Geopolityka

Korea Północna może przeprowadzi próby jądrowe w październiku?

Fot. Stefan Krasowski/flickr (CC BY 2.0)

Pierwsza od 2017 roku próba jądrowa Korei Północnej prawdopodobnie będzie miała miejsce w terminie od 16 października do 7 listopada - poinformowała w środę południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na dane wywiadu Korei Płd.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według południowokoreańskiej służby wywiadowczej NIS, Korea Północna zakończyła przygotowania do testu nuklearnego w tunelu Punggye-ri, gdzie w latach 2006-2017 przeprowadziła sześć podobnych prób.

Czytaj też

Termin testu jest prawdopodobnie uzależniony od wydarzeń w Chinach, które są najważniejszym sojusznikiem reżimu Kim Dzong Una oraz od wydarzeń u jego największego wroga - w Stanach Zjednoczonych - twierdzi Yonhap.

"NIS uważa, że jeśli Korea Północna przeprowadzi test nuklearny, może to nastąpić pomiędzy 20. zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który rozpocznie się 16 października, a wyborami w USA wyznaczonymi na 8 listopada" - powiedział agencji Yonhap deputowany południowokoreańskiego parlamentu Ju Sang Bum.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy koreański Iskander i jego znak elektroniczny jest już w cyfrowej bibliotece baterii THAAD umieszczonej w Korei południowej A propos Chiny bardzo się oburzyły widząc zagrożenie dla swoich atomówek