Reklama

Geopolityka

Korea Południowa zwiększa ochronę strefy zdemilitaryzowanej

Korea Południowa kupuje więcej radarów lądowych B400 – fot. Blighter Surveillance Systems
Korea Południowa kupuje więcej radarów lądowych B400 – fot. Blighter Surveillance Systems

Brytyjska firma Blighter Surveillance Systems otrzymała kontrakt na dostawę większej ilości radarów lądowych B400 do nadzoru strefy zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną.

Korea Południowa zwiększa ochronę strefy zdemilitaryzowanej DMZ (Demilitarised Zone), która jest szeroka na 4 km i długa na 250 km. DMZ jest zabezpieczana całą gamą środków obserwacji technicznej w tym radarów do wykrywania poruszających się obiektów lądowych (w tym osób) oraz nisko i wolno lecących statków powietrznych.

Firma Blighter Surveillance Systems potwierdziła w ten sposób, że jej produkty się sprawdziły, co jest dużym sukcesem, gdy weźmie się pod uwagę, że jej pierwszy radar zaprezentowano w Korei Południowej dopiero 8 lat temu.

Radar B400 to niewielkie urządzenie, które proponowane jest zarówno w wersji mobilnej dla wojsk lądowych, jak i w wersji stacjonarnej do systemów ochrony stref lub obiektów. Jest to typowy radar z falą ciągłą FMCW (stad dwie anteny – oddzielnie nadawcza i odbiorcza) i obróbką dopplerowską o bardzo niskiej mocy nadawczej (od 1 do 4 W), przez co stacja jest trudna do wykrycia przez systemy rozpoznawcze przeciwnika.

Pozwala on na wykrycie czołgających się ludzi z odległości 6 km, idących – z 15,5 km, szybkich łodzi motorowych z 19,1 km, małych pojazdów z 22,4 km, a dużych z 32 km. Podczas jednego przeszukania przestrzeni radar może wykryć maksymalnie 700 obiektów.

Radar pracuje w paśmie częstotliwości Ku (od 15,7 do 17,2 GHz).

Reklama

Komentarze

    Reklama