Reklama

Geopolityka

Erdogan mediatorem między Iranem, a USA?

Fot. R4BIA.com (domena publiczna)
Fot. R4BIA.com (domena publiczna)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę prezydentowi Iranu Hasanowi Rowhaniemu, że po ostatnich oświadczeniach w sprawie sankcji dostrzegł szansę dla Iranu i Stanów Zjednoczonych. Dodał, że chce zniesienia sankcji USA wobec Teheranu - podała kancelaria tureckiego prezydenta.

„Prezydent Erdogan, który oświadczył, że chciałby, aby nowa administracja Stanów Zjednoczonych zrezygnowała z jednostronnych sankcji nałożonych na Iran i zniosła ograniczenia dobrobytu narodu irańskiego, powiedział, że oświadczenia w tej sprawie w ostatnich dniach otworzyły nowe okno możliwości” - poinformowała kancelaria w oświadczeniu.

Irański minister spraw zagranicznych Mohamad Dżawad Zarif powiedział w niedzielę, że aby wrócić do porozumienia nuklearnego, Stany Zjednoczone muszą znieść sankcje.

Z kolei administracja prezydenta USA Joe Bidena oświadczyła w zeszłym tygodniu, że jest gotowa rozmawiać z Iranem o powrocie do porozumienia, które ma na celu uniemożliwienie Teheranowi nabycia broni jądrowej przy jednoczesnym zniesieniu większości międzynarodowych sankcji, jeśli Teheran powróci do ścisłego przestrzegania zawartych w nim zobowiązań.

image
Reklama

W 2015 r. Iran podpisał umowę nuklearną z sześcioma światowymi mocarstwami (Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami); Teheran zgodził się w niej ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie nałożonych nań sankcji gospodarczych. W maju 2018 r. prezydent USA Donald Trump jednostronnie wycofał swój kraj z tego porozumienia, uzasadniając to realizowaniem przez Iran programu rakiet balistycznych.

Kiedy w następstwie wyjścia z paktu USA zaostrzyły sankcje na Iran, Teheran stopniowo oficjalnie odstępował od zobowiązań, zawartych w porozumieniu, a seria incydentów doprowadziła oba kraje na skraj konfliktu zbrojnego. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama