast garnizon w Raszce oddalony jest ok. 10 km od granicy.

26 września grupę taktyczną wizytowali wicepremier i minister obrony Nebojša Stefanović oraz szef sztabu gen. Milan Mojsilović. „Nikt nie będzie zagrażał naszemu narodowi, ani nikt nie będzie nam mówić, gdzie użyć naszych wojsk w środkowej Serbii” – powiedział Stefanović. Wcześniej, 23 września, Stefanović i Mojsilović inspekcjonowali jednostki garnizonu Raszka, a następnie garnizonu Novi Pazar. W Raszce stacjonuje 21 batalion piechoty, a w Novi Pazar 28 batalion zmechanizowany 2 Brygady.

image
Reklama

2 Brygada to jednostka zmechanizowana z czołgami T-84, bojowymi wozami piechoty M80A, organiczną artylerią lufową 2S1 i rakietową M77 i dywizjonem przeciwlotniczym. Sztab brygady stacjonuje w Kraljevo, a jednostki w Raszce, Novi Pazar, Valjevo i Kraljevo. Symboliczne jest przemieszczenie na przyczepach niskopodwoziowych kilku najnowszych czołgów T-72B1MS z 3 Brygady z Niszu, bowiem 26 batalion czołgów 2 Brygady to ok. 53 czołgi M-84.

Przemieszczanie dodatkowych sił i podniesienie w stan alarmu wybranych jednostek należy uznać za demonstrację, militarną projekcję siły, oczywiście na skalę lokalną, ale nawet nazbyt potężną w stosunku do incydentu. Serbskie siły zbrojne i policja utworzyły grupę taktyczną zdolną zrealizować zadanie nie tylko o charakterze policyjnym, czy kontrterrorystycznym, ale w zasadzie ogólnowojskowym.

image
Grupa taktyczna zdolna jest do działań o charakterze kontrterrorystycznym, ale i ogólnowojskowym. Fot. MO Serbii

W rejon potencjalnego konfliktu ściągnięto pododdziały elitarnej 72 Brygady Operacji Specjalnych (72. brigade za specijalne operacije), wyposażonych m.in. w wozy opancerzone klasy MRAP BOV M16 Miloš ze zdalnie kierowanym stanowiskiem M15 RCWS z kaemem 12,7 mm. Dwa wozy Miloš i dwa kołowe transportery opancerzone Lazar-3 widziane były 27 września na poboczu drogi ok. 2-3 km od serbsko-kosowskiej granicy w Jarinie.

Identyfikacja jednostek na granicy jest utrudniona, bowiem serbscy żołnierze zdjęli naszywki i znaki taktyczne. Wiadomo, że KTO typu Lazar-3 ma na wyposażeniu 41 batalion piechoty 4 brygady z Bujanovaca, rozpoczęto przezbrojenie również 21 batalionu piechoty 2 Brygady z Raszki. Logika podpowiada, że Lazar-3 mogą należeć do 21 batalionu 2 Brygady i tak potwierdzają źródła serbskie – w skład grupy taktycznej wchodzi pododdział z Raszki. Jeśli chodzi o MRAP-y M16 Miloš sprawa jest łatwiejsza, bowiem należą one do 72 Brygady Operacji Specjalnych, przeznaczonej do zadań rozpoznawczych, dywersyjnych, kontrterrorystycznych etc.

image
Komponent powietrzny grupy taktycznej składa się z samolotów bojowych i śmigłowców, m.in. Mi-35M, jak ten na zdjęciu. Fot. MO Serbii

W skład grupy taktycznej wszedł również komponent powietrzny, który był dość aktywny na granicy, latając niemal przed nosem kosowskiej policji. 25 września na granicy pojawiły się dwa serbskie MiG-29, które uzbrojone tylko w pociski powietrze-powietrze R-73 stanowiły bez wątpienia element demonstracji siły. Później nad granicą przeleciały SOKO J-22 Orao z pociskami AGM-65 Maverick i rakietami niekierowanymi. Aktywne były również serbskie śmigłowce – H145M i Mi-35M – demonstrujące swoją obecność, m.in. bliskimi, niskimi przelotami. Według źródeł serbskich nad granicą latały co najmniej trzy Mi-35M z zasobnikami rakiet niekierowanych. W chwili obecnej sytuacja wydaje się pod kontrolą, bowiem na oba przejścia graniczne weszły siły KFOR, jako element stabilizujący.

