Geopolityka

F-35A pierwszy raz rozmieszczone na Bliskim Wschodzie

F-35A. Fot. U.S. Air Force
F-35A. Fot. U.S. Air Force

US Air Force przerzuciła dwa dywizjony F-35A do bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samoloty mają wesprzeć działania amerykańskich i zaprzyjaźnionych państw w operacjach na Bliskim Wschodzie.

To trzecie rozmieszczenie amerykańskich myśliwców wersji A poza granice Stanów Zjednoczonych i pierwsze na Bliski Wschód. Wcześniej przenoszono je czasowo do Wielkiej Brytanii – do bazy Lakenheath w kwietniu 2017 r. – a także na Daleki Wschód - jesienią 2017 r. - gdzie podlegały Pacific Command.

Przebazowane zostały dywizjony: 4. z 388 Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego i 466. (rezerwowy) z 419 SLM. Jednostki te, wraz z towarzyszącym im personelem technicznym, będą podlegały rozkazom Air Force Central Command.

Chcemy zademonstrować pełny zakres możliwości F-35A, i to jak zwiększa interoperacyjność naszych sił w regionie.

Dowódca USAF Central Command, generał Joseph T. Guastella

Obydwa dywizjony na co dzień stacjonują w bazie USAF Hill, w stanie Utah, gdzie obecnie jest na stanie łącznie 78 F-35A. 4. Dywizjon to druga jednostka USAF, która przesiadła się na F-35A z F-16C/D. Miało to miejsce w maju 2016 roku. Z kolei 466. Dywizjon dokonał tego w roku 2017.

Przebazowanie to duże wydarzenie, szczególnie dla dywizjonu rezerwowego, którego przedstawiciele określają je jako „wielki kamień milowy” dla swojej jednostki. Z kolei ppłk Yosef Morris z 4. Dywizjonu podkreśla, że jego jednostka jest w pełni przygotowana, biorąc pod uwagę jej dotychczasowe zaangażowanie na świecie, w tym w dwa ćwiczenia Red Flag.

F-35A mają wesprzeć sojusznicze lotnictwo w prowadzonych przez nie operacjach. Amerykanie widzą w nich „wiodącą rolę” swojego samolotu, co może oznaczać, iż będzie on pełnił rolę dostarczyciela informacji i elementu systemu dowodzenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.