Geopolityka

Myśliwce zestrzelone nad Kaszmirem. Indie i Pakistan zamykają cywilną przestrzeń powietrzną

Indyjski Su-30MKI, fot. g4sp, Wikipedia, CC BY-SA 2.0
Indyjski Su-30MKI, fot. g4sp, Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Do starć między Indiami i Pakistanem doszło w Kaszmirze w Himalajach. Rzecznik pakistańskich sił zbrojnych podał informacje o nalocie na cele w indyjskiej części spornego stanu i zestrzeleniu dwóch indyjskich samolotów, z kolei Hindusi twierdzą, że strącili pakistańskiego F-16. Po incydentach Pakistan całkowicie zamknął cywilną przestrzeń powietrzną, Indie miały z kolei zakazać startów i lądowań z dziewięciu lotnisk w pobliżu granicy. 

Wczoraj nad ranem Siły Powietrzne Indii dokonały nalotu na obozy terrorystów z grupy Dżaisz-e-Mohammed (pol. Armia Mahometa), która wzięła na siebie odpowiedzialność za zamach z 14 lutego, w którym zginęło 46 funkcjonariuszy indyjskiej policji paramilitarnej. Indyjskie Mirage 2000 zbombardowały trzy cele, dwa w pakistańskiej części Kaszmiru, do której Indie roszczą sobie pretensje terytorialne i jeden koło miasta Balakot w prowincji Chajber Pasztunchwa. Był to więc pierwszy nalot indyjski na cel w Pakistanie od wojny w 1971 roku. 

Dziś rano Pakistan odpowiedział nalotami w indyjskiej części Kaszmiru. Celem miały być m.in. indyjskie posterunki graniczne. Ich efekty nie są na razie znane. Rzecznik pakistańskich sił zbrojnych poinformował także o zestrzeleniu dwóch indyjskich myśliwców, które naruszyły pakistańską przestrzeń powietrzną. Jeden samolot miał spaść w pakistańskiej części Kaszmiru, a drugi po stronie indyjskiej. Zginąć miało dwóch indyjskich pilotów, a dwóch zostało schwytany przez Pakistańczyków. Jeden z nich miał trafić z obrażeniami do szpitala. Indie potwierdziły utratę myśliwca MiG-21 Bison, który miał zostać strącony w walce powietrznej. 

Kolejnych dwóch żołnierzy indyjskich straciło życie w katastrofie śmigłowca Mi-17 w Kaszmirze ale na razie nie wiadomo czy ma to związek z walkami. Z kolei Indie twierdzą, że zestrzeliły pakistański myśliwiec F-16 w sektorze Rajouri w indyjskiej części Kaszmiru. W mediach społecznościowych pojawiły się także informacje o ostrzale artyleryjskim prowadzonym przez tzw. linię kontroli oddzielającą tereny kontrolowane przez Indie i Pakistan w Kaszmirze. Tu również mieli zginąć żołnierze indyjscy.

Oba kraje zamykają cywilny ruch lotniczy przy granicy. Nie działają lotniska w indyjskiej części stanu Dżammu i Kaszmir: w Dżammu, Śrinagarze i Leh choć pojawiają się informacje o kasowaniu lotów rejsowych także do innych miast przy granicy z Pakistanem m.in. do Armitsaru w Pendżabie. W sumie nie działać ma już dziewięć portów lotniczych. Urząd Lotnictwa Cywilnego Pakistanu poinformował z kolei o zamknięciu przestrzeni powietrznej kraju dla lotów komercyjnych

W New Delhi trwa spotkanie z udziałem premiera Indii Narendry Modi w sprawie konfliktu z Pakistanem. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w środę władze Indii i Pakistanu do zachowania powściągliwości. Z kolei sekretarz stanu USA Mike Pompeo Pompeo poinformował, że rozmawiał przez telefon z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu, których "zachęcał do priorytetowego traktowania komunikacji bezpośredniej i unikania dalszej działalności wojskowej".

Komentarze (22)

 1. bryxx

  Darek S. To wszystko sie dzieje w Kaszmirze na płonącym pograniczu. S tąd nie dziwne że na najblizszym lotnisku Mig-21 jako para dyżurna i praktyczny brak OPL Indyjskiej. Ty byś tam umieścił najlepszy sprzet i rozmiescił Opl narażając to wszystko na ataki grup terrorystycznych? Najprawdopodobniejszy wynik tej potyczki to strącny mig-21 i mi-17 po stronie Indii i f-16 albo JF_17 po stronie Pakistanu.

 2. Darek S.

  Dziwne, że indyjskie, czyli produkcji rosyjskiej systemy przeciwlotnicze nie strąciły F-16 ? To byłoby najbardziej prawdopodobne.

 3. mobilny

  Pewne jest stracenie Miga21 przez JF-17. Reszta nie potwierdzona

 4. polewka z polewki

  @Polewko z trolli Ty nawet nie pisz tego, ż MiG21 zestrzelił F16 bo to jest kompromitacja dla tej amerykańskiej konstrukcji, jeśli chcesz niech Ci będzie, że to MiG21 zestrzelił, ale osobiście radzę Ci byś nie korzystał z translatora wujka G a nauczył się angielskiego bo India Today podaje co innego.

