Reklama

Geopolityka

Komunikacja w Korei przywrócona

Fot. Kallagan (Public Domain via Wikipedia)
Fot. Kallagan (Public Domain via Wikipedia)

Urzędnicy i wojskowi z Korei Południowej i Korei Północnej odbyli w środę rano codzienne, rutynowe rozmowy poprzez linie komunikacyjne przywrócone poprzedniego dnia przez Pjongjang po 13-miesięcznej przerwie – poinformowały władze w Seulu.

We wtorek wznowiono działanie czterech linii łączących Koreę Płd. i Koreę Płn., które pozostawały nieczynne od czerwca 2020 roku, gdy Pjongjang zerwał kontakty z Seulem i wysadził w powietrze budynek biura łącznikowego, rozgniewany ulotkami propagandowymi przesyłanymi przez granicę.

„Rozmowy telefoniczne między Koreą Południową a Koreą Północną odbyły się jak zwykle o godz. 9 rano” – napisało w środę w komunikacie południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia. Zgodnie z zasadami obie strony powinny łączyć się dwa razy dziennie, rano i po południu.

Reklama
Reklama

Osobno resort obrony Korei Płd. poinformował, że wojskowi z obu krajów również odbyli tego dnia rutynowe poranne połączenie – wynika z informacji przekazanych przez agencję Yonhap.

Według źródeł Reutersa w południowokoreańskim rządzie Seul i Pjongjang prowadzą rozmowy na temat możliwości organizacji szczytu z udziałem przywódców obu krajów oraz odbudowy biura łącznikowego w przygranicznym mieście Kaesong, którego siedziba została wysadzona w powietrze.

Dyskusje pomiędzy władzami obu państw uznawane są za sygnał odwilży w relacjach na Półwyspie Koreańskim i potencjalny pierwszy krok w stronę wznowienia negocjacji nuklearnych pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem, które pozostają w impasie od lutego 2019 roku.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Marek1

    Klasyka - 1 mln ton ryżu dla głodującej Korei Płn. za naprawę kabla telefonicznego. Jakież to fajne ...

  2. Monkey

    Kim już nie takie sztuczki stosował, żeby mamić oponentów grą na czas. Ciekawe co teraz wymyślił?

    1. kibic

      Pewnie w zamian za podłączenie przewodów do telefonu i za budzenie nadziei na rokowania Kim dostanie kolejne pieniądze na cele humanitarne. Negocjacje raczej wiele nie zmienią, ale Kim coś ugra, a Korea Polłudniowa i USA dostaną możliwość pokazania wyborcom, że ciężko pracują nad rozwiązaniem problemów. W konfrontacyjnej atmosferze pomiędzy USA a Chinami Korea Północna ma swoje do ugrania. Może rozmawiać o wielu sprawach z obiema stronami. Siła militarna i głowice atomowe są w polityce spora wartością. NIe muszą być użyte, wystarczy fakt ich posiadania.