Geopolityka

Granica ukraińsko-białoruska zagrożona

Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Facebook
Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Facebook

Nielegalni imigranci, grupy dywersyjno-wywiadowcze i wtargnięcie rosyjskich wojsk to potencjalne zagrożenia dla Ukrainy na granicy z Białorusią - uważają eksperci ds. bezpieczeństwa, cytowani w środę przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

Najbardziej prawdopodobnym zagrożeniem na granicy z Białorusią jest powtórzenie takiego kryzysu, do jakiego doszło na granicy Białorusi i Polski - uważa ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow. Dodaje, że granica powinna być wzmocniona ogrodzeniami i elektronicznym sprzętem do obserwacji.

Były szef wywiadu Mykoła Małomuż ocenia z kolei w rozmowie z Radiem Swoboda, że kryzys ten wiąże się bezpośrednio z zagrożeniem militarnym. "Kryzys migracyjny był stworzony sztucznie i jest koordynowany przez Rosję, choć Rosja udaje, że nie ma z tym związku. Alaksandr Łukaszenka otrzymuje od (Władimira) Putina wsparcie siłowe, komunikacyjne, informacyjne. Więc ten format kryzysu może być przekierowany na Ukrainę" - podkreśla.

image
Reklama

"Istnieje też więc zagrożenie militarne. Na naszej wschodniej granicy z Rosją stworzono napięcie militarne. Białoruś może też stać się jednym z przyczółków destabilizacji" - mówi ekspert.

Ihor Kozij z Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej wskazuje, że w związku z możliwością wkroczenia rosyjskich wojsk z kierunku białoruskiego ten odcinek granicy powinien być wzmocniony z uwzględnieniem potrzeb obronnych. "Można wykorzystać terytorium Białorusi do tranzytu rosyjskiego wojska, tym bardziej, że drogi są tam bardzo wysokiej jakości (...)" - zaznacza.

Eksperci zwracają też uwagę na ryzyko przekroczenia granicy przez grupy dywersyjno-wywiadowcze, którym - jak podkreśla Kozij - przeciwdziałać należy poprzez rozwój sił specjalnych.

Źródło:
PAP

Komentarze