Reklama

Geopolityka

„Głód amunicyjny”. Serbia odmówiła sprzedaży broni Rosji. Nowy sojusznik w Azji? [KOMENTARZ]

amunicja serbia rosja
Holowana armatohaubica Msta-B kal. 152mm wraz z jednostką ogniową.
Autor. 44th Artillery Brigade

Wysokie straty w sprzęcie i tzw. głód amunicyjny, który dotyka frontowych jednostek rosyjskich wojsk inwazyjnych powoduje, że Kreml rozgląda się po całym świecie za zakupami uzbrojenia. Rosjan wsparły Iran oraz Korea Północna. Jak zareagowała Serbia?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Bałkański kraj, uznawany z powodu historii, za naturalnego sojusznika Rosji, miał odmówić Moskwie dostarczania uzbrojenia – poinformował szef ukraińskiego wywiadu (HUR) Kyryło Budanow. W wywiadzie ukraiński oficer zauważył, że co prawda Kijów nie ma potwierdzenia co do Korei Północnej, ale Rosja ma szukać uzbrojenia także na birmańskim rynku. Przypomnijmy, że w lutym 2021 roku wojskowa junta obaliła rząd i rozpoczęła się kolejna wojna domowa, w tym azjatyckim państwie. W 2021 roku w toku akcji pacyfikacyjnej wojska miało zginąć 11 tys. ludzi. O wojnie w Birmie pisałem w serii artykułów, które ukazywały się w polskich mediach. Kreml znalazł kolejnych satrapów jako sojuszników?

Czytaj też

Czy Serbowie wspierają uzbrojeniem Ukrainę? Tak twierdzą rosyjskie propagandowe media, które zaznaczają, iż firma Kruszik dostarcza pociski do wyrzutni rakiet Grad pozostających w dyspozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. Belgrad zdementował tę informację, aczkolwiek w ciekawy sposób, jakby „puszczając oko" do mediów. Szef lokalnego resortu obrony stwierdził, że Serbia nie eksportuje uzbrojenia na Ukrainę. Zaznaczył także, że jeśli prywatne firmy skupują uzbrojenie a następnie „sprzedają je firmom w innych krajach, nie dotyczy to serbskich władz, to handel międzynarodowy".

Reklama

Czytaj też

Rosjanom brakuje broni i amunicji? Wskazują na to duże straty i nerwowość w tzw. runecie. Przed kilkoma dniami Jewgienij Prigożyn, oligarcha i właściciel najemnej Grupy Wagnera udzielił wywiadu, w którym krytykował rosyjski resort obrony za dostarczanie jego ludziom tylko 20 proc. potrzebnej amunicji. Ludzie Szojgu zdystansowali się od sensacji Prigożyna, a ten tylko zwiększył swoją krytykę nazywając brak zaopatrzenia przestępstwem. Z pewnością to polityczna przepychanka pomiędzy Szojgu, a Prigożynem, ale braki w amunicji mają nie tylko najemne oddziały. Już w grudniu media takie jak „The Economist" informowały, że Rosja zużywa amunicję w takim tempie, że sięga głęboko do swoich magazynów, nawet po 40-letnie pociski.

Czytaj też

Rosyjskie dzienne zużycie amunicji artyleryjskiej wacha się od 5 tys. pocisków do 60 tys. pocisków. W grudniu średnie dzienne zużycie wynosiło 20 tys. pocisków. Ponadto przyfrontowe magazyny amunicji są skutecznie niszczone w precyzyjnych atakach HIMARS-ów. Na wyzwolonych terytoriach, ukraińskie oddziały znalazły amunicję 152 mm. przeznaczoną na eksport do Azerbejdżanu. Oznacza to, że Rosjanie naruszają własne zagraniczne kontrakty i partie zakontraktowane na eksport wysyłają bezpośrednio na front.

Jeden z ważniejszych dowódców dawnej milicji tzw. Donieckiej Republiki Ludowej z batalionu „Wostok" skarżył się, że zaopatrzenie amunicyjne przed szturmem na Wuhłedar zostało zredukowane do pierwszego dnia. W Internecie opublikowano także serię zdjęć starej zardzewiałej amunicji. Zdjęcie ma dotyczyć rosyjskich zapasów.

Reklama

Komentarze (4)

  1. bc

    Ukraina potrzebuje gigantycznych ilości amunicji artyleryjskiej, Polska powinna przestać się oglądać na innych i musi przystosować cywilny przemysł stalowy do produkcji skorup amunicji artyleryjskiej 155/152, 122mm i 105mm(do starych dobrych haubic M101) w maksymalnie uproszczonej technologii. Celem powinno być przynajmniej 2000szt skorup dziennie.

    1. Prezes Polski

      Ale my nie mamy przemysłu stalowego. Huty stali, te które się ostały, należą do Hindusów. Jak dostaną duże zamówienia to pewnie zainwestują i zrobią linię do produkcji tych skorup, tylko co dalej? Zostają jeszcze zapalniki, ładunki miotające, no i elaboracja. Nie widzę szans. Tylko gdyby były jakieś zakłady pod kontrolą państwa.

    2. Mama Leona

      @Prezes Polski - racja. Sprzedali wbrew interesowi obywateli (wyłączając nielicznych, którzy się grubo odkuli) Niestety jednak, gdyby te huty były państwowe,to zarządzane nimi także byłoby wbrew interesowi Polaków (wyłączając nielicznych, którzy by się tam grubo odkuwali mianowani z klucza i po linii koleżeńskiej) I na to, że byłoby lepiej, to bym nie liczył. Bo na jakiej podstawie? Taka tu niereformowalna kultura

    3. WołanieNaPuszczy

      @Prezes Polski - Przecież w Polsce jest największa fabryka Trotylu w Europie, produkuje też inne silniejsze materiały wybuchowe. Elaborują amunicję 155mm do Krabów, nie wiem ile części jest w Polsce produkowanych do tej amunicji. W projektowaniu i produkcji zaawansowanych zapalników mamy bardzo duże doświadczenie. Pewnie najgorzej ze skorupami, bo huta, ale nie wiem. Największym problemem może być bardzo mała produkcja, a nie jej brak. Tu należałoby zwiększyć możliwości produkcyjne

  2. Darek S.

    A jak Serbia ma dostarczyć tą amunicję do Rosji ? Nie ma jak, chętnie by im sprzedali. Dali nawet podpowiedź, jak to Rosjanie mają zrobić. Na Razie Ukraińcy chwalą serbską amunicję, jako mało zardzewiałą.

  3. bc

    ros całe swoje nadzieje opiera w powolnym zdobywaniu terytorium, musi zacząć je tracić. Najlepiej pod Bachmutem, to by najmocniej uderzyło w morale orków, przegrana w wielomiesięcznej bitwie. Czego do tego potrzeba? amunicji artyleryjskiej i moździerzowej kasetowej DPICM 155mm i 120mm, gwarantowane że kilkanaście tys szt zatrzyma wagnerowców i mobiki wokół miasta a potem umożliwi kontrę UA zmechu ze wzgórz. Zachód ma okazję na mocny cios i to niewielkim kosztem, oddanie miasta to byłby pierwszy punkt dla ros od lata i nadzieja na więcej a propaganda zrobi z tego stalingrad.

  4. Facetoface

    Fakt, że sekretarz stanu Blinken składa wizytę w Kazachstanie, jest dla Rosji dużym zaskoczeniem. Zaplanowane są rozmowy z ministrów MSZ Uzbekistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i Kirgistanu.

    1. HataKumba

      Pięknie

Reklama