Geopolityka

Koreańczycy rywalizują o wpływy w Afryce

Fot. mnd.go.kr
Fot. mnd.go.kr

Podczas nadchodzącej wizyty w Afryce, prezydent Korei Południowej Park Geun-hye towarzyszyć będzie wiceminister obrony. Jego celem będzie zacieśnianie współpracy wojskowej z krajami afrykańskimi, co ma skłonić je do ograniczenia współpracy z Koreą Północną. 

Podczas rozpoczętej we wtorek wizyty, prezydent Korei Południowej Park Geun-hye wraz z wiceministrem obrony odwiedzą Etiopię, Ugandę i Kenię. Jak zapowiedział przedstawiciel resortu obrony, jednym z celów wizyty jest zacieśnienie współpracy wojskowej. Koreańskie władze liczą, że uda im się dzięki temu nakłonić afrykańskich partnerów, w tym przede wszystkim Ugandę, do ograniczenia współpracy z Koreą Północną.

W 2015 r. ONZ donosił, że w ramach umowy między Pjongjangiem a Kampalą, 45 północnokoreańskich instruktorów szkoliło ugandyjskich policjantów, co stanowiło pogwałcenie nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji. Według raportu Narodów Zjednoczonych, Koreańczycy byli zaangażowani również w szereg przedsięwzięć z zakresu obronności, w tym budowę fabryki amunicji w Namibii.

 

Komentarze