Reklama

Geopolityka

Izraelskie wojska prowadzą działania w Dżeninie

Autor. Israel Defense Forces/Facebook

Z niedzieli na poniedziałek armia izraelska podjęła intensywne działania skierowane przeciwko organizacjom terrorystycznym operującym w mieście Dżenin w północnej części Zachodniego Brzegu Jordanu – jak poinformowała w informacji prasowej Ambasada Izraela.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W poniedziałek wieczorem izraelskie media podały, że wojsko nakazało Palestyńczykom ewakuację obozu dla uchodźców w Dżeninie, ponieważ armia przeprowadza dużą operację na tym obszarze. W wyniku tychże działań doszło do śmierci Palestyńczyków. Minister obrony Izraela Joaw Galant poinformował, że poniedziałkowa operacja wojskowa, którą Siły Obronne Izraela (IDF) przeprowadzają w Dżeninie na Zachodnim Brzegu "przebiega zgodnie z planem".

"W ciągu ostatnich kilku godzin zadaliśmy ciężki cios organizacjom terrorystycznym w Dżeninie i udało nam się odnotować imponujące osiągnięcia operacyjne" - powiedział Galant po spotkaniu z szefem sztabu izraelskiej armii Herzim Halewim.

Reklama

W wczoraj przekazano także, że lotnictwo izraelskie zaatakowało m.in. "centrum dowodzenia i łączności terrorystów", skład broni i punkt obserwacyjny. Według izraelskiej armii po atakach z powietrza do Dżeninu weszli żołnierze; doszło do konfrontacji z palestyńskimi bojownikami

Wysoki rangą przedstawiciel rządu, na którego powołuje się Times of Israel, wyjaśnił, że, celem tej szeroko zakrojonej operacji jest zakończenie roli Dżeniniu jako "miasta azylu terroru" i podkreślił, że operacja będzie trwała tak długo, jak będzie to konieczne.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu po zakończeniu narady podsumowującej poniedziałkową operację w Dżeninie powiedział, że działania wojsk izraelskich w Dżeninie na Zachodnim Brzegu doprowadziły do wyeliminowania terrorystów, aresztowania poszukiwanych osób oraz przejęcia dużej ilości broni i zniszczenia produkujących ją laboratoriów.

Również obecny na naradzie minister obrony Izraela Joaw Galant powiedział: "każdy, kto chce zaszkodzić państwu Izrael, jego obywatelom i żołnierzom, nie będzie miał bezpiecznego miejsca - ani w Gazie, ani w Nablusie, a teraz wszyscy wiedzą, że i nie w Dżeninie".

Ministerstwo zdrowia Autonomii Palestyńskiej przekazało, że liczba ofiar śmiertelnych izraelskiej operacji wojskowej w tym mieście wzrosła do siedmiu.

W konsekwencji działań Izraela w Dżeninie rzecznik palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa przekazał:"Nasz palestyński naród nie uklęknie, nie podda się, nie podniesie białej flagi i pozostanie niezłomny na swojej ziemi w obliczu tej brutalnej agresji".

Jednocześnie izraelskie media donoszą, że w związku z sytuacją na Zachodnim Brzegu siły bezpieczeństwa przygotowują się na ewentualny ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy.

Wczoraj także przekazano, że wyniku napięcia które wybuchło po południu w mieście doszło do strzelaniny w pobliżu meczetu, podczas której Palestyńczycy ukryli się w świątyni i stamtąd otworzyli ogień do izraelskiego wojska. Około godziny 13.15 w pobliżu meczetu doszło do silnej wymiany ognia między IDF oraz grupą uzbrojonych Palestyńczyków. Izraelskie media poinformowały, że niektórzy palestyńscy bojownicy strzelali z wnętrza meczetu, w wyniku czego IDF, aby uniknąć uszkodzenia świątyni, zrezygnowały z nalotu z udziałem sił powietrznych.

Sytuacja jest na tyle napięta, że palestyński prezydent Mahmud Abbas zawiesił w poniedziałek kontakty i koordynację bezpieczeństwa z Izraelem. Decyzja ta zapadła po spotkaniu Abbasa z innymi przywódcami Autonomii Palestyńskiej. Jak przypomina Reuters, palestyński prezydent wielokrotnie zawieszał współpracę z Izraelem podczas poprzednich eskalacji przemocy.

Rzecznik prezydenta Abbasa wezwał w poniedziałek społeczność międzynarodową do "przerwania haniebnego milczenia i podjęcia poważnych działań".

"Naród palestyński nie podda się ani nie podniesie białej flagi, ale pozostanie niezłomny na swojej ziemi w obliczu tej brutalnej agresji, dopóki okupacja nie zostanie pokonana, a wolność osiągnięta" - dodał.

Palestyńskie służby medyczne podały, że jednym z zabitych jest 16-latek, natomiast 50 innych osób zostało rannych, z czego 10 jest w stanie krytycznym.

Izraela przypomina, że w wyniku ostatniej fali ataków terrorystycznych na przestrzeni ostatniego roku (czerwiec 2022 – czerwiec 2023) życie straciły 52 osoby, z czego 15 osób zginęło właśnie ze względu na ataki wywodzące się z terenów Dżeninu.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. młodygrzyb

    Z podziwem patrzy się na likwidacje tego potężnego , umocnionego punktu obrony terrorystów przebranych za dziennikarzy. Pod celnym ogniem dzielnych izraelskich żołnierzy padają kolejne czołgi zamaskowane jako kamery. Wspaniała akcja dzielnych żydów przeciwko terrorystom .

  2. easyrider

    Żydzi i ich rachunki z Arabami to nie nasza sprawa. My powinniśmy podpisać z nimi umowę na szkolenie naszych strażników granicznych w zakresie ochrony granicznej. W szczególności panel praktyczny z ćwiczeniami w zakresie: co strażnik graniczny robi w sytuacji gdy agresywna grupa usiłuje sforsować granicę i rzuca w niego niebezpiecznymi przedmiotami. Dopiero po takim szkoleniu służba na granicy.

  3. Jerzy

    Uwielbiam te eufemistyczne określenia, "likwidacja obozu dla uchodźców", w wyniku której "doszło do śmierci Palestyńczyków" (pewnie niechcący przewróciły się na nich paczki z pomocą humanitarną). O ileż lepiej to brzmi niż to, że Izraelczycy przystąpili do akcji likwidacyjnej palestyńskiego Getta.

Reklama