Reklama

Komentarze (18)

 1. T-info

  KOSOVO należy do Serbii i taka prawda która wy zakłamujecie pisząc historię na nowo rozniecając konflikty na nowo a stare antagonizmy na nowo rozpalając Demokracja po waszemu- NOWY ŁAD co

  1. Manfred

   Kosowo należy do Albanii a imperialistyczna Serbia nie może się z tym pogodzić.

 2. pomz

  Na taka "projekcje sily" wystarczy pare ppk z byle kraju nato(no moze za wyjatkiem Polski, bo my ich nie mamy prawie) i karabiny przeciwsprzetowe. I po projekcji.

  1. Popatrze

   To działaj.

  2. Goblin

   Chłopie o czym ty mówisz.. Nie mamy ppk? A Spike w róznych wersjach to co?

 3. EYK WADERMAN

  żeby nie banda wrogich dziennikarzyn, USA wygrałoby wojny tak w Wietnamie jak w Iraku czy Afganistanie. niestety pod pozorem demokratycznej kontroli dziennikarskiej armia USA ma nakładany kaganiec i tak zamiast gryźć i ZAGRYZAĆ wrogów tylko ich obślinia i siniaczy - co obśliniani i ich akolici uznają za słabość.

  1. Jakbyś kolego miał jakiekolwiek pojęcie o temacie to byś wiedział że amerykanie nie mieli najmniejszej szansy wygrać wojny w Wietnamie, większe ich zaangażowanie spowodowałoby tylko że dostaliby większe lanie. Atak na niektóre cele spowodowałby tylko prawdziwe zaangażowanie ZSRR co skutkowałoby całkowitym rozbiciem sił amerykańskich w tamtym rejonie. ZSRR miało po prostu szpiega w USA wysoko postawionego i wiedziało wcześniej o każdym rozkazie zanim dowiadywało się o nim dowództwo ich wojsk w wietnamie. Wojskowi amerykańscy powinni być wdzięczni ich politykom za powstrzymywanie ich od samobójczych decyzji. Gdyby ZSRR podzieliło się swą wiedzą z wietnamczykami to skutki tego konfliktu byłyby dużo tragiczniejsze dla amerykanów, ale na szczęście dla nich rosjanie nie chcieli spalić swego źródła. Zanim się walnie taką głupotę jak Twój post, to warto poczytać i się douczyć w temacie. Charakterystyczne błędy ortograficzne zdradzają faktycznego autora postu.

  2. edward

   oj znalazł się FACHOWIEC - idź w budowlankę tam na ciebie czekają sukcesy!!! Prawda jest taka: USA przynajmniej 3 razy w 20 wieku ratowały dupę Rosjanom: 1 - nie angażując się w interwencję w 1919 roku pełnymi siłami ( wyrwali by im Syberię aż do Irkucka) 2 - żarcie i broń w czasie 2 wojny to było KLUCZOWE kilka - kilkanaście procent których im brakowało !!! 3 - w 1989 - 1991 danie gwarancji dla całości ZSRR Już by ich nie było a na granicy polsko-chińskiej byłby spokój...

  3. M

   A pomyślałeś dlaczego tak się stało? Kto wydał USA takie polecenie? I dlaczego podejmowali niekorzystne dla nich działania? Poczytaj trochę bo faktycznie piszesz jak z "budowlanki". M

 4. ert

  Serbia powinna zająć Kosowo ze względów historycznych i humanitarnych to sztuczny twór który nie ma racji bytu.

  1. Terytorials!

   Tereny zasiedlone przez albancow. No co, serbowie nie chcieli rozmnazac sie, to zostali zdominowani przez liudnosc muzulmanska! Tak to wyglada obecnie np w Belgii, Szwecji, Norwegii, Francji itp itd

  2. bender

   Mam dwa pytania. Myślisz, że Serbia będzie szczęśliwa dotując gospodarkę Kosowa? Oraz pytanie ważniejsze: co zamierzasz zrobić z dwoma milionami rozzłoszczonych Albańczyków?

  3. gnago

   Myślisz że USA z lokajami napadła na Serbię dla ratowania ciemiężonych (? ) albańczyków? Za Jugosławii zbudowano tam cały kombinat . Wygooglaj sobie co i jak bo kreujesz się na tego przysłowiowego ............. tow. Stalina

 5. CiekawostkaGeopolityczna

  Pytanie - jak wygląda struktura (kraj pochodzenia) inwestycji zagranicznych na terytorium Serbii na przestrzeni ostatnich dwóch dekad?

  1. Dobrze

  2. bender

   W rankingu PKB na osobę Serbia jest pomiędzy Dominikaną a Botswaną, parę oczek poniżej Białorusi. Ciężko to uznać za sukces.

  3. Jak wyglądają pod względem PKB(parytet siły nabywczej) sprawdziłeś ?

 6. easyrider

  Sama obecność NATO w Kosowie jest wielkim nieporozumieniem. Ten obszar nie należy do państwa natowskiego. Niepotrzebnie się mieszamy w nieswoje sprawy.

  1. kapusta

   Kto nie chce wojny, nie może zamykać oczu na ludobójstwo tuż przy swoich granicach - NATO wyciągnęło właściwe wnioski z zaniechań lat 90.

  2. Gruszwik

   W Europie ktoś musi pilnować spokoju. Ale nie tak jak Rosja w Górskim Karabachu czy w Donbasie i Syrii.

  3. easyrider

   Jestem jak najbardziej ZA ale...róbmy to z głową. Kosowo to islam. Wspieranie islamu jako element pilnowania pokoju? To bardzo ciekawe.

 7. amerykański stek bzdur

  Tak długo jak USA nie zostanie wypalone i zamienione w trupa, tak długo będą wojny na swiecie. Trzeba wreszcie z nimi skończyć, tak jak z III Rzeszą. Rosja i Chiny mają już na pewno opracowany plan likwidacji USA.

  1. Davien

   Jak na razi to Chiny i USA maja opracowany plan likwidacji Rosji ale nie moga dojść do porozumienia jak radykalne ma to byc:)) ale jak Rosja chce spłonac zaczepiając USA to droga wolna, pozbedziemy sie tej rosyjskeij zarazy.

  2. Wania

   Tak źle nam życzysz? My już znamy rosyjskie onuce i biedę. I mamy nadzieję, że Rosja skończy jak ZSRR. Słaba Rosja to pokój na świecie.

  3. amerykański stek bzdur

   Chiny tylko czekają na okazję żeby złamać USraelowi kark i zrobią to bez wahania, a Rosja im oczywiście pomoże, bo to jest we wspólnym interesie tych mocarstw i całej ludzkości - zgładzić światowego terrorystę.

 8. Aryvv

  Poczekajmy na hyperloopa, ciężarówka to przeżytek

 9. amerykański stek bzdur

  Serbia powinna siłą odzyskać Kosowo, z militarną pomocą Rosji.

  1. Davien

   I znwou poddawac sie nakolanach po laniu z rąk USA i NATO?:) No kiepsko Serbom zyczysz:)

  2. Whiro

   Japonia z pomocą NATO powinna 9dzuskac kuryle, Finlandia karelie, później Kaliningrad, Krym, Naddniestrze, Syberia, Mandżuria i wszystko co rosyjski podły kraj nakradł.

  3. złośliwy

   Oj tam,to nie Krym :).

 10. Generalissimus

  USA ma swoje problemy i jest słabe jak nigdy. Niech Serbowie odbiorą co ich...

  1. Davien

   Czyli kolejne wielkie lanie jak w1999r? I kolejny przywódca Serbii w Hadze na ławie oskarżonych?

  2. Trzcinq

   Kolejne barbarzynskie naloty jedynych prawdziwych wybranych przez Boga bombardowania z napisem Made in USA Davirabi z tymże świat już na to nie pozwoli. Kończycie się

  3. Nieruski fachowiec

   USA z tą żenująco słabą administracją nie zrobią nic.

 11. joe

  Zawsze ta Wiara''Religia''.....To sie chyba nigdy nie skonczy....

  1. Jarek

   Skończy się... Ponownym przyjściem Chrystusa.

  2. Logik

   Dobre

 12. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

  Manifestacja serbskich sił i ich komponentów spowoduje że do islamskiego Kosowa trafią systemy uzbrojenia od islamskich sponsorów pewnie będzie to Turcja i kraje Półwyspu Arabskiego.. zapotrzebowanie na przenośną plot ,ppanc i lekkie wsparcie typu moździerze 60mm jest już pewnie realizowane

  1. Piotr II

   Turcja zaczęła wspierać państwa z którymi są powiązani etnicznie, był taki okres że w prasie były artykuły dotyczące odbudowy Imperium Osmańskiego może w innym wymiarze, chodziło o zwiększenie wpływów politycznych i wojskowych, przecież podbiła Turcja tereny zamieszkałe przez Albańczyków i narzuciła im Islam, chociaż nie wszystkim, a przecież bośniaccy muzułmanie to Serbowie, nieciekawa sytuacja się robi, a przecież Serbowie, Chorwaci,Czarnogórcy, Macedończycy, Słoweńcy,czy wymienieni Bośniacy to Słowianie, Serbowie, Chorwaci, Bośniacy, dzieli ich tylko wyznanie, pozostali są etnicznie z nimi powiązani.

