Reklama

Geopolityka

Finlandia może być „bramą do Arktyki”?

Głównym odbiorcą amerykańskich wyrzutni pionowego startu typu Mk 41, jak również wcześniej  zamówionych rakiet Harpoon i ESSM mają być nowe fińskie korwety budowane w ramach programu Squadron 2020. Fot. Fińskie ministerstwo obrony
Głównym odbiorcą amerykańskich wyrzutni pionowego startu typu Mk 41, jak również wcześniej zamówionych rakiet Harpoon i ESSM mają być nowe fińskie korwety budowane w ramach programu Squadron 2020. Fot. Fińskie ministerstwo obrony

Po wejściu Finlandii do NATO, demilitaryzacja Wysp Alandzkich straciła na znaczeniu, podobnie jak konsulat Rosji w Mariehamn – będący tam raczej stacją wywiadowczą – mówi PAP Alpo Rusi, emerytowany dyplomata i b. doradca prezydenta Finlandii. Podkreśla także nową geopolityczną pozycję Finlandii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Wraz z przystąpieniem Finlandii do NATO, obaw o obronę strategicznych Wysp Alandzkich (autonomicznej fińskiej prowincji na Bałtyku) jest coraz mniej, a sytuacja stanie się definitywnie łatwiejsza, gdy także Szwecja wejdzie do NATO" – tłumaczy PAP Alpo Rusi, który podczas swojej wieloletniej kariery dyplomatycznej, był m.in. doradcą prezydenta Marttiego Ahtisaariego (laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 2008 roku). Rusi pełnił także wysokie stanowisko w strukturach europejskich, działając na rzecz przywrócenia stabilności po wojnie na Bałkanach.

Czytaj też

W Finlandii dyskusja na temat szczególnego statusu Wysp Alandzkich rozpoczęła się po ataku Rosji na Ukrainę, a nabrała tempa po przystąpieniu Finlandii do NATO. W dniu akcesji – 4 kwietnia, zaczęto zbierać podpisy pod obywatelską petycją likwidacji budzącego kontrowersje konsulatu Rosji w stolicy Alandów – Mariehamn.

Reklama

Według Rusiego ta placówka, ustanowiona po fińsko-sowieckiej wojnie zimowej (1939-1940), która miała być swoistym "punktem kontrolnym", nadzorującym przestrzeganie demilitaryzacji, sama w sobie "łamie" umowę o demilitaryzacji. "Po przystąpieniu do NATO, rola rosyjskiego konsulatu, który i tak nie pełnił swojej funkcji – chyba że wywiadowczą – już się skończyła. Przyszły fiński rząd na pewno zajmie się tą sprawą poważnie, nakreśli za i przeciw" – mówi PAP Rusi.

Jednak wszelkie inicjatywy zmiany statusu obszaru – tłumaczy – powinny wyjść od mieszkańców wysp, które mają swoją autonomię. "Zamknięcie konsulatu wydaje się bardziej realistyczne" – zaznacza.

Czytaj też

Rosyjskie MSZ już zapowiedziało, że będzie się sprawie przyglądać, oczekując przestrzegania przez Finlandię zobowiązań międzynarodowych.

Rusi, który jest także profesorem na litewskim Uniwersytecie w Kownie (VMU), wskazuje również, że wraz z wejściem Finów do NATO, znacząco "poprawiła się pozycja krajów bałtyckich". "Był to jeden z głównych celów dotyczących polityki zagranicznej fińskiej opozycji, dążącej do członkostwa w NATO" – tłumaczy w rozmowie z PAP. Ostatnie wybory parlamentarne wygrała liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa, która jako jedyna w Eduskuncie – przed atakiem Rosji na Ukrainę – opowiadała się za NATO.

Czytaj też

"Także geopolityczne położenie samej Finlandii jest teraz lepsze, gdy Morze Bałtyckie stało się akwenem NATO" – mówi PAP Rusi, przypominając, że 90 proc. fińskich produktów jest eksportowanych szlakami morskimi. Przewiduje też nowe inwestycje zagraniczne i odrodzenie turystyki azjatyckiej. "Finlandia może stać się także bramą do Arktyki, a nawet do Chin" – przekonuje, przestrzegając jednak przed zagrożeniem chińskim wywiadem.

Koalicja Narodowa, która będzie formować nowy fiński rząd, wyszła z inicjatywą powołania centrum, czy też ośrodka eksperckiego NATO ukierunkowanego właśnie na region arktyczny.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Finlandia JEST dla USA bramą do Arktyki. Wejście Finlandii do NATO oznacza objęcie Siewieromorska zasięgiem projekcji siły via Finlandia. A dla Kremla bastion Siewieromorska jest absolutnie najważniejszy - to główna baza strategicznych sił jądrowych [podwodnych] Rosji. W dodatku Finlandia kupiła 64 F-35A, a generalnie NORDEFCO [Skandynawowie] z UK będzie miało w linii ponad 500 samolotów bojowych, w tym połowa stealth F-35A/B. Dla Kremla sytuacja jest absolutnie nie do zaakceptowania. Presja militarna, potem wojna hybrydowa przeciw Finlandii pewna. Kreml chce przywrócenia "finlandyzacji" Finlandii jak za zimnej wojny. Czasy się zmieniły - to nie ZSRR - i Kreml przejdzie w końcu do realizacji celu za pomocą wojny pełnoskalowej. Wojny głownie lądowej - bo w optyce Kremla granica 1340 km Finlandii jest nie do obrony.

    1. ostatni

      Tak to USa jest akakujacym i wywlujacym kolejne wojny. Racja.

