Geopolityka

Koreańczycy z Południa uznają Chiny za największe zagrożenie

Fot. Republika Korei National Military/Twitter

Siedmiu na dziesięciu mieszkańców Korei Południowej uznaje Chiny za największe zagrożenie dla ich kraju spośród wszystkich jego sąsiadów, nie licząc Korei Północnej - to opublikowane w środę wyniki najnowszego badania opinii publicznej.

W sondażu państwowego Koreańskiego Instytutu Zjednoczenia Narodowego (KINU) 71,8 proc. spośród 1006 dorosłych respondentów wskazało w tym pytaniu Chiny. Na drugim miejscu była Japonia z 21,1 proc., a na trzecim - Stany Zjednoczone z 6,3 proc.

Instytut ocenił, że na opinie obywateli Korei Płd. o Chinach mogła wpłynąć ich „represyjna i pozbawiona szacunku postawa" względem krajów ościennych, tłamszenie ruchu demokratycznego w Hongkongu oraz presja wywierana na Tajwan.

Czytaj też

W kontekście nasilającej się rywalizacji amerykańsko-chińskiej 52,5 proc. badanych oceniło, że rząd w Seulu powinien poszukiwać równowagi między relacjami z tymi dwoma światowymi mocarstwami, a 31,1 proc. wyraziło poparcie dla zacieśniania sojuszu z Waszyngtonem - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Korea Południowa jest jednym z najważniejszych sojuszników USA w Azji, ale gospodarczo jest silnie związana z Chinami, które są jej największym partnerem handlowym.

Źródło:
PAP

Komentarze