Reklama

Geopolityka

Gdańsk: uroczystości na cmentarzu żołnierzy francuskich

Na cmentarzu francuskim w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 95 rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej – fot. M.Dura
Na cmentarzu francuskim w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 95 rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej – fot. M.Dura

Na cmentarzu żołnierzy francuskich w Gdańsku odbyły się uroczystości upamiętniające 95 rocznicę zakończenia pierwszej wojny światowej.

We Francji 11 listopada to Dzień Pamięci upamiętniający zakończenie I wojny światowej. Jest on również nazywany Rocznicą Rozejmu, gdyż to właśnie w tym dniu, w 1918 r. we francuskim mieście Compiegne Niemcy podpisali rozejm z państwami Ententy.

Francuzi odwiedzają w tym dniu groby swoich poległych i nie można się dziwić, że byli też obecnie na Cmentarzu Francuskim w Gdańsku. Jak co roku towarzyszą im również Polacy oddając hołd żołnierzom, którzy polegli walcząc również za naszą wolność. I nie tylko żołnierzy, ponieważ na malowniczo położonej morenowej skarpie złożono szczątki poległych żołnierzy z epoki napoleońskiej, jeńców francuskich z wojny francusko – pruskiej 1870 – 1871, I i II wojny światowej oraz zwykłych obywateli francuskich, których wojenne losy tragicznie zakończyły się w Polsce.

W tegorocznych uroczystościach Francję reprezentowali Ambasador Republiki Francuskiej Pierre Buhler, przedstawiciele francuskiego attachatu wojskowego i armii francuskiej (z podchorążymi z Saint Cyr, którzy wystawili warte honorową), Konsulatu Republiki Francuskiej w Gdańsku oraz Francuzi, którzy mieszkają w Trójmieście. Polskę reprezentowały m.in. delegacje Marynarki Wojennej RP (z kontradmirałem Marianem Ambroziakiem), władz Trójmiasta, duchowieństwa (z arcybiskupem Leszkiem Sławojem Głódziem), delegacje szkół oraz polscy kombatanci II Wojny Światowej i Legii Cudzoziemskiej.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz kompania honorowa Akademii Marynarki Wojennej.

Reklama

Komentarze

    Reklama