  2. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    cd2 Ponieważ USA MUSZĄ wyjść ASAP z Europy, by ratować petrodolara w Zatoce Perskiej, nastanie wymuszony na Ukrainie "pokój" - ten czas Kreml wykorzysta do zbudowania 1,5 mln armii wyposażonej ILOŚCIOWO głownie w sprzęt zmodernizowany ze składnic natychmiastowego użycia. Za ca dekadę Rosja znów uderzy - ale nie najpierw na Ukrainę - tylko na Finlandię - by jej zgnieceniem wymusić "finlandyzację", wyjście z NATO i NORDEFCO - rozsypać NATO i przywództwo USA jako lidera NATO. Ukraina będzie na "deser" - gdy już będzie izolowana od pomocy NATO i USA. Dlatego NORDEFCO się integruje zaczynając od lotnictwa. I dlatego NORDEFCO z otwartymi rękami przyjmie Polskę do sojuszu, ale tak samo Ukrainę - bo my i Ukraina mamy silną armię lądową. Z tego samego powodu ten sojusz chętnie będzie współpracował z Turcją dla powstrzymywania i rozpraszania Rosji, choć teraz wydaje się to s-f.

  3. rwd

    Bramą do Arktyki? chyba tylko w aspekcie geologicznym.

  4. ostatni

    Filnadia brama do Artyki, Tajwan to brama do podboju Chin, Irak - brama do ropy. Tak naprawde to jest nowy kolonialozm tylko inne sztandary. Eh ze tez ludzie tego nie widza.

    1. ormo

      Tajwan powstał jako państwo - resztka obszaru całych Chin będących wcześniej pod władaniem legalnie wybranego rząd Kuomintangu. Obecny komunistyczny rząd Chin rządzi na zasadzie władzy zdobytej w wyniku wojny domowej wspieranej przez ZSRR. Nie jest to więc żadna zbuntowana prowincja jak twierdzą władze CHRL. Legalny rząd Kuomintangu został zastąpiony na forum ONZ przez CHRL dzięki tzw. zbliżeniu CHRL i USA w latach 70 XX wieku. Więc gdyby doszło do "podboju Chin " na rzecz władz Tajwanu to byłoby tylko odwrócenie procesu historycznego a nie "podbój kolonialny". Ciekawe jest , że mierzi cie kolonializm kultury zachodniej a nie wspominasz o kolonializmie rosyjskim. Kolonializm zachodni ( a dokładniej amerykański) wyszedł na dobre takim krajom jak Korea południowa , Japonia , Niemcy pod wzgledem dobrobytu bez próby siłowego zniszczenia tożsamości kuturowej. Czy imperium rosyjskie doprowadziło kiedyś do analogicznych rezultatów w zajętych przez siebie państwach?

    2. ostatni

      Ormo -Kuomintang i Komunisci - RAZem obalali LEGALNY RZAD CESARSKI w CHinach. ANi Ci ani Ci nie sa bardziej legalni. rząd Kuomintangu.- byl dyktatura az do 1994 roku (pierwsze wybory na Tajwnie) i byl na poczatku wspirny nawet przez ZSRR. Obecnie blizej WZOROM chinskiej wladzy Cesraskiej - sa komunisci. W ONZ - tez oni sa legalnie, I nawet USa - i Polska - nie uznaje Tajwanu a CHiny - nawet sam TAjwan - nie uznal swej niepodeglosci. Rozumiesz? Kolonilzm Rosjki mnie mierzi- czmeu mial by nie- ale jest lzejszy niz Amerukski- przklad Jakutow lub Czecznow- zyja po swojemu - np Czecznia ma prawo Szaraitu a w Federacji Rosjskiej jest on zakazany. Wiec to podboj ale stosnkowo lzejszy (np wybicie Indian w USA)

    3. ostatni

      ORmo - **(*2) to Prawda - Ekonomicznie Korea Poludniwa, JAponia, Tajwan - lepiej sie rozwojay niz te podbite przez ZSRR. Chyba poprstu Kapitalizm to lepszy system na to wychdzi? Ale np Chiny rozwojaj asie teraz jeszcze lepiej - tam "panstwowy kapilaizm" - hybryda moze jeszcze lepsza? czas pokaze. W Przypadku Tajwanu- przemysl zostalwili tam Japonczycy gdy uciekali, a w przadku Ukrainy - przemysl zostal tam po ZSRR- wiec to ciekawy przadek by byl. Gdyby kapotalizm wszedl na Ukraine i zaczol zardzacac dobtrym przemyslem po radzickim. Za duzo by pisac a tez nie chce bana za swoje teorie ponad przecietne;)

  5. DBA

    Finlandia nie może być bramą do Arktyki - nie ma dostępu mórz Oceanu Lodowatego od 1940 roku ( utrata Petsamo). Doskonale za to może zablokować Rosji komunikację do jedynego niezamarzającegp portu w Arktyce

  6. Ein

    Prawidłowo. Mam nadzieję, że to centrum powstanie jak najszybciej. Ten rejon będzie kluczowy w XXI wieku. NATO musi mieć nad nim pełną kontrolę.

  7. GB

    Finlandia zgodziła się na amerykańskie bazy na swoim terytorium. Hmmm.... Rosyjskie bazy w okolicach Murmańska będzie można atakować także od strony południowej. Co więcej w zasięgu oddziaływania lotnictwa będą drogi i kolej z północy do centralnych obwodów Rosji. Petersburg zaś z co najmniej dwóch stron - od strony Estonii i teraz Finlandii.

    1. Ein

      A odpowiedzią kloaki jest formowanie dywizji z niedobitków dwóch brygad na kierunku. No i to jest maksimum obecnych możliwości. Będzie można kacapię orać aż miło. Właściwie raszyści mogą od razu wywieszać białą flagę.

Reklama