 5. JÓZEK

  podano że doszło do konfrontacji czterech pakistańskich PAC JF-17 Thunder z czteroma indyjskimi HAL Tejas .... źródła mówią że obie strony straciły po jednym myśliwcu ...no nieźle

 6. Polewka z troli

  Nie według India Today tylko Sputnika. Na India Today nie ma nic o zadnym Su-30. Sami hindusi na konferencji prasowej twierdzili ze F-16 został zestrzelony przez Miga-21. Poza ruskami nikt nic o zwycięstwie Su-30 nie pisze. Zdjęc jest kilka czesc ewidentnie fejkowa z katastrof z przed kilku lat. Indie potwierdziły ze straciły miga-21.

 7. Rafal

  Ale ciekawie na defence.pk Mig-21 i Su-30 zestrzelone przez JF-17 do tego jeszcze Mi-17, inna wersja Mig-21 mial awarie i sie rozbil, Su-30 nigdzie nie lataly, Mig-21 zestrzeli F-16 a Miga zestrzelili z ziemi :) Ciekawsze to niz lektura o poszukiwaniu Bursztnowej Komnaty.

 8. trust observer

  Chyba to jednak Su-30MKI zestrzelił F16 - ""Pakistani jets violated the Line of Control this morning, officials said, prompting Indian Air Force fighters to launch counter operations. This happened a day after the Indian Air Force launched a pre-emptive airstrike in Pakistan. Indian Air Force jets "engaged" the Pakistani jets, forcing them to return, sources said without explained what the "engagement" was. One of the at least three Pakistani jets that crossed the Line of Control was taken down by the Indian Air Force, top officials said. The Pakistani jet was an F-16 and its pilot was seen ejecting, Indian Army troops told their superiors, according to the officials. There was no word on the pilot's condition. The Pakistani jets however did manage to drop bombs while fleeing Indian airspace. There were no immediate reports of damage or casualties."

 9. ktos

  Dla tych co Twittera lubia. Jezeli samolot zostal zestrzelony po stronie wroga to poprosicie go zeby was wpuscil bo zdjecie chcecie zrobic? Chyba logiczne ze zdjecie ma charakter pogladowy.

 10. łotr

  Jeżeli Su-30 dostał bęcki od JF-17, to ruskcih juz nie tylko USA ale i Chiny biją.

 11. mario

  Na defence.pk podali że strącili 1 miga-21bison i 1 su-30, oba rzekomo zdjęte przez Jf-17 Thunder. Są nawet dane zwycięskich pilotów: S/L Hasan and F/L Buzdar.

 12. Urko

  @falo - Poprawka, @Ogurrro masz rację...

 13. Ciekawe

  Wg India Today, indyjski Su-30 zestrzelił pakistańskiego F-16.

 14. Ja

  Hawk200

 15. Autor

  Global Military Strategy & Statistics: Pakistan shot down two IAF aircraft (one Mig21 and one Su-30 MKI) as a response to yesterday's intrusion. After that Two indian jets entered pakistani airspace and were intercepted by JF-17 Thunders. PL-5 A-A missiles were used for the kill. Nie mogę tego potwierdzić nigdzie indziej, ale jeśli to prawda...

 16. Jan I. Cognito (@JanInCognito)

  Fake na użytek niekumatych - zdjęcie przedstawia BAe Systems HAWK, numer burtowy A3492 (widoczny), który rozbił się w rejonie Mayurbanj w stanie Odisha... 20 marca 2018. Tak dla jasności, to są okolice Kalkuty, czyli po drugiej stronie półwyspu Dekan.

 17. Urko

  @ falo - To chyba jest jednak "MiG-21 Bison". Zrobili mu taką modyfikację z charakterystycznym "zgrubieniem" na sterze kierunku. Jeśli znajdziesz w necie zdjęcie tak zmodyfikowanego samolotu, zobaczysz, że wygląda to tak samo...

 18. Pit

  The two IAF jets shown on Pakistani media had the tail numbers TU657 and A3492. The first was an IAF Mikoyan MiG-27MU which crashed in Jodhpur on June 12, 2016. The second, A3492, was a Hawk Advanced Jet Trainer which crashed on June 3, 2015 in Odisha's Mayurbhanj.

 19. falo

  Czy ktoś może powiedzieć jaki zestrzelony samolot widać na zdjęciu z Twitera? Moim zdaniem to Jaguar.

 20. Urko

  Czy aby na pewno ten MiG-21 został zestrzelony? Przecież te samoloty u Hindusów same spadają. (w eksploatacji 50 lat, 946 zakupionych, 476 rozbitych )

 21. trust observer

  Jeśli potwierdzi się zestrzelenie F16 to będzie przez dla Su-30MKI, tak podaje dziś India Todaj ...

 22. Ogurrro

  Strona Indyjska mówi, że straciła MiGa 21 a na zdjęciu z cytowanego tweeta jest zniszczony Indyjski BAE Hawk Mk. 132 o numerze A3492. Już ktoś gdzieś oszukuje :)