Reklama

Geopolityka

Sirangar, największe miasto Kaszmiru / Fot. KennyOMG / Wikipedia CC BY-SA 3.0

Indie zniosły specjalny status Kaszmiru, Pakistan protestuje

Na wniosek rządu prezydent Indii unieważnił w poniedziałek artykuł 370 konstytucji, zapewniający tymczasowy specjalny status zamieszkałego w większości przez muzułmanów stanu Dżammu i Kaszmir. Pakistan zareagował na to natychmiastowym protestem.

Anulowanie art. 370 w trybie, na jaki zezwalał jego trzeci ustęp, oznacza formalne pełne zintegrowanie Kaszmiru z resztą państwa w ponad 70 lat po tym, gdy jego ówczesny muzułmański władca wybrał podporządkowanie się suwerenności Indii, a nie Pakistanu.

Niektórzy przywódcy polityczni w Kaszmirze ostrzegali w ubiegłych dniach, że przeforsowanie przez indyjskiego premiera Narendrę Modiego tak zasadniczej zmiany ustrojowej zostanie uznane przez kaszmirskich muzułmanów za akt wrogi i wywoła poważne zaburzenia. Rząd centralny podjął środki prewencyjne, sprowadzając na miejsce znaczne posiłki wojskowe i paramilitarne oraz blokując połączenia telefoniczne i internetowe.

Specjalny status Kaszmiru dawał jego władzom daleko idące uprawnienia, jedynie w sprawach polityki zagranicznej i obrony całość kompetencji pozostawała w rękach rządu Indii. Zniknie teraz zakaz nabywania dóbr majątkowych przez osoby spoza stanu Dżammu i Kaszmir, które ponadto zostaną dopuszczone do pracy w lokalnej administracji publicznej i do studiowania na tamtejszych uczelniach na kierunkach zastrzeżonych do tej pory dla miejscowych.

Jak oświadczył w indyjskim parlamencie minister spraw wewnętrznych Amit Shah, artykuł 370 traci moc prawną natychmiast. Jednocześnie na miejsce stanu Dżammu i Kaszmir utworzono terytorium związkowe o tej samej nazwie z własnym organem przedstawicielskim oraz terytorium związkowe Ladakh bez takiego organu. Rzadko zaludniony Ladakh, gdzie buddystów i hinduistów jest razem więcej niż muzułmanów, zajmuje ponad połowę obszaru dotychczasowego stanu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Pakistanu oświadczyło, że "zdecydowanie potępia" zniesienie specjalnego statusu indyjskiego Kaszmiru. Jak zaznaczyło, "będąc stroną w tym międzynarodowym sporze, Pakistan sięgnie po wszystkie możliwe opcje, by przeciwstawić się tym nielegalnym krokom". 

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Hym108

    Z punktu widzenia Indii to dobry moment. Pakistan ma kryzys ekonomiczny, zmniejszenie budrzetu na wojsko. Indie zwiekszaja. + Pakistan nie ma juz wsparcia USA jak dawniej

  2. Szokers

    Jak to możliwe ze głosu w tej sprawie nie zabrał jeszcze główny forumowy „ekspert” Davien? Bez jego komentarza nie wiadomo co o tym sadzić.

  3. Zbig

    Pomyliło się autorowi - w takim układzie jego wywód nie ma sensu. Władca był hinduistą i dlatego wybrał podległość indyjską, a nie Pakistańską za którą optowali jego w zdecydowanej większośći muzułmańscy poddani.

  4. Niuniu

    Pakistan powiedział nawet, że jego armia wesprze mieszkańców Kaszmiru w potrzebie. W zeszłym tygodniu Pakistan oficjalnie poprosił Trumpa o mediację w sprawie Kaszmiru z Indiami. Indie odpowiedziały, że nie ma co mediować i z kim na temat ich wewnętrznej polityki dotyczącej ich terytoriów i ich ludności. I zaczęły wprowadzać na teren Kaszmiru dodatkowe oddziały wojska. A na granicy Pakistańsko Indyjskiej w tym rejonie cały czas dochodzi do zbrojnych incydentów. Wojna wisi w powietrzu. I tym razem wygląda, że to Indie są zainteresowane konfrontacją.

  5. Hym108

    Ponoc to Izrel (nowy sojusznik Indii) doradzal twardy kurs. Ze oni ostro z Palestyna i to daje lepsze efekty niz lagodnosc. inna rzecz ze w Indiach sie mowi po cichu ale jednak o ,,odzyskaniu,, czesci Kaszmiru okupowzanej przez Pakistan.

Reklama