Reklama

Geopolityka

Hiszpania w programie europejskiego drona MALE. Zatwierdzono finansowanie

Fot. lotnictwo wojskowe Francji/EMA
Fot. lotnictwo wojskowe Francji/EMA

Władze Hiszpanii zatwierdziły udział państwa w pierwszej fazie programu europejskiego drona MALE. Jest to równoznaczne z wydaniem na projekt prawie 18 mln euro.

Wyrażenie zgody jest efektem porozumienia, które władze Hiszpanii zawarły z resortem obrony Francji, Niemiec, Włoch, zakładającego współpracę w realizacji programu drona MALE (Remotely-Piloted High-Altitude, Long-Range Aircraft Program). Decyzja o realizacji wspólnego programu bezzałogowca została ogłoszona w kwietniu 2015 roku. Dron ma osiągnąć zdolność operacyjną do 2025 roku. Dołączenie do programu Hiszpanii nastąpiło pod koniec ubiegłego roku, po tym jak kraj ten wykazał zainteresowanie programem w momencie jego rozpoczęcia. Takie same zainteresowanie wyraziła również Polska. 

W wyniku programu ma powstać bezzałogowy system powietrzny zdolny do prowadzenia wywiadu, rozpoznania i nadzoru, nad którym europejski przemysł będzie sprawował całkowita kontrolę. Operacje z jego wykorzystaniem mają być prowadzone zarówno w ramach, jak i poza terytoriami krajów-uczestników, a do jego produkcji wykorzystane zostaną istniejące technologie. 

Czytaj więcej: Hiszpania w programie europejskiego drona MALE. Niemcy liderem projektu

Porozumienie obejmuje wprowadzenie pierwszej fazy programu, która zakłada przeprowadzenie analiz i badań mających wskazać zdolności europejskiego przemysłu do opracowania tego typu systemu. Ten etap trwać będzie dwa lata. Według pierwszych doniesień, bazowa wersja bezzałogowca nie będzie uzbrojona. Możliwe jednak będzie wyposażenie go w środki rażenia po wydaniu odpowiedniej zgody. W praktyce oznacza to, iż europejski system MALE będzie projektowany z myślą o umożliwieniu przenoszenia uzbrojenia.

Jak podkreślano w zeszłym roku, drony będą dopuszczone do wykonywania lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. 

Prace mają być prowadzone we współpracy m.in. z Europejską Agencją Obrony oraz organizacją OCCAR, która uczestniczy także np. w projekcie europejskiej floty samolotów tankowania powietrznego. W maju 2014 roku spółki Airbus, Alenia Aermacchi i Dassault Aviation wyraziły intencję przeprowadzenia wspólnych prac w celu zbudowania europejskiego bezzałogowca klasy MALE.

 

 




 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. GI

    Zainteresowanie udziałem w programie wyraziła również Polska. Rozumiem, że to już przeszłość. Obecnie jesteśmy zainteresowani zakupem, a nawet leasingiem dronów tylko "Made in U.S.A."

  2. Jan

    "MALE (Remotely-Piloted High-Altitude, Long-Range Aircraft Program)" ???