Geopolityka

Dwaj chorwaccy generałowie uniewinnieni od zarzutów zbrodni wojennych

Od lewej, Ante Gotovina i Mladen Markacz - fot. Bas Czerwinski/AFP/Getty
Od lewej, Ante Gotovina i Mladen Markacz - fot. Bas Czerwinski/AFP/Getty

16 listopada br. izba apelacyjna Trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w b. Jugosławii uniewinniła chorwackich generałów Ante Gotovinę i Mladena Markacza.W pierwszej instancji obaj generałowie zostali skazani, kolejno na 24 i 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości popełnione w latach 90. Miały one polegać na tym, że uczestniczyli w przestępczym procederze kierowanym przez ówczesnego prezydenta Chorwacji Franjo Tudjmana mającym na celu zaludnienie Krajiny Chorwatami po wypędzeniu stamtąd Serbów, co oznacza zbrodnię czystki etnicznej.

Izba apelacyjna nie doszukała się jednak dowodów winy Gotoviny i Markacza. Według drugiej instancji, prokuratura nie udowodniła istnienia spisku. Wyrok zapadł przy jednym głosie odrębnym. Trybunał nakazał natychmiastowe uwolnienie oskarżonych.

Reakcje w Chorwacji są bliskie euforycznym. Zdaniem tamtejszych władz i zwykłych obywateli, ostatecznie okazało się, że w Chorwacji nie było czystek etnicznych.

Serbowie z kolei, twierdzą że wyrok trybunału to skandal i niebezpieczny precedens, który łamie zasadę, że za zbrodnie wojenne należy karać.

Proces Ante Gotoviny i Mladena Markacza rozpoczął się w marcu 2008 r., a wyrok w pierwszej instancji zapadł w kwietniu 2011 r. Obaj generałowie nie przyznali się do winy.

(MMT)

Komentarze