  2. Eee tam

   Co Turcja ma wspólnego z Albańczykami to chyba tylko wy dwaj wiecie

  3. Antex

   Tylko takie drobiazgi islam i kilkaset lat Imperium Osmańskiego ... nic więcej.

 13. Żenada

  To Serbowie na pojazdach wojskowych montują ZSMU by chronić życie swoich żołnierzy, a my archaiczne obrotnice z tradycyjną obsługą UKMa. Żenada.

  1. asdf

   sam UKM to juz jest wystarczajaca tragedia ale cieszmy sie ze jest karabin jakis geniusz moglby wpasc na pomysl ze obedzie sie bez tego.

  2. Tak

 14. Ya

  A tak z ciekawości co to jest organiczna artyleria…. „ bojowymi wozami piechoty M80A, organiczną artylerią lufową 2S1 i rakietową M77 ”…. To jakieś eksperymenty w biotechnologiach?

  1. Wiem co piszę

   Organiczna czyli jakieś organy ludzkie w pojazdach siedzą i strzelają.

 15. pomz

  Pare ppk-ów np z Turcji i po przewadze Serbów i po projekcji ich sily... Znowu sie Serbowie napinaja, zapomnieli chyba operacje Oluja z lat 90 -tych...

  1. Patryk

   Jestem pewien, że w razie czego Serbom pomogą ich Rosyjscy przyjaciele.

  2. Ya

   Ale tak bez stronnie… po co to zamieszanie ze zdejmowaniem tablic rejestracyjnych.

  3. Monkey

   @pomz: Zapomniałeś o tym, jak Polacy się napinali podczas kolejnych, w większości przegranych powstań. Kosowo to część Serbii. Tak jak nasze ziemie w Wielkopolsce, tzw. Królestwie Polskim czy Galicji (chociaż tu nie całej) zawsze były nasze.

 16. Eee tam

  Kosowo symetrycznie zrobiło to co Serbia robi Kosowu od lat i wielka afera

 17. Piotr II

  To jest konsekwencja niepotrzebnej interwencji najpierw Niemiec i Francji a później NATO, gra nie tylko wewnątrz jeszcze Jugosławii, ale gra interesów państw NATO, wiadomym było że Bałkany są regionem niestabilnym, Jugosławia powstała w 1918 roku a grupa ludzi która przyczyniła się do powstania państwa miała na uwadze ustabilizowanie sytuacji na Bałkanach, koncepcja dobra, ale wyszło jak wyszło, moim zdaniem w pozostałej części Europy jest spokój, ale to pokazuje, że różnice językowe, mentalne i inne czynniki mogą w przeszłości zaistnieć, wniosek jest jeden nie da się jednoczyć państw, narodów na siłę,idee są piękne, ale to jest polityczną iluzją, która więcej może zaszkodzić niż pomóc, taki jest nasz kontynent.

  1. ;)))

   Nie ma to jak niosąca pokój i miłość interwencja Rosii...

  2. Darmowy komentarz

   Nie o Rosję tu idzie,a o głupotę USA i Europy Zach. Siłowo odebrano Serbii jej rdzenne ziemie,a raczej kolebkę jej państwowości. Jest oczywistym,że żaden kraj ,w tym też i Serbia nie uzna takiego działania za sprawiedliwe. Co do Rosji,to tym głupim zaborem serbskiego mienia,dano precedens ,na który przy każdej okazji będzie się powoływać.

  3. Donald Tusk

   nie masz racji

 18. tagore

  Wypada skończyć z fikcją Państwa Kosowskiego i wycofać polskie oddziały z regionu.Utrzymywanie siłą tej fikcji i bazy wojskowej USA to podstawa polityczna rosyjskich i chińskich wpływów w Serbii.

  1. GB

   Należy odciąć Serbię od pomocy rosyjskiej i będzie spokój.

  2. Fanklub Daviena i GB

   Należy odciąć Izrael od pomocy USA i zniknie 90% konfliktów na świecie! :D

  3. Jan

   TAK!!! I, rozliczyć! W Hadze. M.in. za tego Palestyńczyka, zastrzelonego i wleczonego buldożerem.

Reklama