Geopolityka

Iracki F-16 zbombardował cele w Syrii

Fot. Iraqi Air Force/Facebook
Fot. Iraqi Air Force/Facebook

Iracki myśliwiec F-16IQ dokonał nalotu na cele znajdujące się na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie - poinformowało dowództwo irackich sił zbrojnych. 

Samolot wielozadaniowy F-16 zniszczył cele na obszarze znajdującym się pod kontrolą tej sunnickiej ekstremistycznej organizacji zbrojnej - napisano w komunikacie. 

Państwo Islamskie, które w 2014 roku na zajętych obszarach w Iraku i Syrii ustanowiło samozwańczy kalifat o tej samej nazwie, zostało w większości pokonane na irackim terytorium, ale nadal stanowi zagrożenie na obszarach wzdłuż granicy z Syrią. 

Od zeszłego roku irackie siły powietrzne przeprowadziły kilka nalotów na pozycje IS w Syrii za zgodą rządu prezydenta tego kraju Baszara el-Asada, a także koalicji pod wodzą USA zwalczającej islamistów. Do ostatniego takiego uderzenia miało dojść na początku maja. Wtedy także wykorzystano do bombardowań samolotów F-16IQ. Do tej pory władze w Bagdadzie otrzymały już większość z 36 zamówionych samolotów tego typu.

Oprócz F-16 władze irackie mają do dyspozycji także inne maszyny odrzutowe: ok. 20 samolotów Su-25 (pozyskanych od Białorusi, Rosji i Iranu), lekkie szturmowce L-159 kupione w Czechach i południowokoreańskie T-50IQ. 

W czasie wojny z IS w północnym Iraku Irakijczycy używali także turbośmigłowych maszyn Cessna Caravan, dostosowanych m.in. do użycia ppk Hellfire oraz śmigłowców, w tym rosyjskich Mi-35M i Mi-28NE.

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi ogłosił ostateczne zwycięstwo nad Państwem Islamskim w grudniu 2017 roku, ale IS nadal działa wzdłuż granicy z Syrią, stosując taktykę wojny partyzanckiej - zauważa agencja Reutera. 

PAP/AH

Komentarze