Reklama

Dania przyspiesza zbrojenia i stawia na europejskie tankowce

A330 MRTT
A330 MRTT w barwach inicjatywy MFF
Autor. wallycacsabre - 5WAL4007 (CC BY 2.0)

Dania ma stać się partnerem programie samolotów tankowania powietrznego MMF. To zwiększy ich flotę o dwa Airbusy A330 MRTT – zarekomendował szef resortu obrony tego państwa.

Dania ma stać się partnerem w programie Multinational Multi Role Tanker Transport Fleet (MMF), na która składają się samoloty A330 MRTT produkcji Airbusa. Inicjatywa ta skupia obecnie sześć państw europejskich: Belgię, Czechy, Niemcy, Luksemburg, Niderlandy i Norwegię. Większość z nich (poza Niemcami) posiada zbyt małe terytorium bądź siły zbrojne aby opłacało im się inwestować we własne floty samolotów tej klasy. Program MMF zakupił dotychczas 10 samolotów tankowania powietrznego A330 MRTT (z czego dostarczono już 9), natomiast udział Danii zwiększy ta liczbę do 12.

Reklama

Inwestycja Danii ma mieć wartość około 1 miliarda USD w latach 2025-2033. Za te pieniądze Kopenhaga ma wykupić najpierw godziny samolotów programu, tak aby obsługiwały one także duńskie samoloty bojowe. W dalszej perspektywie miałyby zostać zamówione dodatkowe samoloty.

    „Jest to zdolność, która wzmocni obronę powietrzną Królestwa Danii i zwiększy siłę bojową duńskiej obrony, w tym nasze krajowe potrzeby operacyjne. Na przykład zdolność tankowania w powietrzu stwarza warunki wstępne dla operacji z udziałem samolotów bojowych w Arktyce i na Północnym Atlantyku. Co więcej, istnieje duży potencjał dla współpracy nordyckiej w tym obszarze” – powiedział minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.

    Reklama

    Trudno nie skojarzyć tej wypowiedzi z amerykańskimi zalotami do duńskiej Grenlandii. Łączą się one z zarzutami wobec Danii, że ta nie jest w stanie zapewnić skutecznej ochrony tej strategicznie ważnej - z punktu widzenia dominacji nad Arktyką i jej szlakami - wyspy przez zakusami Chin czy Rosji. Umożliwienie operowania duńskiego lotnictwa bojowego w tamtym rejonie do duże wzmocnienie tych zdolności. Dania zakupiła 27 samolotów F-35, więc flota dwóch tankowców będzie dość dużym wzmocnieniem, także dla potencjalnych sojuszników.

      Warto przypomnieć, że Polska była jednym z państw założycielskich inicjatywy MMF. Później jednak wycofała się z niej i do dziś jest w pełni zależna od sojuszników w zakresie tankowania w powietrzu. Zapowiedź akcesu do tego programu Danii oznacza jednak, że nie jest to przedsięwzięcie zamknięte i nadal można do niego dołączyć. Czy jak to byłoby w polskim przypadku - powrócić.

      Reklama
      WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
      Reklama

      Komentarze (3)

      1. kskiba19

        Wspólne czyli niemieckie

        1. LOUT

          kskiba19 - I co w tym złego, jeżeli małe państwa dostają szansę dostępu do tankowców/samolotów MRTT i to praktycznie bez ograniczeń!? Same mogłyby kupić 1,2 lub moze 3 samoloty i jeżeli byłyby uziemione(różne przyczyny) lub za mało to co wtedy? Teraz kupują ilosć godzin jaką potrzebują i mają zawsze tankowce do dyspozycji. Niemcy postępują bardzo "koleżensko" w tym przypadku (podobnie jak USA i Niemcy z AWACSami dla NATO) i kupują większość tych samolotów, wkładając je do wspólnej puli dla wszystkich. Od następnego roku Luftwaffe zacznie odbierać pierwsze F35 i Niemcy domówią jeszcze kilka A330MRTT do tej puli MMF, ponieważ zapotrzebowanie na tankowce z sztywnym boomem wzrośnie u nich mocno. Polska powinna tez przystąpić do MMF a nie samemu tankowce z ameryki kupować w ilosci niewystarczajacej.

      2. pablopic

        My też powinniśmy postawić na europejskie i nie brać nic z USA,

      3. Buczacza

        Wszystko co służy bezpieczeństwu EU w tym przypadku Polsce i Polakom. Jest godne polecenia i pochwalenia.

      Reklama