Przemysł Zbrojeniowy
Korea wybuduje lotnicze pociski manewrujące
Republika Korei opracuje własny naddźwiękowy pocisk powietrze ziemia. Uzbrojenie to powstanie specjalnie dla przyszłego samolotu wielozadaniowego będącego efektem programu KF-X – dowiedziało się wydawnictwo Janes z koreańskich źródeł wojskowych.
Nowy pocisk, określany na razie jako ASM (air-to-surface missile), ma cechować się masą 1,36 tony, prędkością Ma 2,5 i zasięgiem 250 kilometrów – to jedyne zakładane parametry jakie zostały jak dotychczas ujawnione. Wydaje się, że nowy koreański samolot będzie mógł przenosić od dwóch do czterech takich efektorów i że będą one w stanie razić ciężko opancerzone cele.
Program KF-X wydaje się rozwijać się pomyślnie. Na rok 2021 zaplanowane jest ukończenie nawet wszystkich sześciu planowanych prototypów, a w roku 2022 mają się rozpocząć ich próby w locie. W listopadzie ubiegłego roku został ogłoszony wybór uzbrojenia powietrze-powietrze dla KF-X. Będą to europejskie pociski MBDA Meteor, które cechują się jednymi z najlepszych parametrów na świecie w swojej klasie. Raczej na pewno garnitur uzbrojenia do zwalczania celów latających uzupełnią niemieckie pociski IRIS-T niemieckiej firmy Diehl Defence, na które stosowny kontrakt jest przewidywany lada chwila, i które bardzo często są wybierane w parze właśnie z Meteorem.
Czytaj też: Indonezja podtrzymuje udział w programie KF-X
Oprócz tego w maju br. Koreańczycy zadeklarowali chęć zintegrowania ze nowymi samolotami uzbrojenia powietrze-ziemia używanego obecnie przez ich lotnictwo bojowe. Wymieniono przy tym w szczególności bomby GBU-12 Paveway II, bomby rodziny JDAM (GBU-31/38 i GBU-54/56) i małe bomby szybujące GBU-39/B a także bomby kasetowe CBU-105. Widoczny brak pocisku rakietowego dużego zasięgu, zdolnego do rażenia celów nawodnych i naziemnych, zostanie zapewne wypełniony właśnie zaanonsowanym właśnie nowym typem uzbrojenia. Koreańczycy spodziewają się zintegrować KF-X przynajmniej z częścią uzbrojenia w ciągu 6-7 najbliższych lat, czyli w czasie kiedy planowane jest rozpoczęcie produkcji seryjnej nowych samolotów. ASM jako produkt jeszcze opracowywany będzie dostępny zapewne dopiero pod koniec tego terminu, albo jeszcze później.
Czytaj też: "Pierwszy wielki myśliwiec muzułmanów"
Wyglądem zewnętrznym KF-X przypomina myśliwce 5. generacji, jednak nie posiada przynajmniej jednej, wydawałoby się nieodzownej, dla nich cechy. Chodzi o brak wewnętrznej komory uzbrojenia, co oznacza, że jego cechy stealth będą ograniczone. Co za tym idzie potrzeba posiadania uzbrojenia precyzyjnego zdolnego do rażenia na dużych dystansach jak Meteor i ASM wydaje się nieodzowna, aby uniknąć dużych strat. Zgodnie z podobną filozofią rozwijany jest obecnie m.in. Eurofighter Typhoon.
andys
Dlaczego "wybuduje", a nie "wyprodukuje", "opracuje", "zaprojektuje" itd
Fanklub Daviena
Nie chcą najlepszejszych AIM-120D i JASSM? Dlaczego? :)
Dawo
Meteor jest podobno lepszy od AIM-120D- choć nikt nie potrafi dokładnie wskazać dlaczego. Sam napęd ma swoje zalety, ale i wady. Radiolokator, możliwość naprowadzania na źródło zakłóceń oraz głowica bojowa o większych możliwościach fragmentacji na pewno są atutem AMRAAMa. Piloci USN jakiś czas temu podnieśli alarm, że zarówno Europa jak i Chiny wprowadzają na uzbrojenie pociski średniego zasięgu porównywalne z ich AIM-120C5. Meteor jest też na pewno znacząco droższy (przy zakupie dużej ilości). Obydwa pociski dysponują dwukierunkowym łączem danych. Mam pytanie jak wygląda kwestia odpalenia METEORA? Bo silniki strumieniowe mogą być odpalane przy prędkościach około i ponad dzwiękowych.
Dawo
Tytułem uzupełnienia: JASSMY chcieli, choć USA nie wiedzieć czemu im odmówili sprzedaży, zasłaniając się problemami ze strona na która składa się statecznik. W samolotach USAF jakoś to nie przeszkadza. Dziwne, ale to ich polityka, nie nasza sprawa. A dlaczego nie chcą AIM-120? Może jak dostali Taurusy, przekonali się do europejskiego uzbrojenia. A może po prostu chcą pomachać paluszkiem USA?
memo
bo maj zdolnosci na wlasne jak widac :)
Plan_wojsko
Powinny z nimi współpracować i zbudować rakiety średniego zasięgu. Np dla Himars, F35 i Patriot.
LMed
Podziwiać tylko na kolanach będąc. My mamy natomiast swoje karabinki, hełmy, czołgi modernizowane, itd...