Geopolityka

Generał Milley: popieram utworzenie stałych baz USA na wschodniej flance NATO

Fot. U. S.Army

Najwyższy rangą amerykański wojskowy, generał Mark Milley, opowiedział się we wtorek za utworzeniem na wschodniej flance NATO stałych baz sił USA. Jak wyjaśnił, żołnierze stacjonujący w bazach mogliby tam przebywać na zasadzie rotacji.

Moją radą byłoby: "stwórzmy stałe bazy, ale nie stacjonujmy (wojsk) na stałe, a efekt stałości można mieć poprzez rotacyjne siły przechodzące przez stałe bazy" - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów podczas wysłuchania w komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Milley odpowiedział w ten sposób na pytanie republikańskiego kongresmena Mike'a Rogersa na temat stworzenia baz w państwach wschodniej flanki NATO, m.in. w Polsce i Rumunii.

Jak tłumaczył generał, proponowane przez niego rozwiązanie będzie oszczędniejsze, dając jednocześnie efekt stałej obecności USA w regionie.

Czytaj też

"Myślę też, że wielu naszych sojuszników, takich jak państwa bałtyckie, Polska czy Rumunia, jest bardzo, bardzo skłonnych by ustanowić stałe bazy. Zbudują je, zapłacą za nie itd." - powiedział Milley.

Czytaj też

Uczestniczący w posiedzeniu szef Pentagonu Lloyd Austin stwierdził, że temat jest przedmiotem dyskusji przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie i jeśli Sojusz uzna, że należy zmienić rozmieszczenie sił, to USA "z pewnością będą tego częścią".

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (1)

  1. vivek

    Pre positioned stock już jest