Siły zbrojne
Etiopia: przywódca rebeliantów wzywa wojska rządowe do wycofania się z Tigraju
Zbiegły przywódca zbuntowanego Tigraju, regionu na północy Etiopii, wezwał premiera Abiya Ahmeda Alego do „powstrzymania szaleństwa” i wycofania wojsk z regionu. Zapewnił, że walki wciąż trwają „na każdym froncie”, dwa dni po ogłoszeniu zwycięstwa przez Addis Abebę.
Debretsion Gebremichael w rozmowie telefonicznej z agencją AP powiedział, że przebywa w pobliżu stolicy Tigraju, Makalle, która według etiopskiej armii została przez nią opanowana w sobotę. Ale przywódca Tigraju jest daleki od zaakceptowania deklaracji zwycięstwa władz centralnych. "Jesteśmy pewni, że wygramy" - zapewnił.
Oskarżył przy tym etiopskie siły rządowe o przeprowadzenie "ludobójczej kampanii" przeciwko Tigrajczykom. Ponieważ od miesiąca, kiedy rozgorzały walki, Tigraj wciąż jest odcięty od świata, nikt nie wie, ile osób zostało zabitych i trudno zweryfikować dane podawane przez obie strony konfliktu.
Tymczasem premier Etiopii oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że wojska federalne nie zabiły ani jednej osoby cywilnej w trwającej prawie miesiąc ofensywie przeciwko zbuntowanym siłom lokalnym w Tigraju. Abiy zapewnił również, że jego armia nie zniszczy Makalle po jego zdobyciu w weekend.
Czytaj też: Trwa ofensywa armii etiopskiej w Tigraju
Przywódca Tigraju powiedział AP, że walka toczy się o samostanowienie zamieszkanego przez ok. 6 mln ludzi regionu i "będzie trwała, dopóki najeźdźcy go nie opuszczą". Debretsion przekazał, że jego siły przetrzymują nieokreśloną liczbę "jeńców" spośród sił etiopskich, w tym pilota myśliwca, który — jak twierdzi — został zestrzelony w weekend.
Przywódca Tigraju zaznaczył również, że jego siły wciąż mają kilka pocisków, których "mogą użyć, gdy tylko zechcą". Zastrzegł, że nie chodzi o uderzenie w stolicę Etiopii, Addis Abebę. Jak powtórzył, głównym celem jest "oczyszczenie Tigraju z najeźdźców". Ponownie oskarżył Abiya o współpracę z sąsiednią Erytreą w ofensywie w Tigraju, czemu Addis Abeba ustawicznie zaprzecza.
WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104