Reklama

Siły zbrojne

Znamy lokalizację amerykańskiej brygady pancernej w Polsce

Fot. Richard Herman/U.S. Army
Fot. Richard Herman/U.S. Army

Na mocy dwóch porozumień podpisanych przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa, zdecydowano o zmianie formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce z rotacyjnej na trwałą. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększy się o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.

Uzgodniono następujące lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych na terenie Polski. Siedzibą Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze U.S. Army zostanie Poznań. Drawsko Pomorskie wyznaczono na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych.

Baza lotnicza załadunkowo-rozładunkowa USAF zostanie rozlokowana we Wrocławiu-Strachowicach, a Łask wyznaczono na siedzibę eskadry bezzałogowców Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Do Powidza mają trafić z kolei lotnicza brygada bojowa, brygadowy batalion wsparcia logistycznego oraz zostać wybudowany obiekt dla sił specjalnych. Lubliniec wyznaczono na siedzibę kolejnego obiektu sił specjalnych, a pododdziały bojowe Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego mają trafić do garnizonu Żagań/Świętoszów.

Wzmocnienie obecności wojsk USA w Polsce dotyczy nie tylko jednostek bojowych, ale też rozwijania określonych zdolności w zakresie rozpoznania, dowodzenia czy też przyjęcia dodatkowych sił na wypadek zagrożenia. Wprowadza to nową jakość obecności wojsk USA zarówno w Polsce, jak i w całym regionie.

29 lipca br. Sekretarz Obrony M. Esper zapowiedział także utworzenie w Polsce w najbliższym czasie wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. Kolejne decyzje wzmacniają polityczne i militarne zaangażowanie USA w Europie, w tym w Polsce. Wspólnie ze wzmocnioną, wysuniętą obecnością wojskową NATO na wschodniej flance Sojuszu zwiększa to poziom odstraszania i obrony wszystkich sojuszników, w tym w szczególność naszego regionu.

Większość ze wspomnianych lokalizacji była już wcześniej znana, ale jeszcze w czerwcu br. trwały uzgodnienia co do miejsca stacjonowania brygady pancernej rotującej się na wschodnią flankę. Rozważano ośrodek Żagań-Świętoszów, w którym stacjonuje ona obecnie, oraz inną lokalizację, prawdopodobnie we wschodniej części Polski (mówiło się o Nowej Dębie). Ostatecznie jednak brygada będzie rozmieszczona w ośrodku Żagań-Świętoszów, tak jak ma to miejsce w chwili obecnej.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Haha haha haha Żagań haha haha usofilki zadowolone?...pisałem a4 lub a2 gdzieś na zachodzie ...buahaha Polin klęczy... kiedyś orzeł trzymał miecz i jabłko...teraz powinien banana obranego,zbieracze do bananów i skórkę na łbie...wstyd...dumny kraj dumny naród umiłowany w wolności staje się n. Arodem wasalskim jakimś smutnym lennem gdzie wygodniccy mają kibelki w domkach

  2. ZAnim przeczytam...i komentarze i artykuł ...zachód polski...zobaczymy czy się zaskoczę...gdzieś blisko a4 lub a2

Reklama