Reklama

Geopolityka

Jordańscy piloci będą się szkolić na PC-9M

Szwajcarska firma Pilatus poinformowała o podpisaniu  kontraktu na dostawę dziewięciu turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych PC-9M do Jordanii. Dostawy mają rozpocząć się w styczniu 2017 roku. 

Szwajcarska firma Pilatus Aircraft Ltd. poinformowała o podpisaniu kontraktu na dostawę dziewięciu jednosilnikowych, turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych PC-9M do Jordanii. Umowa obejmuje także dostarczenie symulatora, wyposażenia treningowego oraz pakietu logistycznego. Całkowita wartość kontraktu nie jest znana. Pierwsze maszyny mają trafić do użytkownika w styczniu 2017 roku. W zadaniach szkolno-treningowych samoloty Pilatusa uzupełnią lekkie samoloty szkolenia podstawowego Slingsby T67 Firefly i odrzutowe CASY C-101 Aviojet. PC-9M mają służyć przede wszystkim do szkolenia załóg odrzutowych samolotów bojowych znajdujących się na wyposażeniu Królewskich Sił Powietrznych Jordanii, czyli F-5 i F-16. Maszyny tego ostatniego typu używane są przez Amman do intensywnych nalotów na pozycje bojowników z Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku oraz rebeliantów Huti w Jemenie. 

Królewskie Siły Powietrzne Jordanii będą 15 użytkownikiem na świecie samolotów typu Pilatus PC-9M. W regionie Bliskiego Wschodu szwajcarskie maszyny eksploatują także Arabia Saudyjska i Oman. 

(AH)

 

Reklama

Komentarze

    Reklama